Edo Ophof: 'Ajax is niet anders dan ons maatschappelijk Nederland, roep ik altijd. Dat betekent dat alle deuren voor je open gaan op het moment dat je ertoe doet en dat je iemand bent. Dat is geweldig. Als dat moment geweest is, dan wordt het stil.' Heeft het feit dat jullie hebben gespeeld voor Ajax jullie verder geholpen in jullie verdere carrière? Edo: Ik stond in de laatste jaren van mijn carrière bij Lotto SPA (Italiaans merk in sportkleding en schoenen) onder contract. Na mijn periode bij Ajax ben ik daar als marketing en public relations manager begonnen. Hier kwam ik, veelal wereldwijd, sponsorovereenkomsten met bonden, clubs en spelers overeen. Natuurlijk was het een pré dat ik bij Ajax gespeeld had. Na 10 jaar ben ik hier mee gestopt en had ik inmiddels al mijn trainersdiploma's coach en management betaald voetbal gehaald. De bedoeling was om het betaalde voetbal als trainer in te gaan maar mijn vader vroeg of ik zijn bedrijf over wilde nemen. Aangezien ik enig kind was en mij moreel verplicht voelde, voor alles wat hij voor mij had gedaan, ben ik toen de zaak in gegaan. Simon: Ajax is de beste club van Nederland en het is ook altijd mijn favoriete club. Als je bij Ajax speelt en je speelt ook internationaal, dan gaan de deuren voor je open. Ik heb heel veel aan de club te danken en ik ben eigenlijk een voorbeeld voor de jeugd die ons opvolgt, vooral voor onze Molukse jeugd. Ik ben nog altijd dankbaar dat ik dit mag en kan blijven doen. Na mijn voetbalcarrière bij Ajax heb ik nog vier jaar voor Standaard Luik gespeeld. Daarna terug naar Nederland om drie seizoenen te gaan spelen bij Feyenoord. Toen ging ik weer terug naar België. Daar heb ik negen jaar mogen en kunnen spelen voor Beerschot en Germinal Ekeren, tot tien dagen voordat ik veertig werd. Daarna kon ik weer terug naar Standaard Luik als trainer en dat heb ik drie jaar gedaan. Toen kwam Hans Westerhof met de vraag of ik trainer bij Ajax wilde worden. Daar denk je dan geen twee keer over na. Sonny: Je blijf altijd Ajacied. Ik heb hier 21 jaar mogen werken, in dienstverband als speler en als coach. Ik ben nog steeds betrokken bij Ajax. Ik doe wat voor de Ajax Coaching Academy en ik word ingehuurd door Ajax om eventuele dingen op te zetten. Morgen ga ik naar Suriname om daar wat op te zetten met een aantal mensen. Ik geef heel veel clinics in de Arena voor Ajax. Hoe kijken jullie aan tegen Ajax, anno 2018? Simon: Zoals het nu loopt zijn we nog niet echt constant. Ik ben vijf jaar weg geweest, van 2009 tot 2014. In die periode werkte ik in Saoedi-Arabië. Toen ik terugkwam na die vijf jaar, vond ik dat er veel was veranderd. Teveel om op te noemen. Zoals? De normen en waarden binnen de club! Toen ik wegging, waren wij eigenlijk niet zo groot als toen ik terugkwam. Er liepen bij mijn terug komst in 2014 heel veel mensen in het trainingspak wat ik nu draag. Die zaten in dezelfde kleedkamer en die kenden elkaar niet. We liepen elkaar voorbij, zo van 'hoi' en 'hai'. Dat ben ik niet gewend. In België gaven we elkaar allemaal een hand. In 2014 kwam iemand binnen aan deze ronde tafel en die gaf jou wel een hand en de anderen niet. Daar kan ik niet tegen. Als de spelertjes binnen komen, dan geef ik ze alle maal een hand. Ook die man die in het hok zit. Tegen die man zeg je Simon Tahamata 3 x landskampioen 1 x bekerkampioen Begonnen bij Theole in Tiel 1971: proefwedstrijd Ajax en aangenomen. 24 oktober 1976 Debuut Ajax 1 Edo Ophof 3 x landskampioen 3 x bekerkampioen 1 x Europe Cup II Begonnen bij SV Candia '66 in Rhenen Sonny Silooy 7 x landskampioen 4 x bekerkampioen 3 x Supercup 1 x EC I 1 x EC II 1 x UEFA Cup 1 x UEFA Super Cup 1 x Wereldbeker Begonnen bij Zilvermeeuwen goedemorgen. Want die doet ook iets voor de club. De terreinknech ten die hier rondlopen, horen allemaal bij ons, die moet je niet voorbij lopen. Ik vind dat het zo moet gebeuren en als ik de mensen er niet op aanspreek, wie gaat dat dan doen? Sonny: Hier in Nederland is het toch anders dan in Franrijk In Frankrijk moet je verplicht iedereen een hand geven. In België ook en in Duitsland is het precies hetzelfde. In Nederland proberen ze om geen gedag te zeggen en kijken ze de andere kant op. Simon: Bij het eten 'eet smakelijk' zeggen, niemand kijkt op of om. Niemand reageert! Kinderen komen hier en die zijn bij ons, een beetje opvoeden hoort erbij. Wat ze thuis doen kunnen wij niet controleren, maar als ze hier komen moeten wij het doen. Ha, he, wat? 'Wat zegt U!' Zo kan het ook! Als ik hier zie dat kinderen met andere merken lopen dan Adidas, dan moet ik daar iets van zeggen. Waar staat Ajax anno 2018? Edo: Net zoals Simon zegt, soms beseffen (jeugd) spelers niet wat het is om Ajax te vertegenwoordigen. Het respect dat Ajax wereld wijd heeft is nog steeds enorm, zelfs ik pluk daar soms nog de vruch ten van. Wanneer ik zakelijk (zeker in Azië) op pad ben en men 30

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2018 | | pagina 30