KLAAS NUNINGA NOG ZEER VERBONDEN MET HET VOETBAL Vraag een willekeurige voorbijganger wie er in de late jaren zestig in de voorhoede van Ajax speelden, en de namen Cruijff, Swart en Keizer zullen er vlotjes uitrollen. Na wat nadenken zal Klaas Nuninga het kwartet completeren. Die paar seconden bedenktijd zijn een aardige afspiegeling van het image dat Nuninga onwillekeurig opbouwde: een voet baller die in en buiten het veld bescheidenheid en relative ringsvermogen uitstraalde. Nimmer was de blonde midvoor betrokken bijeen ruzie of schandaal op de rokende vulkaan die Ajax van oudsher is. 'Ik ben in mijn uitspraken niet zo sensationeel', vindt Nuninga zelf ook. 'Ik heb het voetbal altijd goed kunnen relativeren, maar achteraf bekeken was ik wel heel gedreven bezig. Voetbal is van grote waarde voor me geweest. Een prachtig middel om me af te reage ren en mezelf tot uitdrukking te brengen.' Dat hij derhalve misschien achteraf vaak een beetje onderschat is, deert hem dan ook nauwelijks: 'Die drie zijn om te beginnen langer bij Ajax gebleven dan ik, en Cruijff was een vedette, in mijn ogen de meest veelzijdige die er rondliep. Dus dat je daarbij in de schaduw staat vind ik eigenlijk logisch.' Klaas Nuninga is één van de producten van de jeugdoplei ding van WW in zijn geboorteplaats Winschoten, die aan het begin van de jaren zestig onder meer ook krakers als Arie Haan en Jan Mulder afleverde. Een productie die voor een belangrijk deel het werk was van jeugdtrainer Engel Wubs. 'Wubs was een drijfveer', verklaart Nuniga 's mans succesvolle aanpak. 'Een man die inspireerde en motiveer de. Maar of een speler voor die prikkels gevoelig is, is natuurlijk altijd afhankelijk van de kwaliteit en mentaliteit van die speler. Ik was de eerste die doorstootte naar het Nederlands elftal, maar voor mij had bijvoorbeeld Jan Blom al in het Nederlands amateurteam gespeeld. En voorbeeld doet volgen, denk ik. Niet alleen Haan en Mulder, maar bijvoorbeeld ook Sietze Veen en andere jongens op ander niveau. De jeugdopleiding bij WW bestond uit mensen die je meer meegaven dan alleen maar als voetballer. Dat is een hele goede zaak geweest. Naar Ajax Via Be Quick (toen nog een betaalde vereniging) belandde het jonge talent bij GVAV, het huidige FC Groningen, waar hij zich in het Nederlands elftal speelde en de aandacht trok van Ajax, waar versterking gewenst was. De Amsterdam mers waren bereid tweeënhalve ton, destijds een astrono misch bedrag, voor de spits uit te trekken en aldus arriveer de Nuninga als de duurste man van Nederland in 1964 op het Centraal Stadion. Hij kwam in een overgangsteam te recht dat zich dat seizoen ternauwernood van degradatie kon redden, en ook Nuninga had aanvankelijk de nodige kritiek van het publiek te verduren: 'Dat was natuurlijk logisch, omdat ik de duurste speler was. Maar je kunt dat niet aan een speler ophangen. Het tactisch concept was ook niet wat het moest zijn, we hadden enorme ups en downs. Dat heeft niet alleen met een midvoor te maken natuurlijk. Het was een combinatie van verschillende elementen, het elftal was teveel los zand.' De ommekeer in resultaten kwam met de komst van Rinus Michels als trainer. 'Het verschil lag voornamelijk op orga nisatorisch gebied. Hij heeft ons doen ruiken aan topvoet bal. We gingen op wedstrijdbezoek in het buitenland, naar Brussel of Keulen, kijken wat er omging in echt topvoetbal. Hij is begonnen met professionaliseren van het geheel. We gingen in een weekeinde voor de wedstrijd in quarantaine, dat hebben we een jaar gedaan, alleen om de Nederlandse speler collectiever te leren denken. Je kunt natuurlijk nooit vooruit plannen, maar er is heel doelbewust gewerkt met een elftal dat lange tijd bijeen gebleven is. En natuurlijk kwam Johan Cruijff net op, en was Keizer weer helemaal terug na zijn ernstige hoofdblessure. En die elementen gaven de jus aan het elftal. Dat we ooit 122 goals in een seizoen maakten is wel een teken hoe aanvallend het elftal ingesteld was. En dat is toch het mooiste. Het was een heel positieve tijd voor het hele voetbal.' Basis voor topvoetbal Daarna is er geen doorstroming meer geweest, beaamt Nuninga. 'Ze zijn zo onverstandig geweest de betaalde jeugdkompetitie weg te doen om financiële redenen, en die hele aanloop naar de top is verbroken. Het is natuurlijk niet erg als het eens wat minder is, maar er moet een structurele basis zijn om op terug te vallen. Nu laat men de A-jeugd nationaal spelen en met de B-jeugd zijn er dergelijke plan nen, er wordt gewerkt met betaalde afdelingsoefenmees- ters. Dan leg je een basis, maar dat kost veel geld, en daar zijn soms sponsors voor nodig. Je hoeft natuurlijk niet continu met de top bezig te zijn, maar die basis moet er zijn. Dat heeft Ajax altijd goed begrepen gelukkig.' Bij Ajax vond Nuninga gaandeweg steeds beter zijn draai, en hij was een belangrijke schakel in de ploeg die geschie denis maakte door gerenommeerde ploegen als Liverpool en Benfica te verslaan en Real Madrid aan de rand van de afgrond te brengen. Voor de gave technicus Nuninga was het gedwongen afscheid dat Ajax hem na vijf jaar bereidde, dan ook een flinke teleurstelling. Na de door Ajax verloren Europa Cupfinale in Madrid, werd hij, tezamen met krach ten als Muller, Van Duivenbode en Pronk, weggesaneerd en miste aldus de jaren waarin internationaal zou worden geoogst. Echt gefrusteerd is de thans 47-jarige Groninger daar overigens niet van: 'Het is natuurlijk een grote teleur stelling als je als speler weg moet. In mijn geval was het enige pijnlijke dat het me anderhalve week voor het einde van de transferperiode werd gezegd. Dat is de enige smet op mijn periode bij Ajax, verder heb ik een heel aangename tijd gehad, met erg veel successen. Amsterdamse Sportzaken Ondanks de korte transferperiode vond Nuninga snel een nieuwe club in stadgenoot DWS: 'Er waren ook wel andere Klaas Nuninga stijlvol in aktie tegen DOS tijdens een kompetitiewedstrijd in De Meer.

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 5