AJAX, EUROPESE PLOEG VAN HET JAAR Samenwerking amateurs een ramp geworden. We stonden halverwege op de derde plaats, maar in de tweede helft van het seizoen hebben we geen punt meer gehaald en degradeerden we. Onvoorstel baar". Toch heeft Haarms geen spijt van zijn, naar later zou blijken, tijde lijke overstap. "Het is wel eens goed in een andere omgeving te werken, en eens te leren verliezen. Ik ben vorig jaar fris teruggekomen. Het is het mooiste moment van mijn leven geweest toen Ajax me terugvroeg" bekent Bobby, die, aanvankelijk als parttimer, maar sinds vorig jaar weer in vaste dienst, aanvankelijk als veld- trainer naast Cruijff en coördinator Bruins Slot fungeerde en daarnaast Ajax-3 (de amateurs) onder zijn vleu gels had, en de nieuwste aanwinst van Ajax, het zaterdagelftal. "Het is de bedoeling dat de zaterdagvoetbal lers hoofdklasse gaan spelen tegen IJsselmeervogels en zo, zodat je de jongens van het tweede elftal daar op zaterdag ervaring kunt laten opdoen". Daarnaast is Haarms vaak tussen tijds op het veld te vinden, bezig met het bijspijkeren van geblesseerde spelers. "Dat is eigenlijk mijn specia liteit geworden, het terugbrengen van geblesseerde spelers. Fantastisch werk, maar wel eenzaam. Je staat met zijn tweeën te trainen. Maar de voldoening is groot als je die jongens weer in het veld terugziet. Ik heb het "geluk" gehad van die twee knietjes die ik zelf gehad heb, daar heb ik veel van geleerd". Zoals hij zoeven al liet blijken, is Bobby Haarms allerminst pessi mistisch over de nabije toekomst van zijn kluppie, al onderkent hij natuur lijk ook wel de gevaren die er loeren. Allereerst is er de polarisatie in het hedendaagse voetbal tussen de zakelijke aanpak van PSV met veel aankopen en de clubgerichte aanpak van Ajax. "Ik denk dat onze adem toch langer is. Voorland is een enor me kweekvijver van jeugdspelers. Er komen honderden jongens naar de jaarlijkse proefwedstrijden. Er wordt veel gescout, en er komen veel tips binnen over talent die we natrekken. De samenwerking met de amateur clubs is de laatste tijd veel beter dan vroeger. Ze staan wat opener tegen over het betaalde voetbal. En een man als Jany van der Veen is daar natuurlijk een heel goede voor. Die loopt al zoveel jaren mee en is overal welkom. En je ziet dat ze bij PSV nu een internaat hebben gesticht om toch ook uit eigen jeugd te kunnen putten". En dan is er natuurlijk het luxe probleem dat de Ajax-jeugd ken merkt: het gebrek aan tegenstand van eigen kracht. "Daar is natuurlijk al het nodige aan gedaan. De A-1 kan al niet hoger, de A-2 staat ook bovenaan. De B-1 speelt al in de A- juniorenklasse, dat kan in Amster dam tegenwoordig, de B-2 als B-1 en de C-1 als B-3, en die krijgen dus wat meer weerstand. En A-junioren spelen regelmatig met het tweede of eerste mee, om ze maar zo hoog mogelijk te laten spelen, zonder ze te vermoorden natuurlijk. Dat stimuleert en het prikkelt der rest". Een optimisme dat natuurlijk gestoeld is op vertrouwen in de Ajax- organisatie, maar waaraan waar schijnlijk ook de clubliefde waarmee Bobby Haarms is behept, niet vreemd is. "Wat het is met Ajax weet ik niet. Een soort gezonde ziekte, je ziet het ook wel bij jongens die het bij Ajax niet hebben gehaald. Die gaan dan teleurgesteld weg, maar komen dan een jaartje later terug om bij de amateurs te spelen. Het is houden van, het laat je nooit meer los". Evert Vermeer Begin van dit jaar ontving een ruim vertegenwoordigde Ajax-delegatie in het Franse Monaco de prijs voor de beste Europese club in het jaar 1987. Aanvoerder Johnny van 't Schip nam de prijs vol trots in ontvangst maar het was niet de eerste keer dat Ajax bekroond werd als de beste voetbal club in Europa. Drie keer eerder, juist ja, in de "gouden jaren zeven tig" veroverde Ajax deze Europese erkenning. In het jaar 1987 bleef de Ajax-ploeg andere gerenommeerde ploegen als Bordeaux en Bayern München (zij deelden de tweede plaats) voor. De verkiezing van de Europese voet balploeg van het jaar, georganiseerd door het Franse voetbaltijdschrift France Football", komt tot stand via een puntentelling waarbij er punten worden verkregen door de resultaten in de kompetitie, de nationale Beker en het Europa Cup-voetbal. Ajax dus voor de vierde keer in de historie "Europese Club van het Jaar", een titel waar men terecht trots op is. Bovendien ontving Ajax ook een Nederlandse trofee. De ploeg van aanvoerder Van 't Schip kwam bij de verkiezing van de Nederlandse sport ploeg van het jaar 1987, georgani seerd door de AVRO, als de beste uit de bus. »Spi - -V-,-:/ Ajax-aanvoerder Johnny van t Schip met de trofee voor de Beste Europese Club van 1987.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 9