Klaas Nuninga begon bij WVV uit Winschoten, de amateurclub waar ook Jan Mulder en Arie Haan hun carrière begonnen. In zijn periode bij GVAV debuteerde Nuninga in het Nederlands elftal, speelde in totaal 19 interlands, vertrok naar Ajax in 1964 en maakte de grote bloeiperiode van Ajax mee. kwaliteiten die aanwezig zijn. Als die niet genoeg zijn dan houdt het natuurlijk op en als deze wel goed genoeg zijn, dan zal de rest er op aan moeten sluiten.' Klaas: 'Wat je daar zei over het inventariseren van die kwaliteiten en je ziet de afgelopen wedstrijd tegen Vitesse, dan zag je nauwelijks niveauverschil.' Piet: 'Ik vond dat Vitesse voor de rust in een hoger tempo en agres siever speelde.' Klaas: 'Dat bedoel ik. Dat wil zeggen dat je thuis speelt tegen Vitesse en dat er nauwelijks een verschil is.' Piet: 'Dan komt er nog iets bij dat heel belangrijk is, we leven bij Ajax al 25 jaar binnen een aantal kreten. We kennen de filosofie van Ajax, de doelen die er zijn, zoals aanvallend voetbal, de standpunten die er zijn, het technisch voetbal en naar mijn mening is dat niet te zien en heeft het niet het niveau wat men nastreeft, maar wat nog steeds verheerlijkt wordt.' Klaas: 'Ze beogen ook dat ze zich weer eens kwalificeren voor de Champions League, dat ze doorkomen naar de tweede ronde. Dat zijn de doelstellingen en dat kan je niet met dit elftal. Dat kan niet.' Sjaak: 'Maar dat willen we wel. Klaas: Dat willen we, maar dat is een illusie. PSV heeft dat vorig jaar wel gehaald, dat is meer een fysieke ploeg, ouder en ervaren.' Klaas: 'Ja, maar je moet ook eens geluk hebben in een poulefase en dat je je toch kwalificeert, kan Ajax ook gebeuren.' Piet: 'Maar vind je dan niet, wat ik net zeg, dat dat voort komt uit die gedachtegang binnen de club. Daar tegenover, wat ons ontbreekt dat is een persoonlijkheid die leiding geeft, aanstuurt en de weg wijst. Dus dat de club niet moet bepalen hoe er gespeeld moet worden, maar de trainer aan de hand van de beschikbare kwaliteiten. Ik vraag al dertig jaar binnen Ajax, 'jongens leg mij eens uit en laat mij het lezen wat de standaard is voor een Ajax-speler'. Als je denk aan TIPS en dat er gekeken wordt aan de hand van criteria of je in aanmerking komt voor Ajax, dat is heel lang onze kapstok geweest? Piet: 'Maar het staat niet op een A4tje en het is ook geen boekje.' Maar de KNVB is toch het instituut dat de coaches opleidt? Daar worden de coachcursussen gegeven, wij leiden toch geen coaches op. Of wel Piet: 'We hebben coaches, maar geen trainers meer, dat is nog veel erger.' Ik zit hier tegenover drie hele goede spelers, mensen met ongelofelijk veel verstand van voetbal. Is er niet een mogelijkheid of een gedachte of idee dat er vanuit Ajax zelf een eigen opleidingsinstituut wordt neergezet. Hoe veel coaches zijn er niet naar Ajax gekomen vanuit het buitenland om stage te lopen, om daar iets te leren of op te steken. Er is naar mijn mening vaak over gesproken? Klaas: 'Ik denk dat je met een opleiding, zoals Ajax die heeft, een soort Jannie van Veen of Jo Brand nodig hebt en dat de trainers beter worden opgeleid.' Piet: 'De coaches zijn absoluut alles bepalend, voor de wedstrijd en Klaas Nuninga speelde zijn eerste wedstrijd voor Ajax op 23 augustus 1964 tegen Go Ahead en zijn laatste tegen GVAV op 1 juni 1969. In totaal speelde Klaas 187 officiële wedstrijden waarin hij 88 doelpunten maakten. In een aanvalslinie met Swart, Cruijff en Keizer was Nuninga onderdeel van de bijna niet te stuiten aanvalstrein die Ajax driemaal achter elkaar naar het kampioenschap schoot. De vier van de foto hebben nog steeds het record van 122 doelpunten in één seizoen en Klaas Nuninga, de gentle man-spits, werd nog nooit op een grove overtreding betrapt. Ook als ledenraadslid en bestuurslid was Klaas Nuninga altijd, de gentleman en ook tijdens dit interview met de overgebleven drie van de vier, de gentleman met af en toe een klein beetje kritiek, maar niets dan goeds over zijn Ajax. De Gentleman. na de wedstrijd. In de wedstrijd zijn dat de spelers die in het veld staan. En als je eerlijk bent, zijn er geen trainers meer.' Klaas: 'Het zijn managers.' Piet: 'Ja, het zijn coaches en managers. En als je dan ziet dat pure techniek in simpele oefeningen, niet goed gaat en dat je dan hoort van de trainers 'jammer jongen, goed geprobeerd.' Sjaak: 'En als je een K. bal krijgt, zeggen ze sorry. Vroeger kreeg je een schop onder je hol en corrigeerden de spelers zelf elkaar. Maar sorry zeggen..., daar heb ik een kist van vol.' Is dat nu mentaliteit of wordt dat aangeleerd? Piet: 'Nee, dat is simpelweg de leiding. Mag het een beetje kritisch zijn? Allen om de tafel beaamde dat. Ja, natuurlijk mag je kritisch zijn, daar leer je van en daarmee kom je verder. Kritiek is des Ajax. Klaas: 'Dit is positieve gemeende kritiek, we moeten die trainers beter opleiden.' Zou Ajax dan niet een eigen opleidingsinstituut moeten hebben om haar trainers te trainen in de visie van Ajax? Want ik mis vaak het fanatisme wat bij jullie wel aanwezig is, maar wat ik nu weinig terug zie op het veld. Gras vreten en zo! Sjaak: 'Dat hoor je niet meer. Er zitten geen leidinggevende figuren meer in. Ze zijn blij dat ze het leven hebben als ze de bal krijgen. Moeten ze dan gaan praten, die spelers?' Piet: 'Sjaak, ze krijgen wel heel intensief verteld wat ze mogen, wat ze moeten en wat ze niet mogen, wat ze niet moeten. Ik heb het cynisch wel eens genoemd 'de coaches hebben in hun achterzak het rooie boekje van Mao' waarin uitdrukkelijk beschreven staat wat mag en wat niet. Dat is een richting die niet te onderschatten is. Bijvoorbeeld, 29

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2016 | | pagina 29