Dundee een hoogtepunt voor Peter Larsson, in het Europa Cupvoetbal ligt ook zijn grootste deceptie. Graag praat hij er nog steeds niet over, de halve finale in het Nou Camp stadion tegen Barcelona. De eerste wedstrijd, in Gotenburg, was IFK heer en meester geweest. 3-0 leek een onaantastbare uitgangspositie voor de Zweden die met het nodige zelfvertrouwen de kolkende arena van Barcelona binnenstapten. 'Misschien wel met teveel zelfvertrouwen', zegt Peter Larsson, nog met een bittere ondertoon in zijn stem. 'De Spanjaarden bluften ons af en drie doelpunten van hun spits Pichi Alonso zorgden voor verlengingen en strafschoppen. Bij de strafschoppenserie ging het publiek echt waanzinnig tekeer. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Door het gefluit kon je het fluitsignaal van de scheidsrechter niet eens horen. Kijk, je kan dan nog zo ervaren zijn, zulke dingen hebben wel invloed op je. Ik merkte het aan mezelf. Ik moest een penalty nemen maar ik voelde mijn eigen benen trillen. Gelukkig ging die van mij erin maar een andere Göteborgspeler bezweek echt onder de druk. Dat was Roland Nilsson. Hij raaktedebal maarhalfen we lagen eruit... verschrikkelijk.' Dit jaar was er tegen alle verwachtingen, weinig Europese eer voor IFK Göteborg weggelegd. Het Deense Bröndby toonde aan dat we in de toekomst ook met het Deense clubvoetbal rekening moeten gaan houden. De eerste echte Deense profclub schakelde het hoger aangeschreven IFK Göteborg in de eerste ronde van het toernooi voor Landskampioenen uit. Gelukkig voor Peter heeft hij met Ajax nu een nieuwe kans op Europese roem, een kans die hij met beide handen wil aangrijpen. De Zweed, die samenwoont met zijn vriendin Siv, weet terdege waarvoor Ajax hem heeft aangetrokken. Johan Cruijff vertelde me al waar het aan haperde en wat hij van me verwacht en in de uitwedstrijd tegen VVV heb ik met beide ogen goed kunnen zien wat er aan mankeerde. Sober Tegen AZ heb ik me dan ook bewust nogal rustig gehouden, sober gespeeld. Het leek me niet verstandig om allerlei dingen te gaan uithalen. De verdediging moet vertrouwen krijgen en dat kan alleen maar wanneer de andere weten dat je er ook echt bént. Ik heb vooral 4 geprobeerd om geen balverlies te leiden en zo goed en zo kwaad als het ging de anderen te leiden. Aanwijzingen te geven, te praten, te wijzen op hun taken. Na de wedstrijd tegen AZ had de Nederlandse pers het er onder meer over dat die aanvaller van AZ (Pier Tol wordt bedoeld, red.), mij twee keer passeerde. Dat gebeurt natuurlijk, altijd wel eens, dat in de eerste plaats maar het is ook logisch dat ik van de voetballers in Nederland nog niet precies weet wat hun sterke en wat hun zwakke punten zijn. Zulke dingen kosten tijd, al hoop ik wel dat ik snel helemaal ben ingeburgerd. 'Aldus Peter Larsson die in zijn debuutwedstrijd in het rood-wit niet alleen dicht bij zijn eerste Ajax-doelpunt was maar zeer zeker een uitermate betrouwbare indruk maakte. Vastberaden om zich in de tweede kompetitiehelft helemaal waar te maken bij zijn nieuwe club heeft Peter Larsson zich in de winterstop voorbereid op zijn nieuwe baan: voetballer. 'Profvoetballer, en dan ook helemaal, was altijd een droom voor me' left Larsson uit, 'Aan het begin van het vorig jaar gaf ik daarom ook mijn werk bij de sponsor van IFK Göteborg op. Ik vond dat ik nog meer tijd voor training en de ook belangrijke rust moest hebben, wilde ik mijn droom verwezenlijkt zien. Ik ben bij vrienden, die een sportwinkel in tennisartikelen hebben, gaan werken en daar kon ik mijn eigen dagindeling maken. Ik had het er graag voor over en ik voelde dat het me goed deed, al geloof ik ook dat het niet slecht is om als voetballer iets naast het voetballen te doen, studeren bijvoorbeeld. Het houdt je ogen open voor de dingen die er buiten het voetbal gebeurt. Vooral wanneer je erg jong bent lijkt het me goed dat je niet alléén aan voetballen denkt en daarmee bezig bent.' Peter Larsson, die na twee jaar studie voor loodgieter, gevolgd door twee praktijkjaren, voornamelijk administratief werk deed is de periode van deeltijdbanen echter definitief voorbij. Als zesentwintigjarige is voor Peter Larsson de tijd gekomen om zich volledig op het topvoetbal te gaan richten, te gaan oogsten van de gedane investeringen. Het zal niet lang meer duren voordat de blonde kop van Peter niet meer is weg te denken uit de Ajax-defensie. Nog voor de winterstop presenteerde Ajax' nieuwe aanwinst Peter Larsson zich aan het Amster damse publiek. Tegen AZ speelde hij een gedegen wedstrijd en mocht na het laatste fluitsignaal het applaus van de fans in ontvangst nemen.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 6