U VOORWOORD De eerste wedstrijd werd in Oostenrijk gespeeld tegen Dinamo Moskou en werden de punten gedeeld. De terugkeer van Johnny Heitinga werd helaas door een hardnekkige blessure gedwarsboomd. Oger Lusink kleedde De Boer en Jong Ajax speelde tegen Al-Shadab. Terugkijkend op het verenigingsjaar 2015-2016, dan constateer ik dat het vanuit verschillende perspectieven een hectisch en roerig jaar is geweest. Allereerst bezien vanuit sportief oogpunt, was het afgelopen sei zoen geen topjaar en was er geen kampioenschap voor ons eerste elftal. Daarnaast werd de roep om attractief, aanvallend, technisch verfijnd en gedurfd voetbal, wat al langer onder leden, supporters en andere belanghebbenden hoorbaar was, ook in het afgelopen seizoen niet in een tastbaar resultaat vertaald. De herinnering aan de laatste wedstrijd van het afgelopen seizoen tegen De Graafschap was daarin de ultieme climax voor onze club. Het verlies van het kampioenschap in de allerlaatste ronde van de competitie dreunde nog lang na in Ajax-kringen. Afscheid Na afloop van het seizoen was er het afscheid van Frank de Boer. Terugkijkend naar de 5,5 jaar dat Frank de roerganger van het 1e elftal is geweest, dan kijk ik met trots terug op de 4 kampioen schappen die wij onder zijn leiding hebben behaald. Vanaf december 2010, toen Frank aantrad, hebben wij binnen onze club meerdere roerige periodes beleefd, stond de club bestuurlijk en publicitair soms letterlijk in brand en dan was Frank degene die met zijn team ogenschijnlijk onaangedaan 'zijn ding' deed. In zijn periode als trainer heeft Frank ieder jaar zijn beste spelers naar Europese top clubs zien vertrekken en had hij op basis van het beleid, de schone taak om nieuwe, jonge spelers uit de opleiding in te passen. Deze uitdaging is Frank nooit uit de weg gegaan, een proces van vallen en opstaan dat altijd langer duurt dan je hoopt, iets wat de opvolgers van Frank ook zullen ervaren. Naast ons 1e elftal, waren er dit jaar ook geen kampioenschappen voor de Zaterdag-1 en de Ajax Vrouwen. Ook de vrouwen hadden uitzicht op het kampioenschap, maar konden in de laatste fase van de competitie de schaal niet naar Amsterdam halen. De ontwikke lingen van de vele talentvolle spelers in de verschillende jeugdafde lingen zijn ronduit positief. Wat ik u vorig jaar al meldde, dat er een nieuwe generatie jeugdspelers aankomt die nadrukkelijk aan de poort van het eerste elftal klopt, zie ik nu dat dit proces zich dit afgelopen jaar heeft voortgezet. Dit is ook merkbaar aan de resul taten die Jong Ajax in de Jupiler League behaalde en waar het voor de liefhebber vaak genieten was, met onze jonge talenten als expo nent van ons beleid. Rumoer Naast de verschillende spor tieve aspecten, beleefden wij in bestuurlijk opzicht in de laatste maanden van 2015, ook roerige tijden. Rond het ontslag van Wim Jonk ver schenen er, vanuit verschil lende hoeken binnen en bui ten de club, allerlei verhalen in de media, waarbij er op vele personen druk werd gezet. Bewust hebben wij als Bestuursraad ervoor gekozen pas op de ALV van 17 december 2015, in klare taal naar buiten te treden en uitleg te geven, en hebben de leden unaniem steun gegeven voor het gevoerde beleid in deze. Ik hoop dat wij, in het seizoen 2016-2017, er in slagen om onze meningsverschillen niet via de media te communiceren omdat, naast de chaos en onzekerheid die het veroorzaakt, dit uiteindelijk maar een verliezer kent, en dat is onze eigen club, Ajax. Vanuit verenigingsperspectief was er volop aandacht voor de vaste clubevenementen, zoals de Jubilarissenviering, de bijeenkomst van de Bordjesclub en de verjaardag van onze club, waar op verschil lende manieren inhoud werd gegeven aan het clubverleden. Ons Erfgoed Daarnaast beginnen de vele erfgoedactiviteiten zich in tastbare zaken te vertalen, zoals de 'Oral Historie', waar Ajacieden worden geïnterviewd en hun belevenissen worden opgetekend. Tevens was er de realisatie en opening van de 'Gallery of Fame', de plek in de ArenA waar de Ajax-historie van de afgelopen 116 jaar middels geluid, beeld en trofeeën wordt getoond. Er is in de 'Gallery of Fame' een speciaal plekje voor Johan Cruijff gemaakt, ons grootste clubicoon die op 24 maart jl. op 68-jarige leeftijd, veel te vroeg overleed. Het was een dieptepunt in het afgelopen seizoen. Johan was een vernieuwer in het voetbal. De eerste gouden periode van de 70'er jaren bracht Ajax naast kampioenschappen, Europacups, Wereldbekers en Supercups, wereldwijd respect, status en identiteit met onze spelstijl en voetbalfilosofie. Johan was daarin ons Ajax- boegbeeld en een ambassadeur voor voetballend Nederland. Hennie Henrichs, voorzitter

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2016 | | pagina 5