Onze Voorzitters van 1989 tot heden 28 De winterstop gaf ruimte voor de rond de jaarwisseling gebruikelijke activiteiten in het verenigingsleven van Ajax. Hoogtepunt tijdens de Nieuwjaarsreceptie was de benoeming van clubvoorzitter Hennie Henrichs tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Michael van Praag, John Jaakke en Hennie Henrichs Drie voorzitters, drie tijdsbeelden, drie verschillende periodes die bijna aaneengesloten in elkaar overgin gen. Het voorzitterschap van Uri Coronel, die ons helaas te vroeg is ontvallen, zou dit drietal hebben aangevuld en de periode van 1989 tot 2017 compleet hebben gemaakt. Drie voorzitters die elkaar door en door kennen. Een rondetafel gesprek anders dan wij gewend en gewoon zijn. Dit zijn drie prachtige mensen die weten waarover ze het hebben: ons aller Ajax. We weten dat de eerste bestuursjaren van jullie één was van krap bij kas zitten? Michael: Hennie heeft mij ooit, en dat heb ik nog steeds hangen, de allereerste notulen, die nog met een typemachine werden gemaakt, ingelijst als cadeau gegeven. En over geld? We hebben inderdaad het eerste jaar geen kerstkaarten gestuurd. Want toen wilden wij 800 gulden aan portokosten besparen. 'Dat is vandaag de dag wel anders. Als bestuur besliste je dat toen, maar dat is nu niet meer.' De periode van een dubbeltje omdraaien en nu, een miljoenenbedrijf! Hennie: 'Het is natuurlijk nog steeds goed om ordentelijk met je geld om te gaan en financieel gaat het geweldig met de club.' En de vereniging op zich heeft er ook nog invloed op, met 73% van de aandelen? Hennie: 'Je moet je voorstellen dat je in de Meer een bestuur had die de vereniging bestuurde. Altijd bezig met honderdduizend dingen. Op het moment dat wij naar de ArenA gingen zag je het groeien van de organisatie en daar kwam de beursgang nog eens overheen. Als je nu naar Ajax kijkt, dan staan er meer dan driehonderd mensen op de loonlijst, die hebben allen een functie en doen dingen. De vereniging is grootaandeelhouder, maar ook een voetbalclub en dat is het inge wikkelde, want dat loopt dwars door dat bedrijf heen. Daarom praten wij altijd over "De Club". De Club is de som van de vereniging en het bedrijf, en die samenwerking loopt wel eens stroef.' Michael: 'Weet je, in mijn vaders tijd, dat was in de 70-er jaren, was het ook wel eens stroef. In de nieuwe bestuurskamer, in De Meer, had je ernaast de radiokamer. Je had toen niet van die kleine opname appa raatjes zoals jij hebt (Nico), je had allemaal van die grote dingen. Toen kwam mijn vader met zo'n ding thuis, "Kan je mij uitleggen hoe je zo'n ding op opnemen zet", vroeg hij aan mij." Ja, dat kan ik wel uitleggen: microfoon erin en op de rode knop drukken. Maar waar is dat voor? "Ik ga vanavond een vergadering van de ledenraad opnemen, Stiekem, want er is gedonder binnen de club." Maar dat ding zien ze toch? "Nee, want die zet ik in de radiokamer en de deur op een kier." Authentiek.' John: ,,Ik denk dat gedonder in een club ook wel positief is, net zoals net iets te weinig geld hebben. Je moet toch scherp blijven, want die driehonderd mensen zijn er, honderd meer dan in mijn tijd, dat is veel in relatief korte tijd. Zet die groei zich om in een soort rendement in de jeugdopleiding dat we betere spelers afleveren en daarmee het Eerste beter gaat spelen? Hennie: 'We komen meteen bij een van de meest heikele punten. Je moet je goed realiseren wie wij zijn! Wij hebben een periode meege maakt dat wij de Champions League konden winnen. Dat was ook in een andere wereld voor het Bosman-arrest. Als je nu kijkt naar de mondialisering van het voetbal en het geld wat daar in omgaat, dan is één club echt in staat om een andere club leeg te kopen, als ze dat willen. Hoezo financial fair play? Dat bestaat gewoon niet.' Michael: 'Ga je eerst verdiepen in wat de doelstelling van Financial Fair Play is, voordat je dat zegt.' Hennie: 'Michael, ik zeg dit juist om je te prikkelen. Maar wie zijn wij, als Ajax. Wij zijn een club, uit een relatief klein land en wij beheersen een aantal kunstjes. En die beheersen we heel goed. En dat is wie wij zijn! Wat er nu een beetje aan de hand is, kan ik vergelijken met wat wij hebben meegemaakt na 95/96. Mensen denken dat het een auto matisme is dat je weer in staat bent om nog een keer de finale te spelen, zo kort achter elkaar.' Jij (Michael) hebt er een mooi liedje over gezongen in de musical in 2000. Joh n: 'Maar tussen een finale spelen en Europees niet meedoen zit toch wel een wereld van verschil!' Hennie: 'Dat ben ik met je eens, maar ieder jaar gaan onze beste spelers weg.' Michael: ',Ja, dat weet ik, er gaat steeds meer geld in om en daar gaat de UEFA nu wel wat aan doen, zodat daar paal en perk aan kan worden gesteld. Maar tegelijkertijd moeten we er ook rekening mee houden, dat er straks een tijd komt met een aparte topcompetitie in Europa. En als de club het beleid zou hebben om daar ook bij te willen horen, dan zal je maatregelen moeten nemen.' Hennie: 'Ja, zorgen dat je aanhaakt. Dat is ook het beleid, we willen aan haken en dat gaat met vallen en opstaan. Dat is een ding wat zeker is.'

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2017 | | pagina 28