AJAX—FC PORTO ERVARING GAF DOORSLAG MAAR ER IS NOG HOOP van Joris v. d. Bergh. En echt, ik geloof dat ze werkelijk bestaan. Een beetje een mysterie is het wel. Het Nederlandse voetbal gaat toch erg de goede kant op. Alleen dat vandalisme, hè... Wat moet je daar nu aan doen? Zoals tegen Cyprus. Wat was ik kwaad, zeg! Ik heb van alles door de kamer heen gegooid. Een lekkere ambiance, gelijk een goal in de eerste minuut van Bossie en dan die ellen de... Het is toch werkelijk afschuwelijk! Als dat vandalisme toch eens ophield, dan zou het voetbal met al dat perspec tief een geweldige toekomst tegemoet gaan. Het Neder lands Elftal presteert toch geweldig. Je mag dat best als de graadmeter voor het geheel aanhouden. We zijn echt op de goede weg na een periode waarin alles een stuk minder ging. Maar voorlopig richt ik me helemaal op Ajax. Ik leer nog iedere dag en met mij vele anderen. Ik hoop echt eens in dat eerste elftal te mogen uitkomen. Aan de andere kant moet je ook nuchter zijn. Wanneer die mogelijkheid niet blijkt te bestaan zoek ik het ergens anders in de eredivisie. Dan maar een stapje terug maar wel voetballen. Wat dat betreft zit het leven van een profvoetballer vol verrassingen en weet je nu niet waar je volgende maand speelt. Kijk maar naar Silooy. Het voetbalwereldje is toch iets aparts. Het staat echt buiten de normale samenleving. Ik kan mij dan ook best voorstellen dat spelers moeite hebben weer in de gewone maatschappij terug te keren. Vooral als dat wat plotseling gaat. Het is allemaal zo anders in de voetballerij. Bij Ajax wordt alles voor je verzorgd. Trainen, wedstrijden, winnen, altijd weer iedere wedstrijd 90 minuten lang scherp, koncentratie, nooit wegzakken, altijd presteren. En dat geldt voor ieder Ajax-elftal, van E-1 tot eerste elftal. Mooi toch? Een betere opleiding dan Ajax bestaat er niet. Ajax is iets bijzonders. Absoluut. Ik kan het ook niet onder woorden brengen, het heeft iets aparts. Die uitstraling! Welk jongetje wil niet in Ajax voetballen? Daarom komen die talenten zo boven drijven. Maar helemaal, als je het Ajax-terrein op komt rijden, als je die grote letters AJAX op het dak ziet staan. Schitterend Tijn Middendorp Na veertien jaar maakte Ajax her nieuwd kennis met het fenomeen 'Supercup'. Als winnaar van de Euro pa Cup voor Bekerwinnaars eigende Ajax zich het recht toe om tegen de andere EuropaCup-winnaar, FC Porto, te strijden om de bokaal die in 1973 zijn intrede deed op het interna tionale voetbaltoneel. De allereerste editie kende Ajax me teen al als hoofdrolspeler. Toen werd de winnaar van de landskampioenen gekonfronteerd met de kampioen van het Bekerwinnaars toernooi, Glasgow Rangers. Twee voortref felijke wedstrijden zorgden ervoor dat de Supercup in de Ajax-bestuurs- kamer kon worden getild: Ajax won in Glasgow met 3-1 en in Amsterdam met 3-2. Het jaar daarop was het weer Ajax dat de klok sloeg. De Europa cup voor landskampioenen was geprolongeerd en de tegenstan der was deze keer AC Milan. In Milaan werd er weliswaar verloren maar in het Olympisch Stadion zette Ajax de zaken zonder verdere omhaal recht. 6-0 werd het en opnieuw was de Supercup een prooi voor Ajax. Op de bijzonder koude 24e november stond Ajax er dus wéér: in de dubbel- strijd om de Supercup, een nieuw hoogtepunt in de Ajax-historie. De wedstrijd tegen FC Porto was er één die gekenmerkt werd door de twee totaal verschillende spelopvat tingen en het enorme verschil in ervaring tussen beide ploegen. Aan de ene kant het jonge, dartele maar vrijwel routineloze Ajax dat drie dagen eerder tegen PEC Zwolle Ronald Spelbos in deziekenboeg zag verdwijnen en later in de wedstrijd ook Arnold Mühren en Jan Wouters naar de kant zag gaan, aan de andere kant het gelouterde, door de wol ge verfde FC Porto met in haar midden geroutineerde internationals als de Poolse doelman Mlynarczyk, spits Fernando Gomes en libero Lima Pereira. En Ajax beet zich de tanden stuk op de Portugezen die, geholpen door een vroeg doelpunt van de kleine, snelle Rui Barros, een perfekt georganiseerd cordon voor hun doelman optrokken. Ajax probeerde wat het kon maar het ontbreken van de topvorm ontnam de ploeg juist dat stukje raffinement dat nodig was om een sterke ploeg als FC Porto uit ba lans te brengen. Werkelijk opgelegde kansen kreeg Ajax vrijwel niet en gezien de kansen die de tegenstan der wél kreeg kwam Ajax er nog ge nadig vanaf. Niettemin waren de komplimenten die Porto-coach Tomislav Ivic voor de Ajacieden over had zeker op hun plaats. Het rood-witte elftal had alles gegeven wat in hun mogelijkheden lag, nooit de moed opgegeven en ook voetbaltechnisch vooreen allezins redelijke prestatie gezorgd, zeker ge zien de tegenstand want één ding was overduidelijk: FC Porto is een echte Europese topploeg. Tomislav Ivic, de vroegere Ajax-coach, over Ajax: 'Ik weet dat Ajax verloren heeft en dat winst alleen telt maar ik heb genoten van Ajax. De techniek en de balsnelheid in de kleine ruimte hebben me aangenaam verrast. De speelstijl van FC Porto is zo dat er vanuit de verdediging wordt gezocht naar de tegenaanval. Zo is hier jaren gespeeld en dat kan niemand binnen de kortste keren veranderen. Boven dien, het heeft succes. Maar, zeker voor het Nederlands publiek, speelt Ajax voortreffelijk voetbal, aan vallend en met risiko's maar met een uitstekende spelopvatting. De ervaring van mijn elftal heeft Ajax parten gespeeld maar ik wil ze toch nog een keer komplimenteren met hun voetbal. Ajax-FC Porto was een echte topwedstrijd op internationaal niveau en dat is ook de verdienste van Ajax. Ik ken buiten Real Madrid geen andere club in Europa die in een zo hoog tempo zo geraffineerd kan voetballen als Ajax.' 19

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 21