In dienst van het elftal Jan Wouters controleert met klasse Jan Wouters in een aanvallende rol. Haarlem-speler Luc Nijholt kan de Ajax-middenvelder niet de voet dwars zetten. antieke 2-3-5-systeem en hij werd als linksbinnen geposteerd. Tot aan de A-junioren verbleef Jan Wouters voornamelijk aan de linkerkant van het veld, na de links binnenperiode meestal als linkermiddenvelder. Het was als A-junior dat de toen in degradatienood verkerende club, een beroep deed op Jan Wouters en deze in het eerste elftal van VV Utrecht debuteerde. Degradatie dreigde en samen met Willy Carbo werd Jan naar de hoofdmacht overgeheveld om te trachten die degradatie te ontlopen. Van de laatste zeven wedstrijden die VV Utrecht nog had te spelen werd er maar eentje verloren en mede dankzij het duo Carbo/Wouters redde de club zich. Een jaar later, Jan Wouters was toen 17, volgde de overgang naar FC Utrecht. Na een paar jaar in het C-elftal te hebben gespeeld kreeg Wouters de kans in het eerste elftal van FC Utrecht. De allereerste wedstrijd in de ook toen door Han Berger getrainde hoofdmacht was als vervanger van de geblesseerde Wim van Hanegem, uit tegen PSV. De ene Kromme kwam in het veld voor de andere en de karrière als betaald voetballer had voor Jan Wouters een aanvang genomen. Je nam de plaats in van Wim van Hanegem. Dat lijkt me een voetballer die jou moet hebben aangesproken. Jan Wouters: "Ja, inderdaad, ik ben heel erg geïnspireerd door Van Hanegem, hij was vroeger mijn idool, samen met Johan Neeskens. Zijn houding in het veld sprak me gewel dig aan. Maar ook als persoonlijkheid daarbuiten. Van Hanegem was een voetballer die altijd en overal zichzelf was, zich nooit uit zijn evenwicht liet brengen. Hij ging altijd in het belang van het resultaat en de ploeg zijn eigen weg. Ja, Van Hanegem was een voorbeeld voor me. Ik weet nog dat Willem eens speelde met een enorme keep in zijn scheenbeen, dat moest gehecht worden en ik denk dat negen van de tien spelers er uit zouden zijn gegaan. Maar Willem wilde geen scheenbeschermer er voor, niks, een beetje tape en spelen. Dat vond ik wel wat. Het is ook zo dat wanneer je er niet bij stilstaat een blessure veel minder pijn doet. Trouwens ik gun het mijn tegenstander niet om te laten merken dat ik pijn heb." Een aantal van Van Hanegems eigenschappen bezit jij ook. Je bent hard en je maakt niet de indruk dat je makke lijk van je stuk te brengen bent. Jan Wouters: "Nu misschien wel, maar dat is wel anders geweest hoor. Vroeger was ik snel aangeslagen, liet ik me De Motor, de Dynamo, de Zekering, de Controle, het zijn allemaal begrippen die van toepassing kunnen zijn op Jan Wouters, de eerst onbegrepen, later onmisbare middenvel der van Ajax. Al in zijn eerste Ajax-jaar (aan het begin van het vorige seizoen kwam hij over van FC Utrecht) toonde hij de vele sceptici die zijn komst naar De Meer met het nodige wantrouwen bekommentarieerden dat hij een elementaire waarde heeft voor de ploeg. Onverstoorbaar en onwankelbaar sluit hij de gaten, speelt zijn ploeg in balbezit en regelt het ritme van het Ajax-elftal. Jan Wouters is er de man niet naar om ondubbelzinnig op de voorgrond te treden buiten het veld. Hij maakt zich liever óp de groene rechthoek waar. Maar dat betekent natuurlijk niet dat ook het publiek weinig interesse zou hebben in het doen en laten van de kromgebeende Utrechtenaar. Een interview met de sinds kort met de aanvoerdersband getooide Jan Wouters is dan ook meer dan op zijn plaats. Maar voordat we Jan Wouters het woord geven laten we in kort bestek even zijn voetballoopbaan de revue passeren. Jan Wouters, de organisator. VAN VV NAAR FC Jantje Wouters groeide in Utrecht op en vond het meeste en plezierigste tijdverdrijf al snel voetballen op straat. Meegenomen door zijn broers sleet hij zijn schoenen op het plein van de speeltuin. Toen Jan acht jaar was werd het tijd om bij een club onderdak te zoeken en de VV Utrecht sloot hem liefdevol in de armen. Het elftal waar de 10 jonge Jan Wouters een plaats vond speelde nog het

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 12