31 En zo kwam er een einde aan het gesprek met devoorzitters. Michael: 'Zo Folks, hoe is het leven?'' Hennie: 'Bij Ajax never a dull moment.' John: 'Dat is bekend!' Hennie: 'Maar het is niet anders dan vroeger.' Bedankt. De wereld is nu anders, want de Wesley Sneijders van deze wereld die zijn miljonair geworden door het voetballen. Die hebben een internationale glansrijke carrière gehad, wonen niet meer in Amster dam en vinden hun club niet meer om daar in te acteren. Het liefste hebben wij dat ze later met elkaar in de veteranen zouden gaan spe len. Maar het zijn wereldburgers geworden, door het voetbal.' Wat zijn onze kernwaarden dan, waar zijn wij goed in, zijn die hetzelfde als vroeger, want vroeger was alles beter? Of niet en dan...? Hennie: 'Als je je eens afvraagt: "Wat is Ajax?" Dan heeft iedereen daar een mening over. Als je dat veertig jaar geleden vroeg, was die club veel kleiner en wist iedereen wat Ajax was. Als ik nu een sprong maak van veertig jaar, dan werken hier driehonderd mensen naar volle tevredenheid binnen het bedrijf en die hebben een andere affiniteit met Ajax. Als je daar tegen zegt, vertel mij is "wat is Ajax?" dan komt daar iets totaal anders uit, dan wanneer je dat mij vraagt. Dat is de reden dat de directie heeft gezegd "we moeten eigenlijk proberen heel scherp te krijgen voor welke waarden Ajax staat". We noemen dat de kernwaarden en dat zijn er zes geworden. Die discussie heb ben we vorig jaar gevoerd, in diverse gremia, en onder de medewer kers van het bedrijf en de vrijwilligers zijn die kernwaarden uitgerold. Dat vind ik heel goed gedaan en daar zijn we nog steeds mee bezig. Iemand die hier komt werken, die moet weten in welk huis hij of zij komt te wonen. Ik probeer wel eens een metafoor te bedenken van "hoe kan ik die situatie nu vergelijken met iets dichtbij en wat duide lijk is". Stel je voor je hebt een huis en dat verhuur je en je spreekt met de huurder af dat hij goed voor het huis zorgt. Dan kom je drie maanden later langs en hij heeft één van de draagmuren eruit gesloopt, omdat hij dacht dat dat niet mooi was. Dat is niet zijn bevoegdheid, dat mag hij niet, maar hij heeft het wel gedaan. Af en toe gebeurt dat ook wel eens hier en dat vind ik heel bijzonder. Als je in een organisatie komt, dan ben je wie je bent en je kan iets toe voegen aan de cultuur, maar je denkt wel na. "Waar kom je binnen? Wat is dat voor een bedrijf? Hoe gaan mensen met elkaar om?".' John: 'Dit is een familiebedrijf. Dat is zeker!' Michael: 'Ik had wel verwacht, en we hebben het over die grote groep van de leiding, dat zijn toch mensen die op een of andere manier iets met Ajax hebben gehad, hebben er gespeeld of zo. Dat het gewoon een uitgangspunt is! Met de waarde van de club omgaan en sterker nog, dat die bewaakt worden.' Hennie: 'Je ziet op een gegeven moment en nu trek ik het heel breed, hoe groter de organisatie is, hoe diffuser die waarden zijn. En de leiding van de club heeft nu echt gezegd, 'is iedereen wel aan gesloten bij wie wij zijn?' John: 'Daarom moet je eerst goed met elkaar formuleren wie je bent. Dat is dat proces wat is opgestart nu. Overigens vind ik dat om het DNA van de club te behouden we een bestuurlijk hart zouden moeten hebben om de eenheid en de waarden beter te borgen.' Michael: 'Dan moet je ook heel goed kijken wie je toelaat tot je organisatie.' Hennie: 'Ik weet dat er ooit een keer iemand hier bij Ajax is komen werken met een seizoenkaart van Feyenoord. Met alle respect, dat kan dus niet zo zijn.' Michael: 'Zo zijn er wel meer geweest, die hier werkten met een andere sympathie. Dat kan eigenlijk niet, als je die waarden moet bewaken. Dan gaat de ziel uit de club.' Hennie: 'Eén van onze taken is te zorgen dat die ziel zolang mogelijk overend blijft.' Joh n: 'Dat doen jullie als bestuursraad heel goed.' Michael: 'Absoluut, dat vind ik ook.' Joh n: 'Want als we dat niet meer doen, dan is dat het begin van het einde. Dan zijn we net als iedere andere club.' Als laatste, voordat we terugkeren naar het seizoen 2016-2017. Wat zijn je mooiste momenten als voorzitter, heren voorzitters? Joh n: 'Het kampioenschap vond ik geweldig en ook de kwartfinale in Milaan die we speelden in 2003. Echt een hoogtepunt. Op de laatste vijf minuten na!' Hennie: 'Kampioenschappen is natuurlijk logisch, maar er is er één die van 30 mei 2012, waarbij het stadion vol elektrische lading zat. Waarbij Twente uit de catacombe naar boven kwam en dachten, 'ojee, hier kunnen wij niet winnen.' Dat straalde daarvan vanaf. Dat was een topmoment die wedstrijd.' Michael: 'Ik heb meerdere mooie momenten en die hebben allemaal wel met hetzelfde te maken. Ik heb een tijd gehad in mijn voorzitters periode, dat Ajax bijna onoverwinnelijk was. De internationale wed strijden werden in het Olympisch stadion gespeeld. Mijn mooiste moment was dan altijd na zo'n overwinning, dan maakte het team nog een rondje en dan werd "We are the Champions" gespeeld en dat zongen wij allemaal mee. Fantastisch, een kippenvel moment. Dat vergeet ik nooit meer. En natuurlijk het winnen van de Champions League. Die momenten, die waren zo talrijk in die tijd.' En nu van het afgelopen seizoen, voor het Jaarverslag? Want daar gaat dit artikel ook over. Dus de laatste vraag, het afgelopen seizoen? Michael: 'Dat was een dubbel moment, de finale van de Europa Cup. Ik was daar als vertegenwoordiger van de UEFA. Liep in een UEFA- pak en ik zag al mijn vrienden van Ajax. En ik ben er op een moment wel een beetje bij gaan staan, maar ik moest in de plooi blijven. Maar ik was zo verschrikkelijk trots, dat onze club daar speelde. Ik vond het zo mooi dat Hennie daar was, Jan Buskermolen en al die mensen. Dat was top, top, top.' Joh n: 'Ik beaam dat het halen van de finale absoluut het hoogtepunt was, maar geef het slotwoord graag aan onze voorzitter van nu.' Hennie: 'Ja, natuurlijk de finale halen. Maar ook dat ik afgelopen jaar Tijn Middendorp mocht benoemen tot erelid van Ajax en hem de onderscheiding mocht overhandigen.' 'Heren bedankt, ik vond het een leerzaam, verduidelijkend en een eerlijk gesprek.' Hoe mooi kan 'ons Ajax' zijn? Nico Smith

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2017 | | pagina 31