Een Prachtige Daad Unieke historische documentaire over hoe het jonge Ajacieden verging in de hongerwinter '44-'45. Nieuw was het niet: het was bekend dat in de honger winter jeugdspelers van Ajax en drie andere Amster damse eersteklassers op initiatief vanW Heerenveen naar het noorden waren gehaald om aan te sterken. Dat feit werd na de bevrijding herdacht met een tegeltableau in het stadion van de Friezen, aangeboden door de vier clubs. Maar het verhaal was weggezakt, en eigenlijk nooit goed geboekstaafd. Omdat de oorlogsherinneringen in het Oral History-project telkens terugkwamen, vatte de bestuursraad van Ajax het plan op een documentaire te maken. Er moest veel research gedaan worden. De afdeling Erf goed bij Ajax vond in het archief merkwaardig genoeg bijna niets over de hongertocht: geen correspondentie, geen lijstvan betrokken jongetjes, geen bestuursnotulen uit die tijd, en zelfs het naoorlogse Ajax-Nieuws zwijgt. De jongetjes van toen die nog onder ons zijn, zijn nu in de tachtig. Rob Been sr was gauw gevonden en wist nog veel te vertellen, Jan van Drecht en Herman Pasteuning gingen niet mee, maar konden zich het Betondorp in die tijd nog meer dan levendig herinneren. De kleinzoon van Arie de Wit had nog brieven van zijn grootvader. Maar verder DeVolewijckers konden ook niet helpen, een bezoekje aan BlauwWit leverde een gesloten stadion op, maar bij DWS viel in de kast waarin oude foto's en docu- menten worden bewaard, het oog op een stukje papier: de bestuursmededelingen van januari 1945, met daarin een lijst van de vijftien uitgezonden DWS'ers, en daarop prijkte één bekende naam: Han Grijzenhout, in de jaren zestig assistent-trainer bij Ajax onder Michels en thans woonachtig in België. Hij was graag bereid herinneringen op te halen. Tenslotte leverde een dagje in de club- en gemeentear chieven van Heerenveen ook resultaat op: in het gasten boek van een reünie van de hongertocht uit 1995 prijkte onder meer de naam van Kees Loek, die werd getra ceerd in Florida. De dochters van voorzitter Floor Feléus en sterspeler Abe Lenstra, die een cruciale rol in het project hadden gespeeld, konden zich nog het nodige herinneren, en er waren nog enkele kinderen uit de pleeggezinnen die de jongetjes hadden opgevangen. Zo kreeg de documentaire steeds meer vorm: er werd gefilmd bij de mensen thuis, in de straten van Betondorp en vooral in Heerenveen. In die laatste stad waren mooie beelden van de kinderen van toen, met soms onverwacht humoristische verhalen over stugge Friezen en Amster damse praatjesmakers, die al snel in de armen gesloten werden. En misschien wel als hoogtepunt het ontroe rende weerzien na 74 jaar van Han Grijzenhout met zijn pleegzusje. In de zomer van 2019 was de première in de Johan Cruijff ArenA, met een afvaardiging uit Heerenveen als gast. In het najaar volgde een vertoning in het Abe Len strastadion met alle betrokkenen, voorafgaande aan een competitiewedstrijd. Inmiddels hebben de meeste leden (en niet-leden) de film op een Algemene Ledenvergade ring kunnen bekijken, of op Omrop Fryslan, die de docu mentaire op TV uitzond. Een stukje voetbalgeschiedenis dat bijna vergeten was, maar niet vergeten mag worden! Dat minder met voet bal te maken had dan met een menselijk gebaar van een Friese club naar vier Amsterdamse clubs, en een docu mentaire die gemaakt is uit dankbaarheid voor dat gebaar, samengevat in de titel van de film:'Een prachtige daad'. Evert Vermeer en Max Flam

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 56