PETER LARSSON EEN NIEUWE JUACIED STELT ZICH VOOR Peter Larsson Geboren: 8 maart 1961 te: Nassjö (Zweden) Lengte: 1.83 m. Gewicht: 80 kg. Positie: centrale verdediger. Vorige clubs: Hallby, Halmstadts BK en IFK Gotenborg. Interlands: 21 voor Zweden In de laatste kompetitiewedstrijd van Ajax voordat de winterstop begon, om precies te zijn op zondag 20 december j.L, maakte het Amsterdamse publiek kennis met een nieuwe Ajacied: de Zweed Peter Larsson. De hoogblonde Viking maakte een uitstekende indruk tijdens zijn eerste optreden in De Meer en straalde rust en gedegenheid uit. Faktoren die de Ajax-defensie node miste, vooral na het wegvallen van Ronald Spelbos. Wanneer Spelbos weer volledig hersteld is van zijn knieletsel zal hij met Peter Larsson een ijzersterk, imponerend centraal verdedigersduo gaan vormen. De één, Ronald Spelbos, kennen we natuurlijk al terdege. De ander. Peter Larsson is, ondanks een al rijke internationale ervaring, wat minder bekend. Vandaar dat we de stoere Zweedse verdediger hierbij aan u voorstellen. Peter Larsson aanschouwde het levenslicht op de 8e maart van het jaar 1961Over enkele maanden wordt hij dus 27 jaar. Als jongetje begon hij met voetballen bij de club Hallby in de gelijknamige plaats die op een paar kilometer van zijn geboortestad Nassjö ligt. Daar werd de basis gelegd voor de ontwikkeling van het talent van Peter. Op z'n eenentwintigste maakte Peter Larsson de eerste stap naar het hogere voetbal. Halmstadts BK, de Zuid-Zweedse club die getraind werd door de Nederlander Jan Mak, trokde atletische verdediger aan en als speler van Halmstadts BK maakte Peter Larsson ook zijn entree in de nationale ploeg. Eigenlijk was dat een logisch vervolg want in het Zweedse elftal onder de 21 jaar was hij al een vaste waarde. 'Dat debuut kan ik me nog goed herinneren', lacht Larsson, 'Dat was niet tegen bijvoorbeeld Denemarken of Noorwegen, landen waar Zweden natuurlijk veel voetbalkontakt mee heeft. Nee, ik speelde voor het eerst in de nationale ploeg op Trinidad. Met een grote Zweedse selektie maakten we in 1983 een toer door Midden-Amerika. Onze 'thuisbasis' was Barbados en van daaruit vlogen we naar Trinidad en Mexico om tegen hun nationale elftallen te spelen. Te gen Trinidad was het dus mijn eerste keer en ik speelde in het centrum sa men met Sven Dahlkvist, de stopper van IFK Göteborg. Toevallig werd ik anderhalf jaar later door datzelfde Göteborg aangetrokken als opvolger van Dahlkvist...' Hoewel nog maar net in Nederland bedient Peter Larsson zich regelma tig van Nederlandse woorden en ter men. Echt zinnen maken is er nog niet bij maar de gretigheid waarmee hij blijk geeft de Nederlandse taal te willen leren spreken, zijn kenmer kend voor zijn ambitie. 'Het is enorm belangrijk om Neder lands te spreken', verklaart Peter. 'Helemaal op de positie waar ik speel moet ik de andere spelers duidelijk kunnen maken wat er moet gebeu ren. Ik denk ook dat wanneer je de taal niet kent er teveel langs je heen gaat. Grappen in de kleedkamer be grijp je dan niet, je steekt maar de helft op van wat de trainer zegt. Dat maakt dan al gauw dat je wat buiten de groep valt en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Ik wilde al jaren naar het buitenland en ik ben al 26 dus de kans die Ajax me biedt wil ik met beide handen aangrijpen. Vandaar ook dat ik me zo snel mogelijk aan het Neder landse leven wil aanpassen.' Europese ervaring Terug weer even in de tijd. Bij IFK Göteborg, met lengte de meest gerenommeerde Zweedse club van de laatste jaren, beleefde Peter Larsson vele Europese triomfen, terwijl hij zich als IFK-er ook vast in het Zweedse elftal speelde. De 'anglarna' (de engelen) zoals de spelers van Göteborg door hun supporters liefkozend worden genoemd, kwamen de laatste jaren steeds ver in het Europa Cupvoetbal. Peter Larsson in het blauw-witte shirt van IFK Gotenburg. De atletische verdediger moet de Ajax-defensie meer zekerheid en routine geven. Nadat Göteborg in 1982 voor het eerst een Europese hoofdprijs (in dit geval de UEFA-Cup) naar Skandinavië had gebracht deed de club, met Peter Larsson als een van de steunpilaren, dat het afgelopen seizoen nog eens dunnetjes over. Opnieuw werd de UEFA-Cup een prooi van Göteborg dat in de dubbele finale het Schotse Dundee versloeg. 'Die finales horen tot de hoogtepunten in mijn karrière', blikt Peter Larsson terug, 'Vooral de wedstrijd in Dundee was een onvergetelijke gebeurtenis. In Gotenburg, in ons eigen Ullevi-stadion, hadden we met 1 -0 gewonnen. Een kleine voorsprong maar die verdedigden we in Schotland perfekt. Het was een heksenketel in het kleine, gezellige stadion van Dundee en we stonden konstant onder druk. Echt op z'n Engels, veel hoge ballen en een genadeloos tempo. We kwamen weer op een 1 -0 voorsprong en Dundee gooide nog meer kracht en Dundee kwam wel tot een doelpunt maar door het gelijke spel pakten wij de Cup. Het mooiste kwam eigenlijk daarna. Hoewel hun favoriete club de finale verloren had kregen we van het Dundee-publiek een staande ovatie. Ongelooflijke momenten waren dat, schitterend dat zoiets nog kan in het hedendaagse voetbal.' Was het UEFA-Cupfinale tegen

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 5