Ei Sonny Silooy: 'In Frankrijk moet je verplicht iedereen een hand geven. In België ook, en in Duitsland is het precies hetzelfde. In Nederland proberen ze om geen gedag te zeggen en kijken ze de andere kant op.' Googled dan je naam, om vervolgens te zien dat je bij Ajax gespeeld hebt, praat men vaak nog met het nodige respect over Ajax. Zeker over de periode van de grote prijzen en Johan Cruijff. De combinatie Ajax en Amsterdam, doet het ook altijd goed in het buitenland. Ajax is voor mij altijd al de club geweest. Op 10 jarige leeftijd was ik al met mijn ouders in Madrid bij de EC I finale tegen AC Milan. Waar ik mij wel over verwonderd heb is het feit dat Ajax in het verleden teveel de focus op de eigen jeugd heeft gelegd. Hierdoor miste men vaak de kapstok waaraan de jeugdspelers zich konden optrekken om beter te worden en om ook internationaal iets meer mee te kunnen spreken. Ten alle tijden ben ik voorstander om eigen jeugd op te leiden maar men moet in ogenschouw nemen dat het kampioenschap, en dus CL, de inkomsten genereren om door te kunnen ontwikkelen. Dit seizoen hebben we hierin al een stap gezet Sonny: Ik denk dat dat nog steeds zo is. Wij leiden nog steeds spelers op en het wordt wel moeilijker per jaar. Dat was vroeger zo toen we ze moesten opleiden omdat er geen geld voor aankopen was. In de periode dat wij in Ajax 1 speelden was er geen geld om toppers te kunnen halen. Wij moesten dus zelf eigen jeugdspelers laten spelen. Dat was Vanenburg, Van 't Schip, die lichting die naar boven kwam en daarachter had je Edwin Bakker en nog veel anderen. We hebben ook een periode gehad met Van Gaal, daar had je Ooijer en Lindenbergh, Landzaat en nog vele anderen, die zaten in het tweede elftal en die kwamen er niet tussen. Omdat er gewoon achttien goeie spelers in het eerste waren, die niet weggingen. Die moesten zichzelf in de kijker spelen bij andere clubs. Ooijer en Lindenbergh zijn terug geko men naar Ajax want uiteindelijk is er altijd een weg terug. Ik heb het zelf ook meegemaakt, van Ajax naar Frankrijk en weer terug naar Ajax. Opleiden is altijd één van de rode draden geweest binnen Ajax En investeren is daar de laatste jaren bijgekomen want je moet wel mee met de grote clubs. Nu worden jullie als oud-spelers de nieuwe bestuursleden van Lucky Ajax? Hoe kijken jullie tegen Lucky Ajax aan? Wat is Lucky Ajax voor jullie? Edo: Lucky Ajax is natuurlijk een prachtige bonte verzameling van oud spelers. Spelers die in veel verschillende generaties voor Ajax 1 hebben gespeeld. Daar zit hem ook direct de valkuil. De oudere generaties koesteren de bijeenkomsten natuurlijk vanuit een stukje nostalgie en het met elkaar discussiëren over de (nabije) toekomst. Dan de generaties waarvan de spelers al op redelijk vroege leeftijd de stap naar het buitenland hebben gemaakt en hierdoor minder affiniteit met Ajax hebben. Daarnaast hebben we natuurlijk te maken met een stuk vercommercialisering en dus meer individualise ring van oud spelers die het grote geld hebben verdient. Dit is niet vreemd, het spiegelt zich aan de hedendaagse maatschappij. Maar waar ik me sterk voor wil maken is om te proberen wat meer generaties bij Lucky Ajax betrokken te krijgen. Ik denk dat wij gezamenlijk als oud spelers ook een stukje verantwoordelijkheid naar elkaar toe heb ben. Wij moeten met elkaar zorgdragen dat we vanuit en met weder zijds respect (juist ook voor de oudere generaties), wedstrijden, golf- dagen, reünie avonden enz. kunnen voortzetten. Sonny: Dat is wel de geschiedenis want de spelers die er nu aanko men, die gaan geen honderd wedstrijden spelen. Je hebt bepaalde criteria waaraan je moet voldoen om lid te worden van Lucky Ajax. Je moet 100 punten halen om lid te mogen worden. Eén jaar is tien punten en één wedstrijd is één punt. Ik zit al met mijn jaren alleen al boven de honderd punten en dat gaat voor bijna geen speler meer gebeuren! Wie gaat hier nou veertien jaren voetballen? Dat gaat niemand meer halen. Je moet sowieso honderd punten halen, via het aantal wedstrijden en het aantal jaren dat je in het eerste hebt gespeeld. We willen het aantal punten verlagen, want geen speler gaat dat meer halen. Wat wil jullie met Lucky Ajax? Sonny: Dat wij in ieder geval, ook voor de oude generatie, zorgen dat er meer mensen gaan komen naar de activiteiten. Dat ze op het feest komen, op de golfdag of waar dan ook op een activiteit en dat samen te doen. En proberen die gasten naar je toe te trekken! Mak kelijk is dat niet! We zijn al een aantal jaren bezig met de groep 1996 tot 2008 om die erbij te halen. De ex-internationals hebben hetzelfde probleem. Wat kan je daar aan doen? Edo: Ik heb natuurlijk al mijn eigen werkzaamheden en enkele com missariaten waardoor ik al genoeg om handen heb, maar ik probeer juist voor de oudere generaties meer betrokkenheid van de jongere generaties te realiseren en hierdoor de toekomstige continuïteit van Lucky Ajax te waarborgen. Hoe zit het met de communicatie van dat soort plannen? Edo: We zullen met meerdere mensen aan de slag moeten gaan. Ik heb de lijst van Lucky Ajax spelers opgevraagd en we zullen zien hoe we dit onderling gaan afstemmen. Samen moeten we ook bekijken wat de mensen willen en of dat realiseerbaar is. Tevens moeten we in beeld brengen wat er in de afgelopen jaren al geprobeerd is om te voorkomen dat we in oude valkuilen vallen. Zien jullie over 15 jaar Lucky Ajax nog bestaan? Allen: Niet op deze manier. Dat gaat niet lukken. Dan moeten jullie met z'n allen zorgen voor vernieuwing! Edo: Het is zoals Simon het zegt: 'We moeten proberen verbinding te leggen tussen de generaties die ertoe gedaan hebben voor de club' Dat lijkt me al een enorme uitdaging voor de komende tijd! Sonny: Ik wil komen tot een jaarprogramma waarin we van tevoren kunnen aankruisen wanneer we kunnen en waarvoor we beschikbaar zijn. Simon: Lucky Ajax is meer dan het spelen van wedstrijden. Lucky Ajax is ook een manier om de bestaande normen en waarden te ver ankeren en de waardendragers bij elkaar te brengen. Aan het einde van mijn actieve periode bij Ajax wil ik helpen de verbinding te leggen tussen de generaties van oud-spelers die ertoe gedaan hebben in de geschiedenis van de club. Nico Smith, Jan Buskermolen en Rutger Koopmans

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2018 | | pagina 31