Drie van de vier Johan Cruijff, de jongste van de vier op de wereldberoemde foto van Paul Huf, debuteerde op 15 november 1964 in de uitwedstrijd tegen GVAV en maakte het enige tegendoelpunt (3-1). Interview met Piet Keizer, Sjaak Swart en Klaas Nuninga n.a.v. de foto van Paul Huf. Een geweldige, op ervaring gestoelde en soms een beetje kritische discussie kwam tot stand in de bestuurskamer van de Toekomst. Voetbalwijsheid was er alom, in het klein en groot. Alsof ze alle vier aan tafel zaten. Het gaat gewoon door, ook hier met z'n drieën op aarde. Het gezegde dat Ajacieden kritisch zijn behoeft geen uitleg. Dat weten we en dat zijn wij. Zoals hiervoor gesteld waren het er vier op een foto, nu zijn het er drie met de foto. De jongste kijkt van boven naar beneden en volgens mij deed hij dat altijd al, maar dan vanaf de grond, overviewing met dezelfde analyse en zijn adviezen. Ermee eens zijn of niet, het blijf zoals het leven en voetbal is, een uitdaging. Gewoon weer doorgaan met ons aller Ajax en kritiek hebben als we met 3-0 voor staan. Het had zeker al 4-0 moeten zijn! Een ronde tafel gesprek met Sjaak Swart, Klaas Nuninga en Piet Keizer. Was vroeger alles beter? Als je kijkt naar de belevening van het spelletje of is dat anders geworden? Sjaak: 'Dat is niet te vergelijken, het is allemaal anders. Er wordt niet meer gepraat in het veld en niet meer gecoacht. Ze laten elkaar ben gelen.' Piet: 'Ik denk dat het voetbal in deze tijd verworden is tot een tac tisch verhaal van een trainer die geen trainer meer is, maar een coach is, die de groep in zijn geheel duidelijke instructies geeft en de spelers persoonlijk hele duidelijke instructies geeft. Daardoor is een groot gedeelte van de persoonlijkheid van de spelers verdwenen. Ook onder druk van de tactische concepten, wensen en eisen. Daarnaast wordt er ook onvoldoende gebruik gemaakt van alle potentiele kwa liteiten die aanwezig zijn. Die ontwikkeling neem ik waar' Sjaak en Klaas zijn het roerend eens met Piet, voor wat betreft de ontwik keling die Piet in het voetbal van Ajax waarneemt. Wat zou je daaraan kunnen doen? Wat zou je moeten doen om dit te doorbreken? Piet: 'Ik denk dat je in de allereerste plaats tot een technische leiding zou moeten komen, die bereidt is om de spelers inhoudelijk te kwalificeren en die bereidt is om gebruik te maken van de specifieke 28

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2016 | | pagina 28