Ajax anders bekeken Ajax-foto's van Sorgedrager in het gemeente-archief heb Ajax als onderwerp gekozen, niet alleen omdat ik van sport, voetbal, hou maar vooral omdat er wekelijks zo ontzettend veel mensen bij betrokken zijn. Dat fascineert me en daarom is de keuze van het onderwerp ook niet vreemd." Een heel bijzondere tentoonstelling vindt er van 16 oktober tot en met 27 november plaats in het gebouw van het Amsterdamse Gemeente-archief. Een foto-tentoonstelling met als onderwerp: AJAX. Nu denk u natuurlijk meteen aan de bekende aktie-foto's waarin de Ajax-spelers centraal staan, waar de hoogstandjes van de groene mat staan af gebeeld. Maar, we zeiden het al, het betreft een bijzondere tentoonstelling. Fotograaf Bart Sorgedrager (28) legde Ajax op een aparte manier vast en zijn foto's vertellen niet het verhaal zoals dat dagelijks via de kranten en de TV tot ons komt maar meer zoals de ingewijden dat kennen. Bart Sorgedrager keek met een extra kunstzinnig oog naar het reilen en zeilen in De Meer en zijn prachtige fotocollectie geeft een schitterend beeld van Ajax "achter de schermen". Natuurlijk zien we de spelers van het eerste elftal maar zij vormen niet noodzakelijk de hoofdmoot. Wat gebeurt er voor de wedstrijd in de katakomben, de emoties van de jongste Ajax-junioren, de stille, anonieme werkers op de achtergrond, de beleving van de supporters, het meeleven van de spelersvrouwen, Bart Sorgedrager legde het op sublieme wijze vast. Bart Sorgedrager werd op 12 mei 1959 in Ter Borg in de Achterhoek geboren en volgde aan de Amsterdamse Riet- veld-kunst-akademie zijn studie met als specialisatie reportage-fotografie. Na een stage-jaar in de Verenigde Staten kreeg hij van de Stichting Amsterdams Fonds voor de kunst een opdracht om over het onderwerp Ajax een reportage te maken. "Dat onderwerp had ik zelf aangedragen," vertelt Bart Sorgedrager, "en eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat ze daar gevoelig voor zouden zijn. Dat viel dus erg mee. Ik Uit de foto's die in het Gemeente-archief te bewonderen zijn blijkt dat je op een speciale manier Ajax hebt gevolgd. Hoe kijk jij naar Ajax? "Wat ik doe heeft natuurlijk niets te maken met sport- fotografie. Ik kijk heel anders naar wedstrijden. Ik merk bijvoorbeeld dat wanneer ik na de wedstrijd in de pers kamer luister naar de kommentaren van de trainers en de journalisten, ik een heel andere wedstrijd gezien heb dan de anderen. Ik hou van de sfeer om een wedstrijd, daar kan ik van genieten en ik denk dat dat ook in mijn foto's naar voren komt.", zegt Sorgedrager, die met zijn tentoon stelling in feite zijn eerste grote succes boekte. Hij vertelt ook hoe de tentoonstelling tot stand is gekomen: "Ik stond er zelf van te kijken hoe duur het organiseren van een tentoonstelling is. Daar zijn enorma bedragen mee gemoeid. Gelukkig heb ik Ajax en de sponsors Citroen, Commodore, Martinair, Reisburo Roever, TDK én het Amsterdamse Archieffonds bereid gevonden om in de kosten bij te dragen. Dankzij hun inbreng is de tentoonstelling een feit geworden." Die tentoonstelling heet 'De Wereld van Ajax' maar er is ook een fotoboek met de Ajax-foto's van Bart Sorgedrager op de markt verschenen onder de titel 'Temidden der Ajacieden'. Dat boek is uitgegeven door de firma Waanders uit Zwolle en kost f 29,75. Freek de Jonge verzorgde het voorwoord van het boek dat een 'must' is voor iedere rechtgeaarde Ajacied maar zeker ook voor een ieder die van fotografie als kunst houdt. Bart Sorgedrager, anderhalf jaar ingesteld op Ajax. De supporters

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 15