JOHNNY BOSMAN 37 DOELPUNTEN IN 1987 Het kalenderjaar 1987 ligt alweer achter ons en hoewel het in de voetballerij vaak niet past om terug te blikken ontkomt niemand daar af en toe aan. Helemaal niet bij een mijlpaal als de jaarwisseling. Voor Ajax was 1987 op z'n zachtst gezegd een turbulent jaar en dat was het zeker ook voor Johnny Bosman, de Ajax-topschutter die vaak niet eens als pure aanvaller speelt. 37 doelpunten maakte Johnny Bosman, doelpunten die verdeeld werden over de officiële wedstrijden van Ajax en die van het Nederlands elftal. Een imposant aantal dat voor menige aanvaller aanleiding zou geven om dat jaar als een hoogtepunt te beschouwen. Voor Johnny Bosman ligt dat toch misschien wat anders. Zijn formidabele produktie stemt hem natuurlijk best tevreden maar er waren een aantal zaken waarom '1987' toch niet het predikaat 'topjaar' krijgt. Een enorme domper was natuurlijk de rode kaart die Johnny opliep in de halve finalewedstrijd in- en tegen Zaragoza. Door die uitsluiting moest hij de Europese winst van Ajax vanaf de tribune beleven. In het vaderlandse Bekertoernooi revancheerde 'Bossie' zich door in de finale tegen FC Den Haag de Ajax- produktie (met 4-2 werd FC Den haag na verlenging geklopt) te delen met zijn vaste aanvalspartner Marco van Basten. Maar de start van het nieuwe voetbalseizoen bracht Johnny Bosman niet wat hij gehoopt had: een plaats in de spits en doelpunten, veel doelpunten. Pas wat later in het seizoen brandde het kanon-Bosman in volle hevigheid los en in de laatste weken voor de winterpauze zagen we Johnny Bosman weer regelmatig jubelend naar de zijlaan rennen na weer een, vaak beslissend, doelpunt. Want hoewel Bosman zich als meest vooruitgeschoven middenvelder uitstekend van zijn taak kwijt leeft hij maar voor één dinggoals. Ook in 1988 zullen de Bosman-doelpunten weer voor blijdschap en bewondering bij de Ajax- en Oranje-aanhang zorgen. En ook in 1988 zullen er weer vele 'juweeltjes' bij zitten. Want als geen ander heeft Johnny Bosman het patent op doelpunten van grote schoonheid, vooral gemaakt met het hoofd. De gekopte goals zijn namelijk het handelsmerk van Johnny Bosman. Zwevend in de lucht, de bal tegemoet voelt hij zich het meeste in zijn element. Als geen ander kan hij de bal extra snelheid geven of, wanneer nodig, hem juist wat vaart 6 De schitterende kopstijl van Johnny Bosman ten voeten uit. Volledig gekoncentreerd kijkt de Ajax-schutter de net door hem gekopte bal na. Het merendeel van de Bosman-produktie komt tot stand door zijn specialiteit: kopballen.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 8