'Ik kwam hier ooit binnen als klein jongetje en zat in de Ajax-opleiding tussen 1988 en 1992, dus voor mij stroomt het Ajax bloed in de aderen'. Aldus Yuri Rose, trainer Zaterdag 1. ten. Soms ook wel door wat ongelukkige beslissingen, soms door ongelukkige keuzes van onszelf en dat soort dingen. Allemaal geen excuus, maar we hebben toen best wel pech gehad. Ook wel meer kaarten gepakt dan nodig was of dan bij ons spel hoort, maar ook dat zat een beetje in ons lot op dat moment. Later werd dat beter, rustiger.' Zijn er dan momenten geweest dat je dacht 'dit trekken we niet?' Yuri: 'Nee, echt niet. Ik zag ons gewoon nooit zó slecht spelen dat ik moest concluderen dat we niet thuis zouden horen in de Derde Divi sie. Ik zag elke keer weer dat we mee zouden moeten kunnen. Ster ker nog, ik vond dat we onze sterke punten beter moesten uitspelen. Vandaar dat ik wat aanpassingen in onze speelwijze heb aangebracht, vooral in de tweede helft van het seizoen heeft dat goed gewerkt. We hebben echt stappen gemaakt in onze speelwijze. Iets compacter spelen als het moet, weten te kiezen voor veel of weinig ruimte in de rug bij het druk zetten. Dat soort dingen, dat is soms moeilijk over te brengen op spelers want dat gaat over "slim spelen". Dat moet je voelen, en dat duurt soms een tijdje voordat het kwartje bij een aan tal van hun valt.' Wat vonden jullie het hoogtepunt van het seizoen? Jan: 'Het moment dat we definitief veilig waren. Toen dacht ik "missie volbracht".' Yuri: 'Voor mij was het hoogtepunt eigenlijk toen we wonnen tegen DOVO, dat was echt een onverwacht goed resultaat. Toen wist ik definitief dat het goed zat en dus goed zou komen. Alhoewel we onze beste wedstrijd van het seizoen speelden tegen Hoek, thuis op de Toekomst. Dat was het voetbal zoals ik dat ik wil spelen met de Zaterdag 1.' Jan: 'Maar goed, als we tegen een aantal clubs onder ons op de rang lijst niet zo veel punten hadden laten liggen - vaak onnodig eigenlijk - waren we natuurlijk hoger geëindigd, misschien wel linker rijtje zelfs.' Was jullie spel in de tweede helft van het seizoen dan zoveel beter? Beide: 'Ja, na de winsterstop hadden we een goede tijd en maakten we een mooie serie. We hebben dan ook echt een top trainingskamp gehad in Spanje. Goed getraind, goed gespeeld en veel lol beleefd met elkaar. Maar ook goed gesproken met elkaar, elkaar verteld waarmee we bezig zouden gaan na de winterstop. Al met al was dat trainings kamp ook goed voor de "binding" dus we kwamen er vandaan als één team. Dat betaalde zich meteen na de winsterstop ook uit: we maak ten een prachtige reeks. We speelden slimmer dan in de eerste sei zoenshelft, we verdedigden veel meer als collectief en we speelden beter de inspeelbal op het middenveld. Ons positiespel was veel vaster dan daarvoor. Je zag gewoon de verbetering op een aantal facetten. Loon naar werken was het, echt mooi om te zien.' En als je die lijn doortrekt: wat zijn dan de verwachtingen voor het komende seizoen? Yuri: 'Ik denk dat we qua voetbal echt nog een verdere stap kunnen maken. We hebben ook wat versterkingen en we weten nu ook precies wat ervan ons verwacht wordt in de Derde Divisie. Dat moet ons een aantal punten gaan opleveren in deze competitie.' 'Ik wil daarnaast dat we volwassener gaan spelen, bijvoorbeeld ook de spelers die niet in balbezit zijn.' Leg eens uit Yuri: 'Wat ik heel vaak móet benadrukken tegen de spelers is dat je als speler lang niet iedere loopactie maakt om vervolgens aan de bal te komen. De meeste meters loop je misschien wel om zodoende tegenstanders mee te nemen of weg te trekken en door ruimte te maken voor je medespelers of het speelveld uit te rekken. Die momenten moet je gaan zien als elftal en dan moet je meteen acte ren, daar hamer ik vaak op. Ik zie vaak dat ze gaan lopen, dan krijgen ze de bal niet en zijn ze teleurgesteld. Vervolgens maken ze die vol gende loopactie maar niet meer. Ja, zo werkt het dus niet.' 'En daarnaast zie ik soms dat we het onszelf onnodig moeilijk maken door onze keuzes in het veld. Waarom wachten met het aanvallen van een doorbrekende tegenstander totdat hij een paar meter van ons eigen strafschopgebied is? Dan creëer je een gevaarlijke situatie voor je eigen doel met ook nog een keer een gele kaart als verhoogd risico. Maak die overtreding dan maar veel hoger, dan is de angel meteen uit de aanval. Daar praten we over met elkaar, dat soort din gen probeer ik ze dan toch bij te brengen. Ik wil dat ze dat gaan zien' Zaterdag 1 in de Tweede Divisie, gaat dat nog ooit gebeuren? Jan: 'Ja, natuurlijk zou ik dat ergens wel leuk vinden, maar het is op dit moment gewoon niet de doelstelling. Het is niet wat Ajax wil met de Zaterdag 1. Je kunt de discussie aangaan wat de voordelen voor Ajax zouden zijn en die voordelen zijn er best wel. Sommige mensen zijn er ook wel voorstander van. Maar noch de betaalde afdeling van Ajax noch de vereniging Ajax vinden het op dit moment wenselijk om die kant op te gaan, iedereen om zijn eigen redenen. Nou, dat is dan zo. Op dit moment althans.' Yuri: 'Ik denk dat we gewoon op het ingeslagen pad door moeten gaan, we zijn goed bezig met elkaar en met de huidige groep hebben we een selectie die zich waardig moet kunnen manifesteren in de Derde Divisie met verzorgd Ajax-voetbal. Voetballen volgens de Ajax- principes, daar moeten we voor willen staan, vind ik. Gewoon stap voor stap doorgaan en kijken waar we komen Deze selectie kan echt nog veel meer.' Wat maakt het nou echt leuk voor jullie, dat werken met Zaterdag 1? Jan: 'Daar kan ik simpel over zijn. Dat zijn dus de uitwedstrijden, dan zie je pas wat voor naam Ajax in het hele land heeft, ook in de steden en dorpen waar geen eredivisie wordt gespeeld dus. Ik zou iedereen binnen de club wel eens mee willen nemen naar zo'n uitwedstrijd om te laten zien hoeveel Ajax betekent in het land. Daar zie je dat wij een 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 22