Studie- en begeleidingscommissie Al decennialang speelt de Ajax studie- en begeleidingscommissie een belangrijke rol binnen de jeugdopleiding. Zoals bekend hecht Ajax veel waarde aan een brede opleiding voor haar (jeugdspe lers. Mede daarom integreren we de school opleiding in de voetbalopleiding en bieden we spelers ondersteuning aan in hun streven naar een dual career. Dat betekent werken aan een voetbalcarrière en een maatschap pelijke carrière tegelijkertijd. Om dit te kun nen organiseren werkt Ajax samen met drie partnerscholen.te weten het Calandlyceum, het Calvijn College en het R.OC van Amster dam. Daarnaast hebben we een eigen Ajax studiebegeleidingsteam. Seizoen 2019-2020 Het seizoen 2019-2020 was in meerdere opzichten een bewogen seizoen. Dat lijkt een understatement van de bovenste plank. Immers op voorhand was er in 2019 al een ambitieus besluit genomen ten aanzien van het onderwijs en inmiddels weten we dat in maart 2020 corona de hele wereld op zijn kop zette. En passant nam Dick Karremans afscheid van de STB-cie en is Ger Boer, het boegbeeld van de School van de Toekomst, per I juni 2020 van zijn pensioen gaan genie ten. Onderwijs Laten we beginnen bij dat ambitieuze besluit. Dit jaar konden we voor het eerst echt spreken van een volledige dagopleiding voor Ajax-spelers in eigen huis. Immers voor de spelers in de bovenbouw-teams OI5, OI6, OI7 en OI9 en het vrouwen talententeam hebben we de stap gemaakt van drie dagen naar vijf dagen voltijd onderwijs op de School van de Toekomst op het complex van Ajax. De opstart van het afgelopen seizoen annex schooljaar was nog enigszins stroef, omdat we met ruimtegebrek te kampen hadden, maar medio oktober werd er op de par keerplaats een keurig transitiegebouw gerea liseerd, dat in eerste instantie een prima tijdelijke oplossing lijkt op weg naar een prachtig nieuw schoolgebouw in de plannen van complex DNT.Vanaf dat moment kon de inhoudelijke samenwerking met onze partnerscholen een goede stap vooruit maken. Een voorbeeld van deze unieke samenwer king is de doorlopende praktische leerlijn, vooral voor de spelers die een sportoplei- ding naast hun voetbalopleiding ambiëren. Deze praktische leerlijn begint in de 3e klas van deVMBO-vakmanschapsroute van het Calvijn College en sluit dan naadloos aan op de MBO 3 route onder de naam van College de Toekomst van het ROC Amster dam. Voor de theoretische leerlijn (Havo/VWO) trokken we als vanouds vooral op met het Calandlyceum. Het was even zoeken met zo vele (nieuwe) docenten en alle andere ver nieuwingen, maar met een slagingspercen tage van I00 voor deze spelersgroep hebben we toch goede resultaten kunnen behalen en daarnaast zijn de gesprekken met Stichting Progresso met betrekking tot kwaliteitsverbetering van het onderwijs voor het komend seizoen veelbelovend. Onderwijs op afstand In maart 2020 zette corona de wereld op zijn kop en tegelijkertijd versnelde deze cri sis ook de laatste ontwikkelingen op onder- wijsgebied.Vragen als 'hoe organiseer je onderwijs op afstand' en 'hoe organiseer je onderwijs dat niet gebonden is aan tijd en plaats' werden cruciale vragen in onderwijs land en ook onze eigen Ajax-docenten wer den met deze vragen geconfronteerd. Hoe gaan we de studiebegeleiding op afstand organiseren? Wordt digitaal onderwijs dan toch de toekomst op de School van de Toekomst? Behoefte Studiebegeleiding verandert Voor de spelers en speelsters OI5, OI6, OI7 en OI9 is met de invoering van het vijf dagen onderwijsprogramma een andere situ atie ontstaan. Het voetbalprogramma en het schoolrooster zijn inmiddels zodanig efficiënt op elkaar afgestemd, dat er minder behoefte is aan extra studie begeleiding in de avondu ren. Immers de spelers/-sters zijn al de hele dag op de Toekomst. De spelers van de OI3 en de OI4 daarente gen zullen wel dagelijks blijven werken vol gens het alom geprezen studiebegeleidings programma met maar liefst I8 Ajax-studie- begeleidingsdocenten. Unieke opvang De laatste jaren zien we ook steeds meer jonge buitenlandse spelers instromen bij de jeugdopleiding. Ook voor hen hebben we inmiddels, naast de bekende opvang in gast gezinnen, een individueel professioneel taal-, cultureel- en zorgprogramma gerealiseerd. Ondanks de onzekere (corona) situatie in de wereld, zien we het komend seizoen annex schooljaar met veel vertrouwen tegemoet. Namens het studie-team, Oscar Alkemade, manager Studie en begeleiding 55

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 55