gaan en begon te rennen en te vliegen. En als er wat gebeurde begon ik meteen te praten of te schelden tegen de scheidsrechter. Ik kon dan echt over de rooie gaan. Dat is nu niet meer. Han Berger was er altijd al mee bezig om dat uit me te krijgen maar eigenlijk is het Nol de Ruiter geweest die die slechte eigenschappen uit me heeft weten te bannen. Vooral als mens had De Ruiter een grote invloed op me. Hij kon me er van overtuigen dat ik verkeerd bezig was, naar hem luisterde ik écht. De Ruiter kon zo doordringend en zo verstandig met me praten dat ik niet alleen "ja" zei maar ook "ja" deed in het veld. Dat is een heel belangrijke ontwikkeling voor me geweest." Jan, je bent nu 27 jaar. Vind je achteraf niet dat je te laat naar Ajax bent gekomen? Jan Wouters: "Ja, het had veel beter geweest wanneer ik een jaar of twee, drie eerder de stap had kunnen maken. Toen dat akkefietje met Strassbourg niet doorging dacht ik bij mezelf dat ik de rest van mijn karrière in de Galgen waard zou doorbrengen. Ik vind het jammer dat ik niet een paar jaar eerder bij Ajax terecht kon." AJAX EN ORANJE Je bent een vaste kracht, niet alleen bij Ajax maar ook in Oranje. Je positie bij Ajax verschilt een beetje met die in het Nederlands Elftal of zien we dat verkeerd? Jan Wouters: "Hoewel we toch meestal met een stuk of zeven Ajacieden in Oranje spelen is het duidelijk anders voetballen. Bij Ajax is er altijd een bepaalde organisatie en heeft iedereen zijn eigen taken. Bij het Nederlands elftal is er gewoon een andere organisatie. Juist de mensen die bij Ajax erg belangrijk zijn, zoals de middelste middenvelder, spelen in het Nederlands Elftal op een kompleet andere manier. Daardoor gaat het systeem zoals wij het bij Ajax spelen helemaal niet op. Voor mezelf verschilt het niet zo gek veel. Ik ben er voor het evenwicht en de controle. Bij Ajax ben ik samen met Arnold Mühren de controlerende speler op het middenveld. Wij moeten zorgen dat er ook genoeg mensen achter de bal zijn. Aan het begin van dit seizoen heb ik ook vanuit een andere positie bij Ajax gespeeld. Verder van achteren uit en centraler. Dat beviel me best. Ik kwam daardoor wat meer aan de bal en van achteren uit heb je veel meer overzicht dan vanaf de flank, je hebt meer mogelijkheden. Ja, ik vond dat een fijne plek om te spelen." Jan Wouters is een teamspeler bij uitstek. Het is daarom ook niet vreemd dat hij de aanvoerdersband draagt. Over de nieuwe taak als captain wil Jan Wouters tenslotte ook nog wat kwijt. "Het doet me toch wat, die band," zegt hij, "het betekent een extra motivatie, ook omdat ik me bewust meer moet bezig houden met anderen. Soms wil ik dat op peppen wel overdrijven, dan zeg ik teveel, maar dat doe ik dan alleen maar omdat ik wil winnen." Die wil om te winnen straalt als bij geen ander van Jan Wouters af en werkt stimulerend op zijn medespelers. Medespelers die het karakter, de inzet en het voetballend vermogen van Wouters vaak meer op waarde weten te schatten dan Jan Publiek. Tot voor kort, want ook bij de supporters is het besef doorgedrongen dat Jan Wouters voor Ajax een onmisbaar element is. Je speelde al vroeg in het basiselftal van FC Utrecht. Wanneer ben je je eigenlijk volledig bewust geworden van je eigen mogelijkheden. Wanneer drong het tot je door dat je het als profvoetballer zou kunnen maken? Wouters: "Op het moment dat ik op de bank zat bij het eerste van FC Utrecht en in het veld allemaal voetballers zag lopen waarvan ik dacht: wat zij kunnen kan ik beter. Toen was ik er van overtuigd dat ik het Eredivisieniveau ook kon halen. Toen ik het van een zekere afstand bekeek zag ik er nog tegenop. Maar toen ik er direkt mee in aanraking kwam besefte ik dat het niet iets onbereikbaars was." Transfer Een jaar of drie geleden was er serieuze belangstelling voor je. Racing Strassbourg wilde je graag hebben maar de koop ging toen niet door hoewel FC Utrecht je eigenlijk niets in de weg legde. Jan Wouters: "Ik heb bij die ervaring altijd het idee gehouden dat de mensen die me bij de besprekingen hielpen er vooral zélf beter van wilden worden. Ik moest bijvoorbeeld in een proefwedstrijd voor Strassbourg op een positie spelen die helemaal de mijne niet was, waar ik niet goed kón functioneren. Strassbourg was in elk geval verkeerd ingelicht over wat voor type speler ik was, dat is zeker. Dat liep dus mis en het ergste vond ik nog dat ik mijn vakantie daarvoor had opgegeven, maar ik geloof niet dat ik van die hele affaire een terugslag heb gekregen." Een paar jaar later kwam het toch tot een -nog grotere- transfer: Ajax. Het merendeel van de mensen reageerden nogal sceptisch op je komst naar De Meer. Heeft die houding je niet aan het twijfelen gebracht? Jan Wouters: "Ik kon me de reaktie van de mensen goed voorstellen. Voor de publiekslieveling Gerald Vanenburg, een grandioze voetballer, werd de steriele Jan Wouters in de plaats genomen, maar ik heb daardoor niet aan mezelf getwijfeld. Dat deed ik wel na een paar weken. Door de vermoeidheid raakte ik op een gegeven ogenblik geen bal meer. Toen heb ik thuis wel eens gezegd dat ik dacht dat het niveau misschien toch te hoog was. In één keer was ik daar overheen, voelde ik me sterk en fit. Het was duidelijk een fysieke kwestie, ik moest gewoon wennen aan de intensieve arbeid. Ik was toen ook nog niet tevreden over een aantal voetbaltechnische dingen. Er kon nog veel verbeterd worden zoals mijn handelingssnelheid en mijn passing. Dat laatste punt is inderdaad sterker geworden maar ik ben nog steeds niet honderd procent tevreden. In vergelijking met mijn laatste jaar bij FC Utrecht ben ik wel duidelijk vooruit gegaan. Ik heb met name meer rust in mijn spel gekregen, ik hou me veel meer aan mijn taak en laat me niet door het scoreverloop van de wijs brengen." 11

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 13