'Zo houden we het Ajax DNA vast Frank Eijken In de Ajax Gallery of Fame vond de inauguratie van 15 nieuwe Ajax-leden plaats. Hennie Henrichs reikte de lidmaatschapscertificaten uit. Hennie, als jij terugkijkt op jouw lang jarige ervaring als bestuurder en voor zitter van Ajax, hoe omschrijf je dan het bestuurderschap bij Ajax Hennie: 'Nooit een saai moment. Je moet altijd alert zijn en net als je denkt dat er rust in de tent is, merk je dat er iets broeit dat meteen aan dacht nodig heeft.Waar je in het bedrijfsleven soms de tijd even zijn werk kan laten doen door even niets te doen, moet je bij Ajax soms meteen handelen, geen seconde wachten. Bij Ajax is de tijd niet je vriend maar je uitdager. Als je het goed wilt doen, moet je de situatie zien aankomen en daarop anticiperen. Dat betekent meteen reageren, meteen iets uit de wereld helpen, meteen iets de kop indrukken, voorkomen dat de emotie met de situatie aan de haal gaat en jouw besturing over neemt. In de voetballerij moet je vaak recht door de voordeur, danhebjegeentijd voor achterommetjes.' Frank Eijken heeft zijn leven lang gewerkt in de media industrie. In 1989 was hij een van de oprichters van RTL Nederland en CEO van IP Nederland (de sales en marketing organisatie van RTL 1989-1999). Na een sabbatical trad hij toe tot de holding directie van SBS International. In 2005 keerde Frank terug in de statutaire directie van RTL Nederland. Vanaf 2010 werkt hij als zelfstan dig consultant in de media- en marketing industrie en investeert hij in een aantal online (media) start up bedrijven. Naast zijn diverse raden van advies en een com missariaat bij Ajax NV (2003-2011) heeft hij ook veel bestuurlijke ervaring opgedaan in toezicht houdende functies voor non-profit organisaties en sportbesturen. Momenteel is hij nog voorzitter Frank: 'Ja, dat heb ik ook al gemerkt. De vereniging is een sterke partij, en een spannend krachtenveld.Als commissaris heb ik 8 jaar toezicht gehou den op de NV, maar de vereni ging is echt een ander feno meen. Dat moet je weer heel anders besturen.' van het bestuur van de AMC Foundation. Vanaf zijn vroege jeugd is Frank een fervent Ajax fan en had al in De Meer seizoenkaarten.Vanaf 2011 is hij lid van Ajax en sinds begin 2020 voor zitter van de bestuursraad. Wat bepaalt dan of je succesvol bent als bestuurder bij Ajax? Hennie: 'Dat is lastig. Ik heb drie periodes meegemaakt die alle drie hun eigen omstandig heden kenden.Toen ik begon als bestuurder werden we geconfronteerd met een vere niging die op een haar na fail liet was.We konden letterlijk de kerstkaarten niet betalen in 1989. En vandaaruit is er toch iets heel moois ontstaan, met in 1995 en 1996 twee CL-fina- les, waarvan we er eentje wonnen. In mijn tweede peri ode deden we het bestuurlijk heel goed maar kenden we geen successen. Dus ja, als het balletje er niet in rolt heb je als bestuurder plotseling een heel ander leven. Dat is de mazzel die je wel hebt, of niet. Mijn derde periode begon als een uitvloeisel van de Fluwelen Revolu tie, met hele nieuwe krachten aan boord en een scheiding tussen de RvC van de NV en de bestuursraad van de vereniging. Uiteindelijk leg je dan ergens in die periode de bestuurlijke basis achter het succes van de EL-finale en het mooie seizoen 2018-2019. Dat geeft dan veel bestuurlijke voldoening.' Frank 'Wat ik zie is een heel ander Ajax dan wat ik zag als commissaris van de NV. Gelukkig heb ik me heel goed op mijn rol kunnen voorbereiden door veel gesprekken met Hennie en de collega's in de bestuursraad.We heb ben heel veel kunnen overleggen over wat we willen met Ajax, onze plannen, onze ambities als bestuurders. Zo is de corona-tijd nog ergens goed voor geweest. Ik heb mijn beeld behoorlijk kunnen aanscherpen. En ik heb inderdaad geleerd dat je binnen de vereniging geen brandje mag laten smeulen maar dat je er meteen aan dacht aan moet besteden.' Hoe heb je de corona-tijd gebruikt, Frank? Frank 'Ik ben natuurlijk gezegend met een aantal erva ren collega's in de bestuursraad die de vereniging door en door kennen. Met hun en met de overige collega's hebben we veel tijd besteed aan de toekomst.Vragen zoals bijvoorbeeld wat voor een vereniging willen we zijn. Dan kom je ook tot de 'why'-vraag, de vraag naar de 'purpose', zeg maar de ziel van onze club.Wie zijn we als vereniging en hoe zien we ons als grootaandeelhouder van de NV? Mede met deze diepgaande overpeinzingen en discussies heb ik ontzettend veel over Ajax geleerd in de corona lockdown maanden.' Wat betekent dat concreet? Frank 'Dat betekent concreet iets over hoe we bijvoor beeld het ledenbeleid willen herinrichten. Ik zie op dit moment veel leden die wel iets verwachten van Ajax maar die zelf niets brengen. Die geen vrijwilliger zijn, geen bijdrage aan Ajax leveren, niet op de Toekomst staan om de Zaterdag teams aan te moedigen of naar de jeugdelftallen te kijken. Die hun lidmaatschap niet echt beleven en geen bijdrage leveren aan de club. Daar moe ten we verandering in willen aanbrengen.Want ondertus sen vinden ze wel iets over alles en nog wat, willen ze een bijna gratis seizoenkaart en eigenlijk ook een part- nerkaart erbij. Maar wat doe jij nou eigenlijk voor de club, vragen we ons af. Ik streef binnen mijn voorzitter schap echt naar een groep betrokken, actieve en gecom- 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2019 | | pagina 22