SJAKIE 50 Grand gala voor Mister Ajax 50 ledereen kent'm, in binnen- en buitenland als 'Mister Ajax'. Ja, Sjaak Swart is met recht een levende legende, een groot voetballer in wat genoemd wordt 'zijn' tijd en een man die na afloop van zijn zo rijke voetbalkarrière zo mogelijk nóg populairder werd dan tijdens zijn loopbaan bij Ajax al het geval was. Sjaak Swart en Ajax zijn één. Vanaf het moment dat hij als tienjarig jochie De Meer binnenstapte is de wederzijdse liefde alleen maar sterker geworden. De prachtige band die Sjaak Swart en Ajax hebben is iets unieks, zeker in deze tijd waar clubliefde een steeds minder vertrouwde kreet wordt. Sjaak is het levende bewijs, het symbool bijna, dat echte clubliefde nog bestaat en dat de clubsentimenten nog niet helemaal zijn overspoeld door de jacht op succes en commercie. Sjakie is een echte Ajacied. Een man die in voor- en tegenspoed altijd achter zijn cluppie staat. Niet blind en kritiekloos maar wel met maar één ding voor ogen: het beste voor zijn Ajax. Op 3 juli j.l. vierde Mister Ajax zijn vijftigste verjaardag. Een mijlpaal die bepaald niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Zijn - vele - vrienden bereidden Sjaak een fantastisch voetbal-gala aan, in en rond het Ajax- stadion. Verschillende voetballers van internationale allure die Sjakie een warm hart toedragen waren aanwezig voor de erewedstrijd die op zaterdag 2 juli velen naar het Ajax-stadion lokten. Die wedstrijd was één van vele hoogtepunten in het feest voor de vijftigste verjaardag van 'Paco', zoals Sjaak bijnaam luidt. Tijdens de gigantische party werd Sjaak natuurlijk flink in de bloemetjes gezet en overladen met mooie, zij het met pittige Amsterdamse humor doordrenkte, woorden. Het was een feest waarin de genegenheid, de liefde en de waardering voor Sjakie fraai gestalte kreeg en waar velen bijzonder veel plezier aan beleefden. In de eerste plaats natuurlijk Sjaak Swart zelf, de man die zo'n beetje alle records bij Ajax in handen heeft. Bijvoorbeeld dat van de meeste gespeelde wedstrijden in het Ajax- shirt. In de zeventien seizoenen dat Sjaak Swart tot de Ajax-selektie behoorde kwam hij in niet minder dan 603 officiële wedstrijden uit. Niet minder dan acht landstitels veroverde Sjaak, 175 kompetitiedoelpunten werden er door hem gemaakt en 61 wedstrijden voor de KNVB-Beker speelde 'Paco'. De erelijst is schier onuitputtelijk, drie Europa Cups, een wereldbeker, 31 wedstrijden voor het Nederlands Elftal maar eerder ook verkiezingen voor het Nederlands jeugdelftal, Jong Oranje en het Nederlands B-elftal. Sjakie's gigantische staat van dienst werd in 1974 besloten met een erewedstrijd in het Olympisch Stadion. Ajax speelde daarin tegen Tottenham Hotspur voor zo'n 55.000 toeschouwers. Dat afscheid van de betaalde voetbalsport betekende echter allerminst dat Sjakie de schoenen aan de wilgen hing. Op amateurniveau en in de zaal deed Mister Ajax steevast van zich spreken. En nog steeds is Sjakie aktief. In het eerste zaterdagelftal van Ajax is hij een belangrijke stuwende, klasserijke kracht waar de vijftig lentes niet aan af te zien zijn. Een foto uit de oude doos. Sjaak Swart belaagt het doel van DOS in een wedstrijd die in 1965 in De Meer haar beslag vond.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 9