Hennie Henrichs 2i Vrouwenvoetbal is belangrijk voor Ajax, en als je dat stelt hoort daar dus ook meisjes en vrouwen opleiden erbij. Hennie, je was nog niet aan je bestuurlijke hoogtepunten toegekomen. 'Die zijn ook lastig te benoemen omdat je altijd zo moet uitkijken als je wilt bepalen in hoeverre een bepaald suc ces door jou tot stand gebracht is, of waar jij in ieder geval een bijdrage aan hebtgeleverd.Je bent bestuurder, dus altijd voorwaardenscheppend, je bent niet verant woordelijk voor de executie van de plannen, dus ook niet voor het succes dat daarmee behaald wordt. Als ik terugkijk, herinner ik me diepgaande discussies met de directie van de NV omstreeks 2016, over waar wij de internationale voetbalwereld naar toe zagen gaan. Dat ging echt verder dan de kaders die op dit moment FIFA en UEFA aan de internationale voetbalwereld stellen. En dus wisselden we in die discussie ookvan gedachten over de rol die Ajax nog te spelen had in die wereld. Hoe konden we ons beschermen tegen het financiële geweld dat op ons af zou kunnen komen, hoe zouden we ons daarin staande kunnen houden? En dan zie je jaren later dat Ajax weer meedoet in de internationale toernooien, in de EL-finale speelt en het seizoen later heel ver komt in de CL.We zijn weer zichtbaar in Europa en dan voel je als bestuurder de voldoening om die ontwikkeling mede gemaakt en meebeleefd te hebben.' Frank: welke stimulans mogen we van jou verwachten ten aanzien van het vrouwenvoetbal Frank: 'We zijn een inclusieve club en dat betekent 'iedereen doet mee'.Vrouwenvoetbal is belangrijk voor Ajax, en als je dat stelt hoort daar dus ook meisjes en vrouwen opleiden erbij. Dat is niet iets dat je van van daag op morgen kunt realiseren maar het gaat er komen, dat is mijn ambitie en mijn stellige overtuiging. Onze huidige accommodatie is daar nu nog niet voldoende op ingericht maar met de intentie om een Nieuwe Toe komst complex te bouwen kunnen we die mogelijkheden wel creëren. Het huidige complex op de Toekomst is nooit gebouwd om bijvoorbeeld het Eerste Elftal te huis vesten, die zitten er gelukkig inmiddels en hebben hun eigen ruimtes toebedeeld gekregen. Dat betekent dat we al een tijdje uit onze voegen barsten en dus is De Nieuwe Toekomst bepaald geen luxe, maar eerder een grote noodzaak. De Nieuwe Toekomst gaat ruimte geven aan alle leden, aan alle voetballende elftallen van mannen en vrouwen, aan de opleidingsactiviteiten en aan alle ver enigingsactiviteiten. Nieuwe tijden stellen nieuwe eisen, we leven inmiddels in een andere context en met andere eisen dan toen de huidige Toekomst 30 jaar geleden gebouwd werd. Daar hoort een nieuwe behuizing bij die daarop aansluit.' En de Johan Cruijff ArenA? Hennie: 'Dat is een driehoeksverhouding die we altijd zul len houden en die we moeten koesteren. De NV, de Johan Cruijff ArenA en Ajax. Allemaal met hun eigen belang en allemaal met een veel groter gedeeld en gezamenlijk belang. Bovendien zijn al die individuele belangen aan elkaar gekoppeld en blijf je dus altijd als gezonde partners met elkaar in discussie en soms met elkaar in verschil van mening. Maar altijd met de doelstelling om eruit te komen Dat is ook altijd gebeurd. Zonder wrijving geen glans, maar je moet wel altijd de wil hebben om elkaar te blijven vinden. En zie hoe mooi de Johan Cruijff ArenA er nu bij ligt. Dat is echt ons stadion geworden in de loop der jaren.' Tenslotte heren: zijn we een club of een NV? Beiden, door elkaar heen pra- tend:'Een club, zonder meer.' Hennie:'De NV is een vorm van organiseren, die maakt het ons mogelijk een professio neel voetbalbedrijf te runnen en uit te bouwen, dat had binnen clubverband nooit gekund. Ik ben het dan ook niet eens met mensen die zeg gen dat Ajax weer van de beurs moet. Dat is lariekoek.' Lid sinds 1964. Heeft de hele jeugdopleiding door lopen. Daarna ingestroomd bij de Ajax-amateurs. In 1997 beëindigde hij zijn actieve voetbalcarrière. Naast betrokkenheid als voetballer, is hij binnen de vereniging 40 jaar actief geweest in diverse functies op vrijwillige basis.Van 1980 tot 1988 eerst als elf talbegeleider en daarna als wedstrijdsecretaris bij de jeugdafdeling.Tussen 1982 en 1989 tevens lid van de ledenraad en van 1984 t/m 1989 lid van de technische commissie. In 1989 trad hij voor de eerste keer toe tot het bestuur en bleef actief in die functie t/m 2000. Hierna een tweede periode van 2005 tot 2008. Op grond van bewezen diensten werd hij in 1996 benoemd tot Erelid van Ajax. Van eind 2011 tot begin 2020 was hij voorzitter van de bestuursraad. Na zijn afscheid werd hij op het bordjesclubdiner in februari 2020 benoemd tot erevoorzitter van AFC Ajax. Frank: 'We zijn een club bestaande uit een vereniging en een NV.We blijven alleen een gezonde club als we er elke keer weer opnieuw een schepje bovenop doen. Een schepje extra betrokkenheid, extra actief zijn, al dat soort dingen. Dat is de bloei die ik wil toevoegen aan de vereni ging. Dat gaat ons niet een-twee-drie lukken, maar daar gaikwel voor.' Hennie: 'We moeten daar ook achter gaan staan met elkaar, want uiteindelijk zijn we schatplichtig aan het verleden.' Ik laat Hennie en Frank alleen want de heren hebben nog veel te bepraten. Dat houdt nooit op natuurlijk. Rutger Koopmans

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 25