Commissieverslagen Erfgoed De documentaire 'Een prachtige daad' werd onder grote belangstelling bekeken en gaat over jonge Amsterdamse voetballertjes tijdens de hongerwinter. Het was een prachtige daad die wij niet mogen vergeten. Als we kijken naar de hoogtepunten van het afgelopen seizoen, kun nen we natuurlijk niet om het Europese avontuur van Ajax 1 heen. Het heeft op het Ajax-archief gezorgd voor een flinke aanwas aan vanen, clubcadeaus en shirts. Twee voorbeelden: de vaan uit Madrid en het wedstrijdshirt van Cristiano Ronaldo. Vooral door de Europese successen stroomden in de loop van het seizoen de bruikleenaanvragen binnen. Zo ging de Europa Cup twee maal op bezoek naar SC Telstar, voor een uiterst gezellig event: Saté van Heinz (Stuy). De Supporters Vereniging Ajax heeft de Wereldbeker geëxposeerd tijdens Café Ajax Life, dat werd gepresenteerd door Jack Spijkerman. Het zal duidelijk zijn dat collectiestukken op diverse locaties in en om de Johan Cruijff ArenA en op 'de Toekomst' worden tentoongesteld. Zo zijn op 'de Toekomst' drie vitrines door een hechte groep vrijwilli gers en stagiaires helemaal schoongemaakt en weer opnieuw inge richt. Tweede en derde prijzen zijn vervangen door trofeeën die meer tot de verbeelding spreken zoals bijvoorbeeld de Future Cup. In dit seizoen is het fotoproject Vele Ajacieden 2.0 van start gegaan. Het gaat hierbij om het digitale materiaal van hoffotograaf Louis van de Vuurst te voorzien van zogeheten tags. Vervolgens worden de beel den gecontroleerd en uiteindelijk toegevoegd aan de Ajax Beeldbank. Hiervan kunnen diverse afdelingen binnen Ajax gebruik maken en zo nu en dan ook kranten, journalisten en schrijvers. Een belangrijk erfgoedproject dit seizoen was de documentaire Een prachtige daad. Deze documentaire gaat over jonge Amsterdamse voet ballertjes (onder wie veel Ajacieden) die tijdens de hongerwinter wer den ondergebracht in Friesland bij sc Heerenveen. Door verschillende betrokkenen is veel onderzoek gedaan naar deelnemers en gastgezin nen van destijds. In de omgeving van Amsterdam zijn een aantal bijzon dere ontdekkingen gedaan zoals een namenlijst van spelertjes van DWS. Ook zijn er zelfs over de landsgrenzen personen geïnterviewd. Daarin komt de speciale band tussen Ajax en sc Heerenveen naar voren. Het afgelopen seizoen verzorgde de Ajax Erfgoed afdeling wederom de invulling van de vitrine in de Koninklijke Loge. We zoeken daarbij altijd naar objecten en foto's die iets met de tegenstander van de dag te maken hebben. In het geval van Real Madrid en Juventus was dit een gouden kans om de prachtige vanen, wedstrijdshirts en clubcadeaus uit de collectie te tonen. Ook zijn twee kleinere vitrinekasten bij het kantoor van de Directie ingericht met objecten die te maken hebben met de Europese wedstrijden. Het filmisch documenteren van de geschiedenis van de Vereniging Ajax, vervat onder de naam 'Oral History', is een doorlopend project. Bij deze reeks komen steeds weer bijzondere verhalen van Ajacieden uit binnen- en buitenland bovendrijven. Wij bedanken alle mensen die zich in het afgelopen seizoen weer hebben ingezet voor het behoud van de clubgeschiedenis van Ajax. Rianne van de Wetering Medewerkers Erfgoed Max Flam Evert Vermeer Jack Spijkerman Thijs Lindeman Maarten Wolters Bram Wolters Sem Bannenberg Carel Berenschot Mark Stuij Mevrouw Buskermolen Ans de Vries Joop de Vries Jacques-Pierre van Eijck Ruud Westerink Selmar Bonestroo 36

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 36