worden tribunes gebouwd op het Ajax-terrein, en om de nieuwe status kracht bij te zetten wordt het tenue eveneens aangepast. Van dat jaar da teert het huidige shirt: wit met een brede rode verticale baan over borst en rug, met witte mouwen met rode omslagen. De broek blijft echter nog altijd zwart. Al een jaar later wordt be sloten dat wit toch mooier oogt en is Ajax ook voor het hedendaagse oog duidelijk als Ajax te herkennen. Het tenue model-1912 heeft officieel zestig jaar mogen bestaan. We laten dan even de ontwikkeling in de mode en de pasvorm buiten beschouwing. Niet alleen reiken de broeken tot de kniëen, de modellen van de shirtjes zijn ook aan de eisen des tijds onder hevig. Zo wordt aanvankelijk gespeeld met kraagjes met rode omslagen, die nu eens met een'drietal knoopjes worden gesloten, dan weer met be hulp van een witte veter. Met de in voering van het betaalde voetbal ko men de V-kragen in zwang, al dan niet met een witte rand, en enkele ja ren later worden de kragen rond. In de jaren zeventig keren de kraagjes weer terug, en sinds enkele jaren is de V-hals bon-ton. Van zwarte naar witte kousen... Een andere nieuwigheid die geruisloos werd ingevoerd waren de witte kousen, die, met een rode om slag, de officiële zwarte vervingen in het midden van de jaren zestig, al werd incidenteel ook wel met het om gekeerde gespeeld: rode kousen met Een outfit waar de Ajacieden erg graag in speelden, misschien wel vanwege de verwantschap met het glorieuze Real Madrid uit die jaren, was het volledig witte tenue. Op de foto wordt dat gedragen in een legendarische wedstrijd: Ajax-Liverpool, 5-1, in 1966. De man die koppend scoort is Cees de Wolf. Links op de foto Klaas Nuninga. een witte boord. In 1971, toen Ajax de Europa Cup-finale op Wembley te gen Panathinaikos moest spelen, ont ving het Ajax-bestuur een verzoek van een comité dat zich sterk maakte te gen het Griekse kolonelsbewind dat in die dagen de lakens in Hellas uit deelde. Het verzoek hield in dat Ajax, uit protest tegen het bewind, met de officiële zwarte kousen zou aantreden in plaats van de gebruikelijke witte. Ajax liet echter weten dat het de goe de bedoeling van het comité respec teerde, maar zich niet met politieke gebaren wenste in te laten, en boven dien betwijfelde of in Griekenland ook maar iemand het nogal subtiele pro test zou vatten, en koos voor wit. Omdat het een zwart-wit afdruk betreft is het niet helemaal duidelijk maar neemt u gevoeglijk aan dat het Ajax-elftal in rode shirts, witte broek en rode kousen afgezet met witte biesjes poseert. Van links naar rechts zijn dat staand: Bennie Muller, Bertus Hoogerman, Werner Schaaphok, Tonnie Pronk, Piet Ouderland en Ger van Mourik. Gehurkt: Henk Groot, Sjaak Swart, Cees Groot, Ko Prins en Peet Petersen. Dat deed het een jaar later opnieuw, toen werd besloten de witte kousen tot het officiële clubkostuum toe te la ten, en zodoende de wet bij de prak tijk aan te passen. Bij diezelfde gele genheid verscheen ook het club wa pen met de befaamde gehelmde kop op de rode baan van het shirt, aan vankelijk in het midden. Naarmate, aan het eind van de jaren zeventig, de commercie meer greep kreeg op het voetbal, werden ook de logo's van de sponsors zichtbaar. Aanvankelijk officieus, toen eerst Le Coq Sportif discreet haar handels merk op de shirts plaatste, en vervol gens opvolger Robe di Kappa, wier hazewind tot 1982 tot sluikreclame diende. In 1982 ging de KNVB overstag en werd, in navolging van het buitenland, shirtreclame ook in ons land toege staan. Ajax was de eerste club die rond was met een shirtsponsor, en sedertdien zijn de kloeke witte letters TDK prominent aanwezig op de outfit. Daarbij werd het clubwapen opzij ge drukt naar de linkerborst, op de scheiding van rood en wit. Reserveshirt Een apart verhaal vormen de reser veshirts. Het is niet geheel duidelijk wanneer de regel werd ingevoerd dat, in geval van wat al te veel op elkaar gelijkende shirts, een van beide partij en een beroep diende te doen op de tweede keus; waarschijnlijk pas toen het snellere spel misverstanden meer gangbaar maakte werd deze oplos sing tot regel verheven. Aanvankelijk - we schrijven dan de late jaren vijftig - zocht Ajax haar beleid in rode shirts met witte biezen langs mouw en hals. Vervolg op pag. 13

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 13