Ajax Zaterdag 1 Aan de ronde tafel: 'Veel spelers bieden zich aan. Gelukszoekers soms, avonturiers, maar over de gehele linie goede voetballers.Vergeet niet: dit shirt is heilig.' Aldus Jan Fleijsman Het was niet moeilijk om een keuze te maken wie uit te nodigen voor het grote interview in het jaarverslag over het jaar 2018-2019. In dit verslagjaar, waarin de Ajax 1 zich weer nadrukkelijk liet gelden op het aller hoogste niveau in Europa, speelde de Ajax Zaterdag 1 voor het eerst in de roemruchte geschiedenis van onze club zijn wedstrijden in de Derde Divisie. Het lijken twee werelden die ver uit elkaar liggen, maar de verbanden zijn helder en de uitdagingen voor beide boegbeelden van de club zijn ook vergelijkbaar. Alle reden dus om de trainer van de Ajax Zaterdag 1, Yuri Rose en de teammanager, Jan Fleijsman uit te nodigen aan onze redactietafel en hun verhaal aan te horen en op te schrijven. Twee Ajacieden aan het woord, met het hart op de tong en met voetbalbloed dat kruipt waar het niet gaan kan, op de Ajax-manier wel te verstaan. We beginnen het gesprek met Jan, omdat Yuri nog op een trainings veld actief is. Een goede kans om stil te staan bij het ontstaan van de Ajax Zaterdag 1. Wat is eigenlijk de geschiedenis van de Zaterdag 1? Jan: 'Die geschiedenis gaat terug tot in 1983, toen Johan (Cruijff red.) het initiatief nam. Hij, en een aantal met hem, vonden dat we als vere niging Ajax een sterk zaterdag elftal zouden moeten hebben dat zo hoog mogelijk zou spelen. Ajax in de Eredivisie en Ajax in de Eerste Divisie, dat was de opzet. Met zo veel talent in de club, in allerlei lagen, zou dat moeten kunnen, zo bedacht men. Eventuele laatbloeiers uit de opleiding zou je via een bypass hun weerbaarheid kunnen laten trainen in de Zaterdag afdeling, zodat ze alsnog eventueel klaarge stoomd konden worden voor het hoogste niveau. De KNVB was ons als Ajax niet welgezind, dat wil zeggen we kregen niets cadeau. Kortom: we moesten gewoon onderaan beginnen, dus in de 3e klasse van de (toenmalige) AVB en dan maar zien te promove ren. Dat is precies wat er gebeurd is, jaar na jaar. En kijk waar we nu staan, mooi toch? Niets cadeau gekregen, allemaal zelf verdiend.' Maar er is wel iets veranderd in de tussentijd, toch? Jan: 'Ja, nou en of. Toen Jong Ajax een aantal jaren geleden werd toe gelaten tot de Eerste Divisie, die toen de Jupiler League heette, was de oorspronkelijk bedachte rol van Ajax Zaterdag 1 eigenlijk uitge speeld. Zeker toen na een aantal jaren het echt begon te draaien met Jong Ajax. Sindsdien is het de doelstelling om met de Zaterdag 1 op hoog amateurniveau, passend bij de uitstraling van de club, te spelen. De oorspronkelijke bedachte rol voor de Zaterdag 1 is immers opge pikt door Jong Ajax. En dat heeft natuurlijk ook te maken met de pro fessionalisering van het voetbalbedrijf Ajax. Dat is de realiteit waar mee je te dealen hebt.' Hoe hebben jullie jezelf georganiseerd? Jan: 'Ik ben zelf vanaf 2006 bij de Zaterdag 1 betrokken, daarvoor was ik actief in de scouting en zat ik bij de KNVB. Ik kwam erbij toen de Zaterdag 1 er eigenlijk een beetje bij bungelde. Het was een beetje de heen-en-weer: Eerste klasse, Topklasse en toen weer terug naar Hoofdklasse. Ze waren vaak al blij als ze zich handhaafden in de klasse waarin ze op dat moment speelden. Eigenlijk een doelstelling die niet bij Ajax hoort, maar zo was het wel. Al snel kwam Dick Goossens mij ondersteunen, hij was via Tonnie Pronk eerder actief in de scouting en later analist van Zaterdag 1. Sindsdien doen we het met zijn tweeën, ik doe het teammanagement en Dick doet de elftalbegeleiding.' En hoe komen jullie aan voldoende goede spelers? Jan: 'Veel spelers melden zichzelf aan, dat zijn er soms tientallen per jaar. Gelukszoekers soms, avonturiers, maar wel goede voetballers. Vergeet niet: dit shirt is heilig, hè? Als je daarin gespeeld hebt, ver groot je je kansen als speler om elders aan de bak te komen. Ik kan je zo drie, vier, vijf namen noemen van spelers die vanuit de Zaterdag 1 naar een BVO zijn verhuisd. Je speelt je in de kijker als je in dit shirt gespeeld hebt. Voor wat betreft mogelijke nieuwe spelers krijg ik natuurlijk ook veel ideeën en tips van de trainers en van andere lei ders. Ik hoor en zie veel en zo sprokkel ik de best mogelijke selectie bij elkaar. Ja, en soms gaat er ook wel eens een goede jongen weg.' 20

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 20