Richard Witschge, uitblinkende Ajacied bij UEFA's Die daar? Dat is het broertje van Robbie! 'De man die het antwoord geeft op de vraag wie die balvaste middenvelder is van het Ajax-juniorenteam gaat er gemakshalve van uit dat we weten wie 'Robbie' is. Bedoeld wordt Robbie Wit schge en het 'broertje' is Richard Witschge, de linkermid denvelder van het Jeugdteam van Ajax dat uitkomt in de Landelijke kompetitie. Vorig seizoen mocht Richard in de voetsporen van oudere broer Robbie zijn debuut maken in het eerste elftal van Ajax. Dat was in de uitwedstrijd tegen AZ maar na het eerste optreden bleef het wat stil rondom Richard, hoewel hij wél weer deel uitmaakte van de Ajax-delegatie die in het Ierse Dundalk de overgang naar de tweede Europa Cupronde zeker stelde. En daarna bleef Richard bij de A-selektie. Vierlandentoernooi Die uitverkiezing tot de Ajax-selektie had niet alleen te maken met het feit dat technisch direkteur Johan Cruijff zo af en toe jonge spelers wil laten proeven van het Grote Werk. Een week eerder was Richard Witschge met uitstekende rapportcijfers teruggekomen uit Schotland, waar hij met Nederlands UEFA-Jeugdelftal een vierlandentoernooi had gespeeld. En gewonnen! In dat UEFA-team is Richard Witschge al een jaar of twee een vaste klant nadat hij eerder deel uitmaakte van het Nederlands Elftal voor 15-16-jarigen. In totaal heeft het creatieve talent er nu zo'n zeventien interlands opzitten. Over het toernooi in Schotland, waaraan naast Nederland en het organiserende Schotland ook België en Italië deel namen, vertelt Richard Witschge zijn wedervaren. 'Het spelen voor het UEFA-elftal is eigenlijk al een gewone zaak voor me. Ik ben er al een hele tijd bij en ik was daarom niet verrast door de oproep voor het vierlandentoernooi in Schotland. Het elftal, dat getraind en begeleid wordt door bondscoach Bert van Lingen, staat er al een tijdje. Met de meeste jongens speelde ik zelfs nog in het elftal 15-16- jarigen. Ik ben niet de enige Ajacied in de UEFA-selektie. Ook Danny Hesp en Frank de Boer waren in Schotland en normaal gesproken zit ook Brian Roy erbij maar omdat die met het eerste mee moest kon-ie niet van de partij zijn. Van Feyenoord zit Zier Tebbenhof erbij, van Go Ahead Eagles Alfred Knippenberg en van FC Twente Gino Weber. Alle maal jongens die al vaker in het eerste elftal van hun club hebben gespeeld. Op maandag 14 september vertrokken we naar Schotland en de eerste wedstrijd speelden we tegen de Schotten. Het was een erg zware partij ook omdat het veld heel moeilijk bespeelbaar was. Het regende voortdurend en de grasmat was doorweekt. Die Schotten speelden echt op z'n Brits. Veel krachten veel lange ballen naar voren. Wij spelen heel anders. Ikzelf voetbalde op het viermans-middenveld links aan de buitenkant. Mijn taak was om veel op te komen over de vleugel. Wespeelden met 1-1 gelijken datwaseigenlijk een erg goed resultaat. De tweede wedstrijd speelden we tegen Italië. Weer op het veld van Kilmarnock en weer was het een hele pittige wed strijd. Die Italianen flikten van alles om te winnen en ze speelden erg goed voetbal ook. Schoppen, spugen, slaan, er gebeurde van alles, het leek wel Europa Cup. Wij draai den lekker en we lieten ons niet gek maken. Alma (van SC Cambuur) en Knippenberg maakten de goals waardoor we met 2-0 wonnen. Voor de derde wedstrijd stonden we er, door de overwin ning op Italië goed voor, aan een gelijkspel hadden we genoeg om het toernooi te winnen. We speelden weer sterk tegen de Belgen maar de kansen die we kregen gingen er niet in. Zij scoorden wel en een minuut of zeven vóór tijd stond het 2-0 voor België! Ik maakte er 2-1 van en vlak voor het einde maakten we nog gelijk en daardoor wonnen we het toernooi.' Vrije rol Is het een omschakeling om bij de UEFA's een andere taktiek te spelen dan je bij Ajax gewend bent? Richard Witschge: 'Dat valt wel mee, vooral omdat ik bij de UEFA'seen vrije rol heb. Natuurlijk moet ik wel een bepaal de taak uitvoeren en af en toe mee-verdedigen maar over het algemeen kan ik vrij-uit spelen. Ik moet zeggen, het ging erg lekker. Het is altijd goed om internationale wedstrijden te spelen. Je hebt dan veel meer weerstand dan in de kompetitie. Met het Jeugdelftal van Ajax winnen we vaak te makkelijk. Het is ook goed om tegen landen met een verschillende speelstijl te voetballen. Ik zei al van de Schotten dat die met veel lichamelijke kracht spelen. Lange ballen naarvoren naar de twee spitsen die sterk in de lucht zijn en blijven gaan. De Italianen spelen veel technischer voetbal. Veel tikwerk, goed verzorgd maar met de nodige professionele trucs. Je ziet dat ze er alles voor over hebben om te winnen, om de top te halen. Toch werd Italië laatste maar ik vond dat niet verdiend. Zij speelden met ons het beste voetbal, alleen de kansen werden niet benut.' Zoals Richard Witschge zei won Nederland het vierlanden toernooi in Schotland. België eindigde op de tweede plaats, Schotland werd derde en Italië sloot de rij. Mede doorzijn goede spel in het UEFA-elftal mocht Richard in Dundalk weer even proeven van het eerste elftal. Is het verschil tussen het Ajax-Jeugdteam en het eerste elftal niet heel groot, vroegen we hem. Richard Witschge: 'Het klinkt misschien vreemd maar ik vind het makkelijker om in het eerste te spelen. Je krijgt meer ruimte, al ligt het tempo natuurlijk hoger.' Aldus het 'broertje van Robbie' die, binnenkort niet alleen op Voorland te bewonderen is maar ook binnen de muren van het Ajax-stadion.

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 5