Daphne Jongejans: kampioen en Ajax-fan EEN DUIK VAN DE F-SIDE NAAR EUROPEES GOUD Ze is geboren en getogen in Badhoevedorp maar veel van Nederland zag ze de afgelopen jaren niet: Daphne Jonge jans, Neerlands schoonspring-trots die enige tijd geleden voor een formidabele prestatie zorgde met een gouden medaille op de Europese Kampioenschappen schoon- springen in Straatsburg. Dat ze niet zo vaak kan genieten van het schitterende Hollandse klimaat komt omdat ze in Miami studeert én heel veel springt. Wat niet zoveel mensen weten is dat Daphne Jongejans een onvoorwaardelijke Ajax-fan is. Nog niet zo lang geleden volgde ze lekker anoniem met haar broer Edwin de thuis wedstrijden van Ajax vanaf de F-Side. Waarom Ajax, Daphne? 'Tja, om nou supporter te worden van SV Badhoevedorp of Lijnden... dat stelt niets voor. Ik kom uit een hele sportieve familie en ik vond voetballen gewoon erg leuk. Samen met Edwin gingen we zondags vaak naar De Meer. Jesper Olsen was altijd mijn favoriet. Een heerlijke aanvaller vooral ook omdat hij zoveel risiko in zijn akties had. Dat sprak me heel erg aan. Jammer genoeg komt het er de laatste jaren veel te weinig van dat ik Ajax kan zien spelen omdat ik vrijwel het hele jaar in de Verenigde Staten zit. Ik heb vorig seizoen gelukkig nog wel de halve finale tegen Real Zaragoza mee kunnen pikken. Op TV, maar toch. Vreselijk spannend was dat, een mooie wedstrijd ook, ik zat op het puntje van mijn stoel. Het laatst ben ik naar het Amsterdam-712 toernooi geweest in het Olympisch Stadion, Ajax tegen Torino. Toen vond ik ze ook best goed, vooral Frank Rijkaard.' Heb je een beetje verstand van voetbal? 'Nou ja, ik weet wanneer het een doelpunt is', lacht Daphne, 'ik ben gewoon een voetballiefhebber en ik hou van mooie akties en die zie je bij Ajax altijd volop. Dat was vroeger zo en dat is nog steeds zo. Om nou te zeggen dat ik een echte kenner ben gaat misschien te ver maar ik ben geen leek hoor. Ik vind trouwens dat in de topsport genoeg overeen komsten en aanknopingspunten zijn. Je stopt er enorm veel in, je bent bijzonder prestatiegericht en op de prestaties wordt je ook beoordeeld. De bezetenheid van een topspor ter kan ik altijd waarderen, of dat nu een voetballer of een tafeltenniser is.' De weg naar de top gaat lang niet altijd over rozen. Daphne Jongejans hoort al heel lang tot de talenten op schoonspring-gebied maar de laatste twee jaar leek haar ontwikkeling wat geblokkeerd. Daphne Jongejans daar over: 'Dat ik talent heb wist ik natuurlijk wel maar je weet nooit precies hoe lang het gaat duren voordat je alles uit die talenten haalt. Hoewel er aan het afgelopen kampioen schap meisjes van dertien en zestien jaar meededen ben ik met mijn 22 jaar nog lang niet aan het eind van mijn karriè- re. Er zijn ook meisjes van 26-27 jaar die nog meedoen dus ik kan nog voort.' In mei studeert Daphne Jongejans af aan de Universiteit van Miami. Hoe ziet haar toekomst eruit? Daphne: 'Met mijn toekomst hou ik me nog nietzo erg bezig hoor. Ik laat alles maar op me afkomen. Ik studeer nu 'international finance en marketing' maar ik richt me vooral op het schoonspringen en met name natuurlijk op de Olym pische Spelen in Seoel. Dat betekent keihard trainen en daarna zien we wel verder. Na de Olympische Spelen van Los Angeles in 1984 hebben ze me min of meer tot fotomo del gebombardeerd en ik heb ook wel een aantal aanbie dingen in die richting gehad. Die kon iktoen niet aannemen vanwege mijn studie maar wanneer ik na 1988 vrij ben en er komen nieuwe aanbiedingen dan lijkt me dat best wel leuk om te doen.' Tot april vertoeft Daphne weer in de States, daar waar ze 'maar bitter weinig van voetbal weten', zegt Daphne met spijt in haar stem. Wanneer ze in april weer terug in Neder land is zal ze dan ook zeker haar hart weer ophalen aan een kompetitie-of wie weet Europa Cupwedstrijd van Ajax want, zegt de Europese kampioene: 'dan kan iker weer een jaartje tegen! Iedere keer dat ik ze zie spelen lopen er weer veel nieuwe gezichten in het Ajax-elftal. Dat is wel eens verwarrend maar het voetbal blijft altijd klasse. Ik wil trou wens van de gelegenheid gebruik maken om mijn oude vrienden op de F-Side de groeten te doen. Ik heb er nooit moeilijkheden gehad, het was altijd reuze gezellig, een te gekke sfeer. Houen zo en jongens, blijven zingen!'

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 11