■m VOORWOORD Van 4 tot en met 10 juli belegde Ajax een trainingskamp in het Oostenrijkse Zillertal. Een week lang verbleef de selectie van Peter Bosz in hotel Elisabeth in Mayrhofen en trainde in de Zillertal-vallei. Naast de trainingen op het veld was er ook ruimte voor andere activiteiten. Het verenigingsjaar 2016-2017 is niet gemakkelijk te vergelijken met andere jaren, het seizoen kende zijn ups en downs, waar de mooie momenten mijn gevoel bepalen. Ik wil hier een resume van de meest opmerkelijke gebeurtenissen geven. Voor ons 1e elftal begon dit jaar met vallen en opstaan. Wij konden ons opnieuw niet plaatsen voor deelname in de Champions League en begonnen wisselvallig aan het seizoen. Dat was een grote teleur stelling, maar wij moesten in die periode ook erkennen dat het lastig was voor een nieuwe coach om nieuwe spelers in te passen, veranderingen in de speelstijl door te voeren en, in vergelijking met, de afgelopen jaren, vanaf het eerste moment succesvol te zijn. Het was op dat moment een te ingewikkelde opgave. Des te mooier was het te zien dat gaandeweg het seizoen de roep om beter attractief, aanvallend, technisch verfijnd en gedurfd voetbal steeds beter werd ingevuld. Mensen gingen weer met plezier naar het stadion en de tweede seizoenshelft werd het hoogtepunt. Dit gebeurde met het inpassen van jonge talenten, die in het vorige seizoen al voorzichtig op de deur van het 1e elftal klopten, in de lijn met de visie waar Ajax voorstaat. Europa League Finale Het spelen in het Europacuptoernooi en de competitie betekende dat wij de nationale titel aan Feyenoord moesten laten, maar het leidde voor Ajax tot het beste internationale resultaat in 20 jaar: de finale van de Europa League tegen Manchester United in Stock holm. Een finale die wij helaas verloren, maar die ons internationaal breed respect opleverde. Het bewijs dat het wel degelijk mogelijk is, in de geest van 'Hollandse School', met een jong elftal attractief voetbal te spelen. Een speelwijze die bij onze club hoort, maar die helaas door velen als ouderwets en niet meer van deze tijd werd bestempeld. formaat, in het vijfde seizoen na de start van de Ajax Vrouwen, waar ik coach Ed Engelkes met zijn staf en Manager Marleen Molenaar mee wil complimenteren. Ik ben benieuwd en kijk ernaar uit hoe het elftal zich komend seizoen op Euro pees niveau zal manifesteren. De ontwikkelingen van onze talenten waren zichtbaar in het Eerste elftal en Jong Ajax had een prachtig seizoen in de Jupiler League. Voor de liefhebber was het vaak genieten. De doorontwikkeling van de volgende groep talenten, op basis van onze voetbalvisie en -beleid, werd tijdens deze wedstrijden voor een groter publiek duidelijk zichtbaar. Binnen onze zaterdagafdeling was er sprake van een goed seizoen maar ons Eerste Zaterdagelftal kon helaas geen promotie afdwin gen. Mooi en Droevig Vanuit verenigingsperspectief was er volop aandacht voor de vaste clubevenementen, zoals de Jubilarissenviering, de bijeenkomst van de Bordjesclub en de verjaardag van de club. Hier werd op ver schillende manieren inhoud gegeven aan het verleden. Een nieuw element was de introductie van de Wim Schoevaart Erepenning. Een onderscheiding voor vrijwilligers die al heel lang actief zijn binnen de club, om hen het respect en de waardering te geven die zij verdienen. Coach Peter Bosz verdient voor deze prestatie alle credits, omdat hij stap voor stap heeft gebouwd aan de speelwijze die ons weer op de Europese landkaart heeft gezet. Het was daarom des te pijnlijker dat het eind mei duidelijk werd dat hij Ajax zou verlaten. Een in mijn ogen onnodig vertrek, wat voorkomen had moeten worden. Naast al deze mooie ontwikkelingen in het jaar 2016-2017, ont vielen er ons ook dit jaar vele clubleden. Na het overlijden van Johan Cruijff in het vorige verenigingsjaar, overleed in februari van dit jaar Piet Keizer. Piet speelde 490 wedstrijden in ons eerste elftal en Ajax was de enige club waar hij voor heeft gespeeld. Als speler was hij de ultieme stylist, naast winnen moest voetbal ook mooi zijn. Hij was één van de drijvende krachten van het Gouden Ajax, begin 70'er jaren, die onze club wereldwijde bekendheid, status en identiteit gaf met onze speelstijl. Wij zullen hem altijd als onze legendarische nummer 11 herinneren. Successen Vrouwen Voetbal Naast de vooruitgang en het resultaat van ons 1e elftal, was er dit jaar ook het Landskampioenschap en Bekerwinst van de Ajax Vrouwen. Na een aantal jaren waar het ons net niet lukte, klopte het vanaf het begin van het seizoen. Het was een prestatie van Hennie Henrichs, voorzitter

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2017 | | pagina 5