Voetbal mag, school moet! 51 Uit handen van Hennie Henrichs ontving Dick Karremans het eervolle certificaat van lid van verdienste. Als jong jochie liep ik zondags al vroeg over de Middenweg langs de - toen nog - weilanden naar het stadion 'De Meer'. Bij de eindhalte van lijn 9 kocht ik aan de kassa een kinderkaartje voor achter het doel aan de Diemenzijde.Vijf- entwintig jaar later was ik inmiddels commis sielid en was de jongenstribune verwisseld voor de Engelenbak op de eretribune. Penning meester Bartels deelde er de dekentjes uit als het koud was. Oprichting jeugdbegeleidingscommissie Eind jaren zeventig werd ik benaderd door Dick Boering, toenmalig vicevoorzitter in het bestuur van Ajax, met de vraag of ik zitting wilde nemen in een op te richten 'jeugdbegelei dingscommissie'. Deze commissie zou ervoor moeten gaan zorgen dat jeugdige voetballers niet alleen voetbalden, maar ook nog aandacht besteedden aan hun schoolwerk, want dat raakte in die tijd vaak volledig in het slop. Die opdracht heeft de jeugdbegeleidingscommissie voortvarend opgevat en de commissie heeft een situatie gecreëerd waarin huiswerk werd gemaakt met behulp van professionele leraren. De grootste uitdaging voor de commissie was de trai ners ervan te overtuigen dat niet alleen voetbal zalig makend was, omdat er ook jongens in je jeugdelftallen speelden voor wie misschien geen betaald voetbalcar rière was weggelegd.Voor hun stond daarom na hun ver blijf bij Ajax een verder maatschappelijk leven voor de deur waarbij behaalde schooldiploma's van doorslagge vend belang voor succes waren (en zijn!) De commissie hanteerde daarom de slogan 'voetbal mag, school moet'. Samenstelling commissie De commissie bestond in de beginperiode uit Ikey Waas, Eric Fisher,Ton Tielenburg en ondergetekende Dick Karremans.Waas en ik gaven in de beginperiode zelf de studiebegeleiding, iedere dag in de perskamer van 'De Meer'. Het eten werd aangevoerd en opgehesen in een wastobbe van de slager aan de overkant. Hoe anders is dat nu: een uitstekend restaurant, een eigen schoolge bouw en alle mogelijke faciliteiten. Balans tussen voetbal en school De commissie heeft altijd moeten vechten tegen de visie van trainers dat studie ondergeschikt is aan voetbal. Heel langzamerhand is geïnstitutionaliseerd doorgedrongen dat voor voetballertjes die aan het einde van hun voet balopleiding niet doorstoten naar een BVO een studie absoluut essentieel is. Dat inzicht drong uiteindelijk steeds meer door en dat bleek wel uit het feit dat vanaf 1995 bij jeugdtoernooien in het buitenland altijd één of twee docenten meegingen en er in de hotels dagelijks in geclaimde ruimtes enkele uren studie- en huiswerkbegeleiding werd gegeven. Professionalisering Kenmerkend voor het beleid van de commissie is de steeds verder voortschrijdende professionalisering van ons onderwijs. Het begon ooit met studiebegeleiding doorWaas en mijzelf en het is uitgegroeid naar een team met meer dan twintig docenten. Spelertjes kwamen in het begin steevast met de tram, maar werden al snel met de bekende busjes gehaald en later weer thuis gebracht, tot in de verste uithoeken van het land. Ajax School Tegenwoordig is de studie bij Ajax verbonden aan scho len zoals het Calandlyceum en het R.OC Amsterdam. Terecht heet het nu ook: de Ajax-school. Een instituut om trots op te zijn. De studiebegeleidingscommissie van weleer functioneert tegenwoordig als een klankbordgroep voor de verant woordelijke functionarissen binnen de Ajax-school. Dick Karremans Ikey Waas en Dick Karremans waren de pioniers van de studiebegelei dingscommissie. Vanaf 2000 was Dick Karremans voorzitter van de commissie en hij heeft deze commissie gedurende 20 jaar vol over gave geleid. Begin dit jaar heeft hij zijn taken overgedragen aan Cees Vervoorn. Als blijk van grote waardering voor alles wat hij gedurende meer dan veertig jaar heeft gedaan voor de studiebegeleiding binnen Ajax heeft de bestuursraad Dick Karremans in maart 2020 benoemd tot lid van verdienste.

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 54