'Onze plek verworven Het hele seizoen werd gerekend op een landstitel voor de Ajax Vrouwen. In een zeer spannende laatste thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag werd het kampioenschap veilig gesteld. De feestvreugde was overweldigend: kampioen van Nederland, een historisch moment voor onze club. Vijf jaar na de oprichting van Ajax' vrouwenafdeling was het afgelopen mei dan zo ver: de Ajax Vrouwen veroverden hun eerste landskampioenschap. Begin juni kwam daar nog eens de KNVB Beker bij, en zo was de eerste dubbel ook een feit. Een fantastische prestatie en daarom reden genoeg om samen met Marleen Molenaar (54), Manager Vrouwenvoetbal, terug te kijken op het afgelopen seizoen in het bijzonder, de voorgaande vijf jaar in het algemeen en een voorzich tige blik vooruit te werpen op de toekomst. Critici zullen zeggen: waarom heeft het zo lang geduurd dat de Ajax Vrouwen afgelopen seizoen 'pas' kampioen zijn geworden? 'Het kost tijd om kampioen te worden. De afgelopen vijf jaar is er een team gesmeed. De suc cessen van afgelopen seizoen zijn het resultaat van een mooie evo lutie. In de beginjaren hadden we ook een prima team, maar met veel jonge speelsters en de selec tie was relatief klein. Er is nu meer balans, er staat een kwali tatief bredere spelersgroep. Een goede mix van jong talent en goed op elkaar ingespeelde, erva ren speelsters, waarbij de buiten landse speelsters een andere dynamiek in het elftal teweeg brengen.' 'In ons derde seizoen hadden we misschien al kampioen kunnen worden, maar uiteindelijk gaf de ervaring van Twente en Standard Luik op beslissende momenten de doorslag. En vorig seizoen hadden we het in eigen hand - met winst op Twente konden we het eerste landkampioenschap binnen halen - maar Twente won met 1-0, op mijn verjaardag nota bene. We verloren de titel uiteindelijk op doelsaldo. Dat hakte er heel hard in. We grepen ook nog naast de beker dat jaar. Mentaal was het moeilijk om vlak daarna die bekerfinale te spelen. Uiteindelijk denk ik wel dat we door dat sei zoen sterker zijn geworden. Zo van: dit overkomt ons niet nog een keer. Het afgelopen jaar is daar het bewijs van.' Vijfjaar geleden spraken we elkaar voor het zomernummer van Club nieuws, vlak na de aankondiging dat Ajax begon met een vrouwenafde ling. Daarin zei je: 'het zou mooi zijn als vrouwenvoetbal door nog veel meer mensen geaccepteerd zou worden'. In hoeverre is dat gelukt, zowel binnen als buiten Ajax? 'Sinds de zomer van 2012 is er ontzettend veel gebeurd. Alle afdelingen moesten zich toen plots instellen op de komst van de Ajax Vrouwen. Veel zaken moesten daarom logischerwijs regelmatig "onder de aandacht gebracht worden". Ik gebruik die uitdrukking liever dan "de kar trekken" - dat klinkt toch op een bepaalde manier negatief en ik wil juist altijd positiviteit uitstralen.' 'Inmiddels is het binnen de orga nisatie wel geland dat de Ajax Vrouwen er zijn. De faciliteiten rondom het team, een eigen fit nessruimte en spelershome, dat is allemaal goed verzorgd. Ook qua financiële vergoedingen zit Ajax nu vergeleken met Nederlandse clubs op een aardig niveau, maar om internationaal de aansluiting te krijgen zijn hierin nog wel wat stappen te maken.' 'We hebben nu wel onze plek verworven binnen de organisatie. Ajax 1 met daarbij de jeugdoplei ding is de core business. Met het behaalde kampioenschap, onze bekerwinst en de plaatsing voor het hoofdtoernooi van de UEFA Women's Champions League gaan de Ajax Vrouwen steeds meer leven binnen de club. Met daarbij als climax natuurlijk voor het vrouwenvoetbal in het algemeen, de winst van Oranje op het EK in eigen land. Met al deze successen is de weg geplaveid om de vol gende stap te kunnen zetten.' Wat moet ik me daarbij voorstellen? 'Het is nu de tijd om sponsoren aan je te binden. Ook zouden we onze speelsters gerichter in de markt kunnen zetten. Begrijp me niet verkeerd, we hebben vanaf dag één alle steun van Ajax Media ontvangen - maar met de succes sen van afgelopen seizoen en de enorm toegenomen aandacht voor het vrouwenvoetbal, is het nu tijd om door te pakken. Daar bedoel ik dan met name de externe sportmedia mee.' 'Een "Jong Ajax Vrouwen" met daarbij enkele jeugdteams zou ik ook als een fantastische ontwik keling willen benoemen die zeker 20

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2017 | | pagina 20