Ajacieden in Oranje op weg naar het Europees Kampioenschap 20 maart 1988, Amsterdam (27e speeldag) Ajax-Fortuna Sittard 4-0 (1-0) Mulder 10.380 Aj: Menzo; Blind, Wouters, Larsson (70 Verlaat), Winter; Van 't Schip, Scholten, Mühren; Bergkamp (75 Meijer), Bosman, Rob Witschge. F: Hesp; Maessen, Eleveld, Duut, Reijners (67 Griffith); Boessen, Koevermans, Jalink; Custers, Mordang, Tol (77 Kicken), dpt: 22 Bosman 1-0, 56 Winter 2-0, 62 Bosman 3-0, 75 Van 't Schip 4-0. 27 maart 1988, Volendam (28e speeldag) FC Volendam-Ajax 1-2 (0-1) Van Vliet 10.500 V: Schilder; Bond, Guyt (78 Bakker), Steltenpool, Mulder; Johan Steur, Zwarthoed, Van der Poppe; Plugboer (78 Jonk), Böckling, Duif. Aj: Menzo; Blind, Wouters, Winter, Verlaat; Scholten, Van 't Schip, Mühren, Bergkamp, Bosman, Rob Witschge (75 Roy), dpt: 8 Bosman 0-1, 82 Roy 0-2, 85 Johan Steur 1-2 2 april 1988, Amsterdam Ajax-WV 1-0 (O-O) Houben 9.000 Aj: Menzo; Blind, Wouters, Winter, Verlaat; Scholten, Van 't Schip, Mühren; Bergkamp (78 Meijer), Bosman, Rob Witschge (46 Dick). V: Roox; Nijssen (13 Verberne), Van Berge Henegouwen, Verhagen, Rutten; Libregts, Reynierse, Valckx; Franpois, Lammers, Luhukay. dpt: 67 Verlaat 1 -0 Tegen Fortuna Sittard draaide Ajax weer als vanouds. 4-0 werd het tegen de Limburgers en in die wedstrijd maakte Johnny Bosman zijn hon derdste officiële Ajax-doelpunt. Op de foto torent Johnny hoog boven zijn vast bewaker Mario Eleveld uit. Langzamerhand ontkomt niemand aan de greep van het Europees Kampioenschap voetbal. Heel Nederland leeft toe naar dat hoogtepunt van het seizoen waar Oranje na jaren van afwezigheid op het hoogste niveau zijn gezicht laat zien. Na jaren van kritiek op de vaak jonge voetballers is het voetbalklimaat bij de heren kritici plots omgeslagen. Te pas en te onpas worden er vergelijkingen gemaakt met het fantastische Oranje-elftal dat in 1974 de wereld ver baasde en alle voetballiefhebbers aan zijn voeten kreeg. Of het Nederlands Elftal van nu inderdaad die vergelijking kan doorstaan is nog niet te zeggen, maar bepaalde paral lellen zijn inderdaad te trekken. De grootste overeenkomst is wel dat het Nederlands Elftal in West Duitsland opnieuw zal aantreden met een duidelijk Ajax-gezicht. In 1974 was Ajax enorm sterk vertegenwoordigd. Maar liefst zes spelers, te weten Johnny Rep, Wim Suurbier, Ruud Krol, Johan Neeskens, Arie Haan en Piet Keizer. Zij vormden met oud-Ajacied Johan Cruijff de hoofdmoot van Oranje dat onder leiding van Rinus Michels het Ajax- voetbal van die tijd tot in perfektie uitvoerden. Bekijken we nu het nationale elftal van tegenwoordig dan zien we dat in de interland tegen Engeland, op Wembley, vier Ajacieden van de partij waren: Johnny Bosman, John ny van 't Schip, Jan Wouters en Arnold Mühren. Maar in feite is de Ajax-inbreng natuurlijk veel groter. Spelers als Sonny Silooy, Gerald Vanenburg en Ronald Koeman maak ten als Ajacied hun entree in de nationale ploeg en slechts zijn zware blessure kon Ronald Spelbos uit de opstelling tegen de Engelsen houden. Overigens ontbrak een vijfde Ajacied, Aron Winter, omdat zijn inzet en klasse op die woensdagavond hard nodig waren om Jong Oranje naar de halve finale van het Europees Kampioenschap te brengen in de wedstrijd tegen Spanje. Hoe het ook zij, Ajax is weer uitstekend vertegenwoordigd in het nationale elftal. We zetten de voornaamste Oranje kandidaten van Ajax even op eer rij. Johnny van 't Schip Johnny speelde tegen Engeland zijn veertiende interland. In feite maakt "De Tulp" vanaf zijn debuut op 29 april 1986 tegen Schotland in Eindhoven, konstant deel uit van de nationale ploeg. Dat hij op meerdere plaatsen inzetbaar is, telt daarbij in zijn voordeel. In Oranje bezet Johnny meestal een positie als hangende linkerspits. Johnny Bosman Net als collega-voetballer Van 't Schip maakte Johnny 17

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 19