Svensson. Het stroomde van de regen, spekglad veld. Uit een vrije schop gaf Bennie Muller een strak balletje langs de grond en met een sliding raakte ik de bal precies op het juiste moment met mijn wreef. Staande ovatie. In de finale wonnen we toen van Feyenoord. Piet Ouderland (links) in duel met Klaas Nuninga, de toekomstige Ajacied die toen nog voor GVAV uitkwam. In 1964 eindigde Ouderlands karrière bij Ajax. De ambi tieuze club achtte hem met 32 jaar te oud en deed hem over aan het tot FC Zaanstreek om gedoopte KFC, later opge gaan in AZ '67. 'Ze hebben mij verkocht, terwijl ze in wezen geen opvolger hadden', meent hij nog steeds. 'Ene Kees Ruiter heeft toen een jaar op mijn plaats gespeeld, die speelde voorheen in het vierde. Een beste jongen met een goede inzet, maarte weinig kwaliteit. Datwas een verkeerd beleid.' Als om de juistheid van die laatste woorden aan te tonen, ontsnapte Ajax in een rampzalig seizoen ternauwer nood aan degradatie, terwijl Ouderland zich in Koog aan de Zaan uitstekend thuis voelde. 'Zaanstreek kocht toen Cees Groot, Henny Schipper, Jan Veen, Kees Smit, allemaal Ajacieden, en Gerrie Clement van Blauw Wit. In het eerste jaar van AZ waren alleen Veen en ik daarvan nog over, en we vormden een goed duo in de verdediging. Wij schoven toen ook al in, alleen wat rustiger dan tegenwoordig. We zijn dat jaar gepromoveerd. Ik heb zelfs nog de winnende goal gemaakt tegen De Volewijc- kers. Een goal van 'Jan Droppie', maar ik denk dat weinigen hem zo gemaakt hadden. Zaanstreek had natuurlijk een goede aan me. Ik regelde van alles. Ik kon jonge jongens goed motiveren. Dick Molenaar bijvoorbeeld deed precies wat ik zei. Een beperkte voetballer, maar hij is er toch gekomen. Chris Dekker of Abe van der Ban schold ik hele maal verrot in het veld, maar ik liet ze toch niet in desteek. Ik heb met Zaanstreek nog wel eens tegen Ajax gespeeld voor de beker, en ik scoorde toen een goal tegen Gert Bals. We verloren weliswaar, maar dat was toch leuk. Sinds hijzelf niet meer als speler aktief is, komt Ouderland slechts zelden in De Meer, veelal door tijdgebrek en omdat hij al genoeg met voetbal bezig is. 'Ik moet zeggen, ik kom weinig bij Ajax. Van Ajax-kant gaat niet zoveel uit voor de oude garde. Ik heb een paar jaar geleden nog wel meegedaan in een voor wedstrijd in Barcelona voor het afscheid van Johan Cruijff, daar had hij mezelf voor gevraagd. En ik ben eens uitgeno digd toen de foto's van al die internationals in de spelers gang werden opgehangen, en ik ben toen netjes ontvan gen. Maar ik ga bijvoorbeeld niet om kaarten vragen. Ik kan me wel voorstellen dat ze niet al die oud-spelers kunnen uitnodigen, maar ze zouden misschien iets bij toerbeurt kunnen doen. Of het eerste Europa Cup-elftal eens uitnodi gen. Bij Feyenoord hebben ze eens per jaar een bijeen komst van oud-spelers, en dat verstevigt de band met de club. Vorig jaar ben ik door een klant van me uitgenodigd die een VIP-plaats bij Ajax had, tegen Olympiakos. Ik geloof dat ik vier verschillende kaarten nodig had om binnen te komen, maar dat zal wel noodzakelijk zijn. Ik moet zeggen, ik heb een heerlijke avond gehad. Dat die vent voor de deur van het spelershome me niet herkent vind ik niet zo erg, maar als ik zie wie er wel binnen rondlopen.... als ik speler was kwam ik er niet. Het zou er moeten zijn om nog even na te babbelen met de scheidsrechter of de tegenstander, of wat mensen die uitgenodigd zijn, maar ik zie alleen maar artiesten. Het zal wel zo moeten, maar dan moeten ze het geen spelershome noemen. Maar ik ben nog steeds Ajacied natuurlijk. Ik heb er negen jaar gespeeld en er een heel fijne tijd gehad, en er ook veel bereikt. Mijn band met AFC is natuurlijk wat sterker, omdat ik er nu eenmaal werk. Bij Ajax heb ik alleen gevoetbald, al heb ik innerlijk nog steeds een zeer hoge pet op van Ajax. Maar als ze zeggen 'je club heeft verloren' moet ik vragen welke club. Toch vind ik het jammer als het wat minder gaat met Ajax. Met Feyenoord ook trouwens, al ben ik helemaal geen Feyenoorder. Maar ik heb altijd zulke fijne wedstrij den tegen ze gespeeld. Het is beter voor het voetbal als die weer terugkomen.' Trainer AFC Ouderland is al sedert heel wat jaren aktief als trainer in het amateurvoetbal, de laatste jaren als jeugdtrainer bij AFC, waar hij al eerder als hoofdtrainer werkte. Het bevalt hem uitstekend: 'Het is hier prettig werken; als trainer heb je veel inspraak, en je wordt ook gedekt als je een fout maakt. Ofschoon we ook best weer uit elkaar zullen gaan, dat is al eens eerder gebeurd. Maar daarom kun je wel een goede band hebben met een club. Ik trainde de B- en A-groepen bij de jeugd van AFC, met een aparte keeperstraining, twee keer in de week van vier tot negen, en dan vaak op zaterdag en zondag ben iker de heiedag mee bezig. Maargoed, ik vind dat wel leuk. Alleen het geouwehoer eromheen, maar dat is in de maat schappij het probleem. Ik denk dat de mensen door de media veel direkter met dingen gekonfronteerd worden dan vroeger, en daar haakt altijd een groep op in. Ik denk wel dat dat wel ten nadele van het voetbal komt ja. Op welk niveau je ook traint, de problemen zijn hetzelfde, ledereen denkt dat zijn zoontje de beste is, en dat is al een oud verhaal, alleen wordt het tegenwoordig veel agressiever benaderd. Ook de sportpers kan zich de, overigens milde, kritiek van Ouderland aantrekken: 'Vroeger kocht ik speciaal de krant voor een verslag, al wou je natuurlijk ook graag je eigen naam zien, tegenwoordig is het allemaal cijfers. Een blad als Voetbal International heeft een tijd gehad dat het net een sociaal vakblad was. Het ging alleen maar over jongens die vonden dat ze benadeeld werden. Het is nu gelukkig weer iets minder, maar het wordt

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 7