Het seizoen eindigde abrupt na de gewonnen uitwedstrijd tegen SC Heerenveen. Maar toen kwam december.Wat een heerlijke afsluiting moest worden van een goed jaar werd een dramatische slotmaand van het jaar. Door een totaal onverwachte nederlaag tegen Valencia werd Ajax uit de Champions League geworpen, bovendien kampte Daley Blind in de tweede helft van die wedstrijd met duizeligheid, die naar later bleek werd veroorzaakt door een ontstoken hart spier. En als laatste slok van de gifbeker ging ook de wed strijd tegen naaste belager AZ verloren waardoor de Alkmaarders naast Ajax op de eerste plaats kwamen. Gelukkig heroverde Ajax de koppositie op de ranglijst tijdens de laatste speeldag van 2019 omdat AZ die dag verloor van Sparta. Ook in januari was het nog niet gedaan met de malaise. Blessures van Quincy Promes (opnieuw) en Hakim Ziyech gooiden zand in de motor van de ploeg. Ondanks het goede trainingskamp in Qatar en een stijf uitver kochte ArenA voor het bekerduel met Spakenburg (7-0) eindigde de maand in mineur met een nederlaag bij Groningen waardoor AZ op de ranglijst nog steeds in het kielzog van Ajax kon blijven. Gelukkig bleef het op de transfermarkt stil voor zover het vertrekkende spelers betrof. Overmars huurde Ryan Babel om de blessuregevallen in de aanval op te kunnen vangen. Tekenen van herstel leken er wel te zijn aan het begin van de maand februari toen PSV werd geklopt, maar Europees wilde de vorm van het begin van het seizoen niet terugkomen. In de Europa League verloor Ajax van de vechtmachine die Getafe heette. In Madrid ging Ajax met 2-0 ten onder en later in de maand ging het in Amsterdam weliswaar beter maar niet goed genoeg om de volgende ronde te kunnen bereiken. Europa was over en uit: een hard gelag. Omdat kort daarvoor ook van Heracles was verloren lag de strijd in de Eredivisie tus sen Ajax en AZ weer volledig open. Toen in maart AZ ook nog van Ajax won in de tweede rechtstreekse confrontatie was het verschil tussen de Noord-Hollandse clubs alleen nog in doelsaldo te onder scheiden. Een paar dagen later volgde de volgende dom per. FC Utrecht was in de halve finale van de beker te sterk. Gelukkig krabbelde Ajax in speelronde 26 op toen mak kelijk van Heerenveen werd gewonnen. Opeen was het toen zo maar klaar met het voetbal. Het coronavirus leidde tot de coronacrisis.Aanvankelijk leek Ajax - FC Twente op 15 maart gewoon nog gespeeld te gaan worden, zelfs met supporters. Maar twee dagen voor de wedstrijd legde de KNVB de Eredivisie stil. Het dagelijks leven kwam grotendeels tot stilstand. Mensen bleven noodgedwongen thuis. De rest van de maand maart stond in het teken van het voortwoekerende virus, vollopende ziekenhuizen en overvolle IC's. De plot seling minder belangrijke vraag was wat er in hemels naam met het restant van de competitie moest gebeu ren... zo werd voetbal weer de belangrijkste bijzaak in het leven. Op 21 april kwam het antwoord: de KNVB zette naar aanleiding van de nieuwe coronamaatregelen van de overheid een streep door het restant van het Eredivisie seizoen.'Tot I septemberzal ergeen betaaldvoetbal zijn,' sprak premier Mark Rutte in de persconferentie over de nieuwe maatregelen. Enkele dagen later bepaalde de KNVB de eindstand in de Eredivisie. Ajax werd niet uitgeroepen tot kampioen maar zou wel als nummer één van Nederland de Champions League ingaan.Wat dat waard was, was op dat moment nog niet duidelijk en hing vooral af van de beslissing van de UEFA om het restant van het Europese seizoen al dan niet uitte spelen.Als Olympique Lyon hettoernooi zou winnen, was Ajaxver- oordeeld tot een voorronde. Op I9 augustus versloeg Bayern München de Fransen. Dat betekende dat Ajax, na een knotsgek en niet-afgemaakt op-en-neer seizoen, zich zonder kampioensschaal toch een ticket verschafte voor het hoofdtoernooi. Monique Janse BI

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 31