Wij" wilïen de beste Wij tonen leiderschap Van speler tot jeugdleider, van scheidsrechter tot scout, van vrijwilliger tot lid van verdienste: voor alle Ajacieden gelden dezelfde kernwaarden. Wie je ook bent en wat je ook doet binnen de club, het zijn die waarden die ons met elkaar verbinden en die ons samen sterk maken. Wil zijn Ajax. Wil ilin Ajax. sterker we er naar leven om elkaar te versterken, hoe beter het gaat met Ajax'. Voor hem is deze kernwaarde de rode draad in zijn Ajax- beleving. René Zegerius zou er zelfs aan willen toevoegen 'en we zor gen voor elkaar' want dat vindt hij de ultieme clubbeleving. 'We willen de beste zijn', kijk dat vindt Henk van Santen nou een echte kernwaarde. 'Maar die hadden we in 1966 ook al!', zegt Dick Goossens ter ondersteuning daarvan. Jack Spijkerman zou de kern waarde anders willen verwoorden: 'de beste zijn wil bijna iedereen, in vele beroepen en in vele omstandigheden. Maar het is lef hebben om gewoon te zeggen "ik ben de beste!". En als later dan blijkt dat je dat seizoen of dat jaar niet de beste was, dan is dat jammer, maar meer ook niet'. We tonen leiderschap Voor Rutger Arisz is geen van de kernwaarden in steen gegoten. Het gaat niet om de letterlijke teksten van de kernwaarden, maar om de verantwoordelijkheid die iedereen voelt om de kernwaarden levend te krijgen. Wat dat betreft worden we door alle gesprekken met de actieve vrijwilligers op onze wenken bediend. Zonder uitzondering vindt iedereen dat we krachtiger en met meer discipline de kern waarden zouden moeten uitdragen en in ons gedrag tot uiting moe ten laten komen. Een krachtig pleidooi voor een sterke clubcultuur dus, gedreven door kernwaarden. Misschien ook een pleidooi om minder beschroomd te zijn om jezelf in de spiegel te kijken, voordat je de ander wijst op zijn gedrag. De meest uitdagende kernwaarde voor Rutger Arisz is dan ook niet voor niets 'we tonen leiderschap'. Want wie leiderschap neemt, toon res pect en neemt het voortouw. Dan corrigeren we elkaar als je hoort dat mensen uitgescholden worden, tegenstanders of teamgenoten, scheidsrechters of leden van de parkeercommissie. Dan doe je zoals de Oil die een actieve bijdrage levert om De Toekomst écht rookvrij te maken. Of zoals de staf van de O8, die elke keer een andere jongen aanvoerder maakt, zodat iedereen leert om verantwoordelijkheid te nemen, voor elkaar en voor de spullen. De kernwaarden bij Ajax zijn geen dode letter. Ze zijn springlevend. Het zijn aloude clubwaarden, door een ieder op een eigen manier verwoord maar gezamenlijk beleefd. Conclusie En met één heldere conclusie: kernwaarden verbinden ons, dus laten we er méér naar leven. En laten we het er meer over hebben. Dat zeggen althans deze leden die de ambassadeurs van de kernwaarden blijken te zijn. Rutger Koopmans 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2018 | | pagina 22