Ajax—Hamburger SV, een finale waardig 4 november in het Olympisch Stadion: Hamburger SV Ajax-Hamburger SV! Het was één van de opmerkelijke verrassingen die de loting voor de tweede ronde van de EuropaCuptoernooien voorde betrokkenen in hetZüricher Atlantis-Sheraton-hotel in petto had. Naast een andere titanenslag, Real Madrid-FC Porto, had iedereen het over deze ontmoeting die op 21 oktober in Hamburg en op 4 november in Amsterdam zijn beslag krijgt. Het Olympisch Stadion zal ongetwijfeld bomvol zitten op die vierde november wanneer de beslissing valt wie er doorgaat naar de kwartfinale. Honderd jaar In Hamburger SV, kortweg 'HSV' vindt Ajax een tegenstan der met de nodige internationale ervaring. De club die op 29 september j.l. haar honderd-jarig bestaan vierde werd niet alleen zeven keer kampioen van Duitsland en won drie keer de Duitse beker maar ook in Europa deed de club, waar vroeger Uwe Seeler zijn triomfen vierde, danig van zich spreken. In 1968 bereikte HSV voor de eerste keer in haar bestaan een Europese Bekerfinale. In Rotterdam bleek in de eindstrijd om de Cup voor Bekerwinnaars het Italiaanse Milan echter te sterk: 2-0. in 1977 sloegen de Hamburgers wél met succes toe. Hier, in Amsterdam, werd Anderlecht in de finale om dezelfde Europese Beker met 2-0 verslagen. Onder de grote namen van toen zijn er een aantal die nog steeds aanspreken. Flankverdediger Man fred Kaltz was er toen al bij, net als de strateeg Felix Magath, de man die nu een managersrol vervult bij HSV. Ook een oud-Ajacied maakte op die zomerse woensdag avond in het Olympisch Stadion de triomf van de Westduit sers mee: Arno Steffenhagen. Zowel in binnen- als buitenland bleef HSV een vooraans taande rol spelen. Onder de bezielende leiding van 'Weltmeister' Ernst Happel werd in 1983 opnieuw een Euro- paCupfinale bereikt, ditmaal die van de Landskampioenen. Hoewel in het warme Athene (voor ons Ajacieden bekend terrein!) het Italiaanse Juventus zwaar favoriet was pikte HSV met slim voetbal de Europa Cup binnen. Geholpen dooreen vroeg doelpunt van Felix Magath frustreerde HSV de Italianen met hun weinig spektakulaire maar oerdegelij ke voetbal. Wisselvallige start Hoewel HSV een wat wisselvallige kompetitiestart kende met enkele opvallend hoge nederlagen mag de ploeg ook dit jaar weer hoog ingeschat worden. Het grootste 'verlies' wat de club leed was eigenlijk het vertrek van trainer Ernst Happel. Hij ging terug naar zijn vaderland om daar FC Tirol onder zijn hoede te nemen. Zijn positie bij HSV werd over genomen door een andere grote voetballer uit het verleden: de Joegoslaaf Josip Skoblar. Als speler vierde deze vroege re spits triomfen bij onder meer OFK Belgrado, Olympique Marseille en Hannover '96. Als trainer timmert Skoblar nog niet zo lang aan de weg. Na een paar jaar FC Rijeka onder zijn hoede te hebben gehad trainde hij vorig seizoen Haj- duk Split. Josip Skoblar had zijn entree bij HSV wellicht wat anders voorgesteld. Nog voordat de kompetitie begonnen was ver loor hij doelman Uli Stein, het betrouwbare sluitstuk van HSV en jarenlang de tweede Duitse doelman achter Toni Schumacher. In het Supercupduel met Bayern München kon Stein zich niet beheersen. De Bayern-aanvaller Jürgen Wegmann sloeg hij tegen de grond en de maatregel van het HSV-bestuurloogernietom: Stein kon zijn biezen pakken! Maar zijn vervanger, de Joegoslaaf Pralija kon niet impone ren en alles wijst er op dat Stein toch weer in genade zal worden aangenomen. Voorts heeft Skoblar te maken met een ware blessure-golf. De Belg Gerard Plessers, aanvaller Heinz Gründel en de jonge middenvelder Sascha Jusufi leerden de operatieka mer van binnen kennen en dat betekende uiteraard een fikse aderlating. Toch bezit HSV ook zonder deze spelers een selektie met klasse en, heel belangrijk, ervaring. In de verdediging is Ditmar Jakobs met zijn hardheid en routine een moeilijk te nemen struikelblok. Op het middenveld zorgen Manfred Kaltz, Thomas von Heesen maar vooral de begaafde Pool Miroslav Okonski voor evenwicht en inventi viteit. Het aanvallende gedeelte kreeg naast de blessure van Gründel ook het wegvallen van Uwe Bein (gekocht van FC Köln) te verwerken. Dat gaf de jonge Bruno Labbadia de kans om zijn kunnen te tonen. De aanvaller met Italiaans bloed in de aderen is tot op heden de grootste verrassing in het HSV-elftal. Zoals Ajax beduchtzal zijn voorde krachtvan HSV zo zullen de Hamburgers dat ook zijn ten opzichte van Ajax. Twee topploegen zullen tot op de bodem van hun kunnen moeten gaan met als inzet de kwartfinale. In het Olympisch Stadion kunnen we getuige zijn van de beslissende slag jn een echte, ouderwetse Europa Cupsfeer. Opgericht: 29 september 1887. Voorzitter: Dr. Wolfgang Klein. Manager: Felix Magath. Trainer-coach: Josip Skoblar. Clubkleuren: blauw-wit-zwart. Kampioen van Duitsland: 1922,1923,1928,1960, 1979,1982 en 1983. Duitse Bekerwinnaar: 1963,1976 en 1987. Winaar EC Landskampioenen: 1983. Winnaar EC Bekerwinnaars: 1977. Clubleden: 4.800. Positie afgelopen seizoen: 2e in de Bundesliga. Stadion: Volkspark-stadion.

Magazine (1987-2007) | 1987 | | pagina 11