12 iets, want Ben blijft een speler van niveau, een ex-international." Terugval De verwachte terugval bleef niet uit. Logisch voor een zo jonge voetballer, die amper 63 kg. weegt en daarmee tegen de stoere Eredivisie verdedigers moet opboksen. "In het begin ging alles als vanzelf", kijkt Bryan terug,"nadenken over de akties was er niet bij. Gewoon doen en het lukte allemaal. Maar na een tijdje merkte ik toch dat de verdedi gers zich meer op mij gingen instel len. In het begin wisten ze natuurlijk niet wie ik was, hoe ik speelde. Maar dat veranderde al gauw. Ze vlogen er De arme Patrick Bosch, de rechts achter van FC Twente werd door de ontketende Bryan Roy alle kanten op gespeeld. Links en rechts flitste de nieuwkomer langs zijn opponent, strooiend met passes en voorzetten. Het hoogtepunt van het droomdebuut spitste zich toe op de 77e minuut. Meer boven dan op de grasmat slin gerde Bryan Roy zich dwars door het hart van de FC Twente-defensie om zijn weergaloze aktie te besluiten met een flitsende kogel die zich in de linkerbovenhoek boorde. Een staan de ovatie van het uitzinnige publiek begeleidde Bryans vreugdedans, die smoorde in de omhelzingen van zijn medespelers. Ondubbelzinniger had het laatste talent uit de Voorland kweekvijver zich niet kunnen aandie nen. Een week later, in de zware uit wedstrijd tegen FC Utrecht, werd de fragiele buitenspeler gespaard, maar thuis tegen Dundalk voor de Europa Cup en FC Den Haag, was Bryan weer van de partij en wéér was het smullen geblazen. Als een komeet schoot de ster van de UEFA- international omhoog, het Ajax- publiek had er een nieuwe lieveling bij. "Die wedstrijden gingen wel lek ker", zegt Bryan Roy,"maar mijn beste wedstrijd van dit seizoen vind ik persoonlijk die tegen Feyenoord. Niet alleen de akties lukten toen goed, maar ik speelde naar mijn ge voel ook goed uitgebalanceerd. Ik verdeelde mijn krachten goed en deek de juiste dingen op het juiste moment. Ik zal niet zeggen dat ik Ben Wijnstekers uit de wedstrijd speelde, maar hij had het wel moei lijk die middag. En dat zegt toch wel En weer eens is Bryan Roy ongrijpbaar. Hier waagt AZ-verdediger Richard Goulooze een uiterste krachtsinspanning om de jonge Ajax-spits van een doorbraak af te houden. sneller en harder in, en vaak dekte de libero de ruimte achter de verde diger wanneer ik aan de bal kwam. Op zichzelf is dat niet zo erg. Ik vind het zelfs wel prettig wanneer een ver dediger fel inkomt. Maar dan moet de pure topvorm er wel zijn. Is die er niet dan krijg je bij je akties schop pen. Nou, ik voelde op een gegeven moment dat die vorm minder werd. Het liep gewoon niet lekker meer en je weet niet precies waar dat aan ligt. Op de training en voor de wedstrijd voelde ik me goed, was ik vol ver trouwen, maar zodra ik op het veld stond gingen er teveel dingen mis. Ik zat gewoon vast, ik wilde wel maar de scherpte was er gewoon niet en dan ben je vaak net een fraktie van een sekonde te laat. En als het dan niet lukt ben je gauw geneigd om te overdrijven met de persoonlijke ak ties. Dan wil je er per sé langs. Dat geeft weer meer gevaar voor blessu res en juist zo'n blessure kan voor een jonge speler die net komt kijken funest zijn. Er zijn spelers die zo'n tegenslag maar heel moeilijk te bo ven komen. Ik heb er wel van ge leerd. Ik weet nu dat wanneer de top vorm er niet is, ik het niet moet zoe ken in nog meer akties, maar dat ik rustiger, gedoseerder moet voetbal len. Dan speel je jezelf en je me despelers in elk geval niet uit de wedstrijd." De terugval die zich bij Bryan Roy zo rond de winterstop manifesteerde, had ook andere oorzaken. Een enkel blessure speelde hem enige tijd par ten en dan was daar natuurlijk ook de school die veel aandacht opeiste. Ajax-direkteur Arie van Eijden kondigt aan dat Ajax en Bryan Roy tot overeenstemming zijn gekomen over een kontrakt dat Roy drie seizoenen lang aan Ajax bindt. Naast Bryan luisteren aanvoerder Johnny van 't Schip en Louis van Gaal aandachtig toe.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 14