ROOD EN WIT: OUDER DAN AJAX ZELF Het Ajax-tenue door de jaren heen 'Union' JfSllI! Nieuw tenue 10 In 1918 werd het Ajax- kampioenschap opgedragen aan 'ons dierbaar rood en wit', een duidelijk bewijs van de betekenis die de clubkleuren voor de Ajax-aanhang hadden gekregen. Die betekenis is ook vandaag de dag nog volop aan wezig: het witte shirt met de rode ver ticale baan heeft, zo lijkt het, bijna hypnotische krachten, zowel voor Ajax zelf als voor de tegenstander. Er zijn spelers van eredivisie-elftallen die hebben toegegeven dat bij het zien van het Ajax-tenue de moed hen al bijna bij voorbaat in de schoenen zonk, en Ajacieden die het dragen van het shirt op zichzelf al bijna als de hoogst bereikbare eer beschouw den. Dat geldt voor menige topclub in Europa. Laten we niet al te lyrisch worden, maar in de meeste gevallen betreft het heel 'eigen' kleurcombina ties: het paars-wit van Anderlecht, het blauw-zwart van Inter en het rood zwart van Milan hebben evenzeer een psychologische invloed op de man nen die het shirt met die kleuren dragen. Rood met wit echter is nauwelijks een originele kleurencombinatie te noe men. Feyenoord, Sparta, PSV, Twente, Utrecht, MW, AZ hebben allemaal hun tenue op een of andere wijze in de kleuren rood en wit uitgevoerd, en dan zwijgen we nog maar over Benfi- ca, Arsenal of Manchester United. Voor wie er wat op los wil filosoferen: in Nederland is de laatste dertig jaar de landstitel welgeteld een keer te rechtgekomen bij een club die geen rood-wit shirt droeg (DWS in 1964). Misschien kan daar eens een psychologie-student op promoveren. In zekere zin is het rood-wit van Ajax zelfs ouder dan Ajax zelf. Voordat Ajax officieel op 18 maart 1900 werd opgericht, had er al een clubje jon gens in het Willemspark (thans een onderdeel van het Vondelpark) ge voetbald, aanvankelijk met de naam Union en enkele maanden later onder die van Ajax. Onder elkaar, en zuiver vriendschappelijk, maar wel al met de kleuren rood en wit. Een foto uit het eind van de vorige eeuw toont Ajax' oprichter Han Dade samen met zijn broer Johan, manhaftig poseren in clubtenue: rood-witte shirts in vertika- le strepen, ongeveer zoals Sparta vandaag de dag. De broeken en kou- Een foto uit de jaren veertig waarop de fraaie bekraagde Ajax-shirts met knoopjes, de lange broeken en de zwarte kousen naar voren komen. Voor de liefhebbers vermelden we nog even de namen van de Aja cieden. Staand van links naar rechts: Van der Linden, Fischer, Keizer, Potharst, Klein, Van Veen, Stoffe- len. Gehurkt: Beumer, Brockmann en twee Ajacieden waarvan de naam onbekend is. sen waren nog facultatief; gezien de enorme lengte van de pijpen zouden voorgeschreven broeken de jongens waarschijnlijk ook wel erg op kosten gejaagd hebben. Ook diploma's van deze prehistorische 'Foothball Club Ajax' (de spelfout hoorde er officieel bij) zijn in rood en wit uitgevoerd. Diezelfde shirts zouden ook de tor so's van de Ajacieden na 1900 gaan sieren. Weliswaar geeft de oudst be kende elftalfoto van een Ajax-team een ander beeld. Omdat de foto, uit 1900 (uiteraard) in zwart-wit is uitge voerd, is het niet helemaal duidelijk of de kloffies nu geheel zwart waren of een donkere kleur als rood of blauw hadden, maar in ieder geval is het wit ver te zoeken. Een foto uit 1901 ech ter toont wel degelijk weer de streepjes-shirts, en enkele spelers dragen zelfs een pet in de clubkleu ren. Niets ongebruikelijks overigens, zo'n pet, want bij menige club hoorde deze bij het wedstrijdtenue en moest, alvorens een kopduel aan te gaan, een spelers eerst even de pet afzetten. Oude voetbal maniakken van de Ne- derlandsche Voetbal Bond waren zo vriendelijk de tenues zorgvuldig te vermelden. Dat van Ajax wordt om schreven als een rood/wit verticaal gestreept shirt, donkere broek en zwarte kousen. Het woord 'donker' wordt niet verder gespecificeerd, en de juiste kleur werd kennelijk aan het initiatief van de afzonderlijke spelers overgelaten. De bond kon er ook nog niet zo mee zitten destijds; elftalfoto's laten regelmatig spelers zien die een andere kleur broek aanhebben dan hun collega's; soms is zelfs het shirt niet geheel gelijkluidend. In 1908 werd de broek officieel zwart ge maakt, en in het aldus ontstane rood- wit-zwarte tenue zou Ajax drie seizoe nen lang blijven acteren. Sjakie Swart scoort. Let op de zwarte kousen en de, in vergelijking met het hedendaagse shirt, opmerkelijk smalle rode baan. Bij de promotie naar de Eerste klasse in 1911 veranderde er veel bij Ajax: er

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 12