Seizoen 2017/2018 was een teleurstellend seizoen. De sportieve resultaten vielen ronduit tegen. In de voorrondes van de Champions League en Europa League werd Ajax uitgeschakXld. Hierdoor speelde Ajax sinds jaren geen Europees voetbal. misstappen van de koploper PSV Het is een wrange constatering aan het begin van het jaar. In navolging van oktober lijkt Ajax ook in februari foutloos te blij ven. Begin februari ziet Ten Hag Amin Younes terugkeren in Amster dam. De rappe aanvaller zou naar Napoli gaan maar die transfer ketste op het laatste moment af, waardoor hij weer beschikbaar is voor Ajax. Ten Hag laat deze maand veel nieuwkomers proeven aan het echte werk. Zo maakt in de nipt gewonnen thuiswedstrijd tegen NAC Breda Noussair Mazraoui zijn debuut, krijgt linksback Mitchel Bakker in dezelfde week zijn eerste uitnodiging voor de wedstrijdselectie, debuteert de Deen Rasmus Kristensen tegen Roda JC met een 2-4 overwinning en maakt ook Dani de Wit zijn opwachting in Ajax I. In het thuisduel met ADO zien we dat Ajax I de maand in mineur afsluit, met een doelpuntloos gelijkspel. De waarheid Maart lijkt de maand van de waarheid. Wil Ajax druk houden op PSV dan kan het team zich geen misstap meer permitteren. Dat gebeurt echter wel. In de eerste de beste wedstrijd van de maand gaat Ajax onderuit bij het niet eens in topvorm verkerende Vitesse. Als hij in een later stadium terugblikt, weet Erik ten Hag wat Ajax die periode miste: ''Je kan het puntenverlies tegen ADO Den Haag in februari en maart tegen Vitesse niet los zien van het ontbreken van Klaas Jan Huntelaar." Met de routinier terug op het veld wint Ajax in maart vervolgens wel van sc Heerenveen en Sparta. Door de zege op Heerenveen én de zeperd van concurrent PSV bij Willem II (5-0) kan de competitie tóch nog spannend worden. Te meer omdat de PSV in april nog tegen de nummer twee (Ajax) en drie (AZ) moet. Zo wacht toch weer een nieuwe maand van de waarheid. In april is de hoop op een succesvolle eindsprint in de Eredivisie nog aanwezig. Als Ajax de komende periode alles wint, is moet het in ieder geval in theorie mogelijk zijn PSV te achterhalen. In dat scenario moe ten de Eindhovenaren om te beginnen wel punten laten liggen bij AZ. Dat gebeurt niet, ondanks een 2-0-voorsprong van de Alkmaarders. De teleurstelling daarover is groot in het Ajax-kamp. Na de eigen zeges op Heracles en FC Groningen rest Ajax nog één taak: de topper tegen PSV op I5 april winnend afsluiten. Ook dat gebeurt niet. Ajax verliest en moet de titel aan PSV laten. Het team van Erik ten Hag is figurant bij de festiviteiten in het Philips Stadion. Michael Reiziger zit als interim-trainer op de bank bij de laatste wedstrijd van 20I7, thuis tegen Willem II. Ajax wint met 3-I. Erik ten Hag wordt aangesteld om vanaf de tweede seizoenshelft Ajax onder zijn hoede te nemen. Er zal een andere wind gaan waaien in Amsterdam, zoveel is duidelijk. Al waren natuurlijk lang niet alle keuzes en ideeën van Keizer verkeerd. Tegen Willem II blijkt opnieuw dat de gedurfde zet van Keizer om Frenkie de Jong te laten spelen als linker centrale verdediger een uitstekende is. Vraag blijft wel of de nieuwe trainer hem ook daar wil posteren. In het nieuwe jaar krijgen de Ajacieden te maken met een nieuwe trainer. Erik ten Hag is in de winterstop aangesteld als de opvolger van Marcel Keizer. Ten Hag moet samen met zijn assistent Alfred Schreuder zorgen dat Ajax in mei de 34e landstitel behaalt. Niets meer, niets minder. Ajax 'overwintert' immers alleen in de Eredivisie. Net als Ten Hag en Schreuder staat ook de Argentijn Nicolas Tagliafico voor zijn debuut. Trainers wissel Hoe zwaar de uitschakeling weegt bij de clubleiding blijkt enkele dagen later. Hoofdtrainer Marcel Keizer en zijn assistenten Dennis Bergkamp en Hennie Spijkerman wor den op non-actief gezet. Zoals het vroeger Jan Wouters en Co Adriaanse overkwam, is ook voor Keizer FC Twente de club waarover de Ajax-trainer struikelt. De ingreep volgt in een periode waarin het elftal van Keizer steeds beter leek te draaien, na het drama rondom Nouri. Tweede helft seizoen Ajax begint flitsend aan 20I8. Feyenoord wordt in de Amsterdam ArenA met 2-0 weggezet. Een hoofdrol is daarbij weggelegd voor Tagliafico. De hoop op een titel lijkt nieuw leven ingeblazen. Voor korte duur echter, want nota bene in het uitduel met FC Utrecht - tot voor kort de werkgever van Ten Hag - blijft Ajax weer in gebre ken. Beide ploegen scoren niet in de Galgenwaard. Ajax moet genoegen nemen met een punt. PSV verslaat in dezelfde speelronde FC Twente en loopt uit. Balen natuurlijk. Ajax moet blijven hopen op Gelukkig heeft Ajax zich weer op tijd bijeengeraapt om de aanval van AZ in de strijd om de tweede 2e plaats af te slaan. De maand wordt afgesloten met een keurige 3-0-zege op de provinciegenoot. Ajax ver zekert zich dankzij de definitieve tweede plaats van een plek in de tweede voorronde van de UEFA Champions League. De allerlaatste officiële wedstrijd van het seizoen, uit bij Excelsior, wordt met I-2 gewonnen. Na de afsluitende oefentrip in Dubai zit het seizoen er eind mei definitief op. Een voetbaljaargang om snel te vergeten. Monique Janse I5

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2018 | | pagina 15