li Ajax gaat naar de knock-out rondes in de Champions League, samen met het als eerste geëindigde Bayern Munchen. Benfica en AEK Athene eindigden op de 3e respectievelijk 4e plaats in de poule. Zuinig met de krachten Ajax opende de maand november met een 2-0 overwinning op Willem II. Die eindstand stond al na 22 minuten op het bord, waarna Ajax niet meer in problemen kwam en zo optimaal kon toewerken naar het Europese uitduel met Benfica. In Lissabon behaalde Ajax één punt, waardoor het veiligstellen van een plek in de volgende (knock-out- ronde in de Champions League een kwestie van tijd was. Dat ticket verdiende Ajax aan het einde van de maand. Zonder de geschorste Nico Tagliafico en geblesseerde Hakim Ziyech won Ajax in Athene. In de laatste maand van 2018 viel alles op zijn plek voor Ajax. In een waar spektakelstuk tegen Bayern München (3-3) in de Johan Cruijff ArenA greep Ajax maar nét naast de groepswinst in de poulefase van de Champions League. Het was niet het laatste spektakel van het jaar, want in de thuiswedstrijd tegen De Graafschap, omge doopt tot Charity Matchday ten gunste van de Ajax Foundation, stopte de score pas bij 8-0. Hakim Ziyech én Daley Blind maakten allebei een hattrick. Niet alleen in de Champions League wist Ajax te overwinteren: dat lukte ook in het nationale bekertoernooi. De manier waarop was niet echt Ajax-waardig. Tegen Roda JC uit de Keuken Kampioen Divisie moesten strafschoppen het verschil maken. Ajax won uiteindelijk met uitblinker André Onana op doel. Ook in de competitie bleef de formatie van trainer Erik ten Hag in het spoor van PSV dankzij een overwinning in de altijd beladen uitwedstrijd bij FC Utrecht. Geen zekerheid Dat het seizoen zó mooi zou eindigen was in januari absoluut geen zekerheid. De Ajacieden, die zich in het Amerikaanse Florida optimaal hadden voorbereid op de tweede seizoenshelft, zochten bij de hervat ting van het seizoen wanhopig naar de flow van 2018. Tegen sc Hee renveen gaf Ajax al meteen twee punten prijs met een 4-4 gelijkspel. Een week later trokken de Amsterdammers naar de Kuip, een stadion waarin Ajax de laatste jaren prima resultaten boekte. Maar na een geweldige start ging het finaal mis en eindigde de wedstrijd met een zware 6-2 nederlaag. Ajax moest maar hopen dat ook PSV uit vorm zou raken, waardoor de landstitel binnen bereik kon blijven. En het was van levensbelang dat de draad weer opgepakt zou worden. Dat lukte nog niet begin februari. Wéér bleek Heracles een niet te nemen hindernis. Ajax ver loor in deze uitwedstrijd van de Almelose ploeg. De nederlaag stond niet op zich. Ook leed de club zijn eerste nederlaag in het Europese toernooi. Real Madrid ging na een prachtig duel, met zeer goed spel van Ajax, toch met de punten aan de haal: 1-2. Dat het spel vertrou wen gaf, bleek uit de mooie bekeroverwinning tegen Feyenoord, wéér in de Kuip, die hierop volgde. Na de smadelijke competitienederlaag won Ajax met 0-3. Op stoom In maart verplaatste de KNVB het thuisduel van Ajax tegen PEC Zwolle, zodat de Amsterdammers zich volledig konden focussen op de Europese kraker in het Estadio Santiago Bernabéu. Of er een causaal verband was valt nooit meer aan te tonen, maar feit was dat Ajax Real Madrid in hun eigen stadion verpulverde. Ajax won met 1-4 en deelde de Madrilenen daarmee een mokerslag uit. De Europese grootmacht, die jaren achtereen de Champions League won, was uit geschakeld: door Ajax Amsterdam. De kwartfinale was bereikt: wat een prachtig succes! Niet alles verliep echter volgens het gewenste scenario. Het uitduel met AZ ging verlo ren (1-0), maar doordat de thuiswedstrijd tegen de andere titelkandi daat (PSV) met 3-1 werd gewonnen lag de titelstrijd opeens toch weer helemaal open. De ploeg was op stoom. En als Ajax op volle toeren draaide, bleek het dit seizoen nauwelijks te stoppen. In elk geval niet in april. Ajax won maar liefst zeven van de acht duels in deze maand; alleen thuis tegen

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 14