De plaatsing van de finale van het Europa Cuptoernooi voor Bekerwin naars eiste op de twintigste april van zelfsprekend alle aandacht op. Maar toch was Ajax-Olympique Marseille op een nog andere wijze een histori sche wedstrijd. Dat kwam door het feit dat Arnold Mühren die dag op de kop af 36 jaar en 325 dagen oud was en daarmee exact even oud als Leo van Veen die op die leeftijd zijn laatste wedstrijd tegen Feyenoord speelde. Dat gebeurde op 1 mei 1983. Op zichzelf niet zo heel bijzonder, ware het niet dat Van Veen daarmee de oudste speler was die in het betaalde voet bal voor Ajax in het veld kwam. Evenaarde Arnold in de wedstrijd tegen Olympique dat record, vier dagen later, juist, ook weer tegen Feyenoord, pakte Arnold het record. Een record dat voorlopig wel vast in de handen van Arnold zal blijven, omdat de balvaardige Volendammer zijn verbintenis met Ajax onlangs met nóg een jaar verlengde. De oudste veldspeler blijft voorlopig "us" Abe Lenstra met de respekta- bele leeftijd van 38 jaar en 143 dagen. Wil Arnold Mühren dat record breken, dan zal hij minstens tot 23 oktober 1989 het Oranje-shirt moeten dragen. Om ook Piet Kraak het Oranje-record te ontfutselen, moet Arnold zelfs tot 20 februari 1990 voor het Nederlands Elftal blijven uitko men. Zoals altijd is er ook wat betreft het "oudheidsrecord" weer baas boven baas. De oudste voetballer die in het betaald voetbal uitkwam is nog steeds Jan Jongbloed. De legendari sche doelman van DWS, FC Amster dam, Roda JC, Go Ahead Eagles en het Nederlands Elftal, speelde zijn laatste wedstrijd in het betaalde voet bal op 8 september 1985. Dat deed Jongbloed in het shirt van Go Ahead Eagles in de wedstrijd tegen Haarlem en de goalie was toen 44 jaar en 287 dagen oud. Is Jongbloed de oudste speler in het betaalde voetbal, de "prijs" voor de jongste voetballer ligt voorlopig in de handen van de Volen dammer Wimpie Kras. Toen hij zijn Eredivisiedebuut maakte, op 22 no vember 1955, was hij niet ouder dan 15 jaar en 290 dagen!. Bij Ajax is dat record sinds enige tijd in handen van Richard Sneekes. Op 27 oktober 1985 voetbalde Richard acht minuten mee in de wedstrijd te gen Haarlem, en de aanvaller was toen 16 jaar en 312 dagen oud/jong. Terug naar Arnold Mühren. Ook op het aanstaande Europees Kampioen schap zal Arnold erbij zijn en dat brengt de vraag naar voren hoe het met het Oranje-record staat. Nu, dat wordt voor Mühren een moeilijke zaak, want het leeftijdsrecord wat be treft het Nederlands Elftal behoort wijlen Piet Kraak. Die verdedigde op 4 november 1959 voor het laatst het Oranje-doel en hij was toen 38 jaar en 263 dagen oud. Nu we toch met cijfers aan het goochelen zijn, de jongste voetballer die ooit in een Nederlands Elftal speelde is al sinds mensenheugenis Jan van Breda Kolff. Die speler van het Haagse HVV debuteerde op 2 april 1911 tegen de Belgen en wist in die wedstrijd zelfs te scoren. Jan van Breda Kolff was toen slechts 17 jaar en 74 dagen oud. Bij de Ajacieden is dat record in handen van Gerald Vanenburg. Gerald was 18 jaar en 40 dagen oud, toen hij op 14 april 1982 tegen Grie kenland voor het eerst in Oranje speelde. Arnold Mühren. Binnenkort wordt de middenveld-maestro 37 jaar, maar hij is "still going strong

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 15