Clubleven 'De beste jeugdspelers worden uiteindelijk weggekocht Trainingskamp in Bramberg (Oostenrijk). Ajax speelde daar tegen Instanbul Bakasehir, de latere Turkse kampioen van dit seizoen. Het begin van het seizoen was een normaal begin, eigenlijk zoals ieder voetbalseizoen begint. In het geval van Ajax mijmerden we nog na over dat net voorbije topseizoen. 'Mooier dan het vorige seizoen kan het bijna niet worden', dachten velen bij het begin van het nieuwe seizoen. 'Niet mooier, maar wel gekker', weten we nu. Want het werd uiteindelijk een abnormaal seizoen zonder een eind streep waarop één team zich tot kampioen mocht laten kronen. Een seizoen van uitersten, van hard juichen en van oor verdovende stilte.Van bovenaan staan en van de vraag 'wie eindigde eigenlijk bovenaan?' Een seizoen dat nooit af zou zijn, dat geen kampioen zou kennen en een sei zoen dat in die zin hopelijk uniek zal zijn in de geschie denis. Dit willen we nooit meer meemaken: nog nooit zagen we zoveel nachtkaarsjes gezamenlijk uitgaan. Maar daarover later meer. Transfers Nog nagenietend van de grote successen in de CL in het voorgaande seizoen begon Ajax in juli 2019 weer aan de voorbereiding van een nieuw seizoen. Zoals altijd werd dat omlijst door de nodige transfers gedurende de zomermaanden. En in het geval van Ajax betekent dat altijd een paar gevoelige aderlatingen want dat hoort nu eenmaal bij Ajax: de beste jeugd spelers zijn vaak al lang geleden gespot en worden uiteindelijk weggekocht met het grote geld dat bezit heeft genomen van de leidende Europese clubs. Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong vertrokken naar Juventus respectievelijk Barcelona en daar waren we trots op. Beide jeug dige topsterren waren in de afge lopen jaren uitgegroeid tot vaste waarden in Ajax I en het Nederlands Elftal. Matthijs de Ligt was zelfs de eerste verdediger ooit die (in 20I8) was uitgeroepen tot Gol den Boy (de beste Europese speler onder de 2I jaar). Ook andere spelers verlieten Ajax: Dennisjohnson, gedurende zijn tijd bij Ajax goed voor4I wedstrijden bij Jong Ajax (met daarin negen doelpunten), werd verhuurd aan PEC Zwolle en Vaclav Cerny, die 29 wedstrijden in de hoofdmacht speelde en daarin vier keer scoorde, vertrok naar FC Utrecht. Het goede nieuws was dat Marc Overmars erin slaagde om het contract met Dusan Tadic, goed voor 36 doel punten in 56 wedstrijden voor Ajax I na zijn overkomst in 20I8, te verlengen tot 2023 (was: 2022). Ook het contract met David Neres, die al I0I wedstrijden voor Ajax speelde en daarin 29 keer scoorde, werd tot 2023 verlengd en het contract met Hakim Ziyech, die I33 wedstrijden op zijn naam had met daarin 42 doelpunten, werd verlengd tot 2022. Joël Veltman, jeugdspeler bij Ajax sinds 200I en, sinds zijn debuut in 20I2, al met 222 wedstrijden op zijn naam in Ajax I (waarin hij tien keer scoorde), werd door Overmars verleid om zijn contract nog één keer te verlengen, dit keer tot 202I. Ook was er goed nieuws over de contracten van enige jeugdspelers. Zo werd het contract van Jurgen Ekkelen- kamp (die al sinds 20I3 in de jeugdopleiding speelt en al acht keer meespeelde bij Ajax I met daarin één doelpunt en een belangrijke overtreding op Cristiano Ronaldo) verlengd tot 2022 en het contract met Boy Kemper, ook afkomstig uit de Ajax jeugdopleiding, werd verlengd en wel tot 202I. Rasmus Kristensen vertrok naar Red Bull Salzburg, na 27 wedstrijden voor Ajax gespeeld te heb ben en daarin één keer gescoord te hebben. Speciale aandacht was er deze transferzomer voor het vertrek van Lasse Schone, die naar Genoa vertrok na 287 officiële wedstrijden en 64 doelpunten in en voor Ajax I, waarmee hij drie maal landskampioen werd, twee keer dejohan Cruijffschaal won (in 20I3 en 20I9) en éénmaal de KNVB-beker pakte. Zijn landgenoot Kasper Dolberg vertrok na II9 wedstrijden voor Ajax gespeeld te hebben (met daarin 45 doelpunten) naar OGC Nice. Dolberg werd één keer landskampioen en winnaar van de KNVB-beker en de Johan Cruijffschaal. Nieuwe aan winsten voor Ajax gedurende deze transferzomer waren de centrale verdediger Edson Omar Alvarez (ook inzet-

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 8