Commissieverslagen Erfgoed Sjaak Swart vierde zijn tachtigste verjaardag. Dat feit ging uiteraard niet onopgemerkt voorbij. Naast de talloze gelukwensen aan 'Mister Ajax' was er ook ruimte voor de presentatie van het monumentale carrièreboek 'Sjaak Swart 80'. Als we kijken naar de historische hoogtepunten van het afgelopen seizoen, kunnen we natuurlijk niet om de Ajax Vrouwen heen. Zij wonnen - opnieuw - de 'dubbel', wat een uitzonderlijke prestatie is. Daarnaast schreef Jong Ajax historie door het winnen van de Jupiler League. De beide teams hebben hiermee op bijzondere wijze (club)geschiedenis geschreven. Zoals u weet heeft het Ajax Erfgoed een gevarieerd archief. Dit archief bestaat uit verschillende deelcollecties, zoals bijvoorbeeld de clubcadeaus en de wedstrijdvanen.Vaak schenken (vooral) buiten landse tegenstanders fraaie en minder fraaie cadeaus en wedstrijd vanen. Helaas bleef, door het uitblijven van de internationale succes sen, het afgelopen seizoen de teller qua clubcadeaus en vanen voor ons eerste elftal erg laag en kwam er alleen via enkele oefenwedstrij den het een en ander binnen. S/aak Swart Uit het archief van Sjaak Swart Het erfgoed heeft zijn steentje mogen bijdragen aan nieuwe publica ties van de club, zoals het jaarboek, het Ajax kookboek en natuurlijk het Sjaak Swart boek. In de meeste gevallen leverde het erfgoed historisch beeldmateriaal en objecten, zoals in het geval van het kookboek oude menukaarten. Het afgelopen seizoen verzorgde het erfgoed wederom de invulling van de vitrine in de Koninklijke Loge. We zoeken daarbij altijd naar objecten en foto's die iets met de tegenstander van de dag te maken hebben. Soms kijken we ook naar de tijd van het jaar. Zo zijn er aardig wat historische foto's en wedstrijdverslagen van Ajax-wedstrijden in tijden van hevige sneeuwval. Als het weer er in de komende winter aanleiding toe geeft, krijg dit materiaal voor en na de winterstop een mooi plekje in de vitrine. Ook het aanschaffen van nieuwe collectiestukken ging gestaag verder. Er zijn allerlei schenkingen binnengekomen en aankopen gedaan, zoals een gaaf exemplaar van het vijftigjarig jubileum boek. Daarnaast heeft het erfgoed ook weer deelgenomen aan de jaarlijkse Open Dag, waar de fans voor de start van het nieuwe voetbalseizoen handtekeningen kunnen scoren van de Ajax vrouwen en de spelers van Ajax 1. Er hebben opnieuw verschillende verenigingsleden voor de camera plaats genomen in het kader van de gesproken clubgeschiedenis. Een aantal van u heeft daarvan al het een en ander kunnen bekijken op de bijeenkomst van de Bordjesclub. De Bestuursraad probeert een zo breed mogelijke selectie op te stellen van leden die geïnterviewd kunnen worden. Deze ronde was het een mix van oud-bestuursleden, oud-spelers en vrijwilligers. 36 Dit brengt mij op een ander groot project waar het Erfgoed zich het afgelopen seizoen in heeft verdiept, genaamd Ajax in de Oorlog. Tijdens het Oral History interview vertelde Rob Been Sr. dat hij in de hongerwinter samen met andere Amsterdamse voetballertjes was ondergebracht in Heerenveen. In samenwerking met Studio A wordt hierover een documentaire gemaakt. Bij de voorbereiding hebben onze vrijwilligers daarvoor uren doorgebracht in diverse archieven. Zo vond Evert Vermeer bij DWS een lijst met spelertjes die naar Heerenveen werden gestuurd en Max Flam bracht ons in contact met Hans de Wit, wiens vader destijds bij Abe Lenstra werd onder gebracht. Wij mogen de medewerkers Erfgoed bedanken voor hun inzet dit seizoen om de clubgeschiedenis verder vast te leggen. Rianne van de Wetering Medewerkers Erfgoed Max Flam Evert Vermeer Jack Spijkerman Thijs Lindeman Maarten Wolters Bram Wolters Sem Bannenberg Carel Berenschot Mark Stuij

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2018 | | pagina 36