De jeugdleiders 1 Patrick Voornhout jeugdleider B2 Ruud Haarms, jeugdleider A2 mi A\ De ontlading bij spelers en technische staf is minstens zo groot bij het behalen van de landstitel voor A-junioren. Op 10 mei versloeg Ajax PSV in een beslissingswedstrijd met 1-0 in Emmen. Nu waren de rollen omgekeerd en gingen de Eindhovenaren ongetwijfeld teleurgesteld naar huis. Afgelopen seizoen was ik reserve onder de jeugdleiders, wat inhoudt dat je invalt als een elftalleider is verhinderd. Om ervaring op te doen liep ik zoveel mogelijk mee met jeugdelftallen. Zodoende leerde ik de meeste jeugdtrainers en -leiders beter kennen. Ik kwam er snel achter dat de midden- en bovenbouw binnen de jeugdopleiding mij het meest aansprak. School, groei, hormonen, makelaars Dit seizoen kwam er een plek vrij in de middenbouw. Ik ben gevraagd die plek op te vullen, en na overleg deed ik dat maar al te graag. Ik ben de leider van de B2, een enorm leuk team dat bestaat uit een mix van spelers. Het is ook een leeftijd waarbij heel veel met jongens gebeurt, zowel bij het voetbal als daarbuiten. Groei, hormonen, school en makelaars zijn factoren dat zorgt voor de schommeling in prestaties. Delen van kennis Met het trainersteam, de overige leiders en leerkrachten is het contact prima. Zelf probeer ik meestal een keer doordeweeks op de Toekomst bij de jongens te zijn. Ik loop dan vaak de school in en kijk bij de jongens hoe het gaat. Als leider vind ik het belangrijk dat je weet hoe het met je spelers gaat. Dit is ook goed voor de band die ik met ze heb. De jeugdtrainers geven mij de ruimte en overleggen geregeld over het team en het voetbal. Ik kan mijn kennis over Ajax en voetbal daarbij goed kwijt. Patrick Voornhout Sinds wanneer ben je jeugdleider bij Ajax Vanaf 2002. Daarvoor was ik elftalleider bij de Zaterdag 1. Vanwege mijn werk ging dat niet meer waarna ik mij beschikbaar stelde als jeugd leider.' Van welke jeugdteams ben je leider geweest? 'Mijn 'eigen' team was de B2, maar door in te vallen bij toernooien en andere wedstrijden, heb ik vanaf de E-pupillen alles eigenlijk een beetje meegemaakt.' Waarom beschouw jij de B2 als 'jouw elftal'? 'Het is een buitengewoon moeilijk opleidingsjaar in de middenbouw. Met deze man nen gebeurt van alles: eindfase school, laatste jaar middenbouw, bovenbouw lonkt, hormonen schie ten door hun kruis, ze krijgen te maken met zaakwaarnemers en eer ste contracten. Als leider moet je daarbij passen. Ik voel mij daar als een vis in het water' Wat vind je leuk en minder leuk aan het jeugdleiderschap? 'Het leuke is om samen met de trainer, de grensrechter en de fysio heerlijke gesprekken en discussies te voeren over hoe het allemaal nog beter kan. Minder leuk zijn de eindejaar gesprekken. Destijds hebben we Quincy Promes weggestuurd met het advies: "via een omweg kun je altijd nog héél ver komen".' De Al en A2 gaan momenteel als één team door het leven. Goed plan? 'De tijd zal het leren. 32 spelers voor twee teams vind ik een beetje krap. De A2 is nu wel echt een opleidingsteam waardoor het niveau AI/A2 dichter bij elkaar komt, niet alleen voor geblesseerde spelers maar ook voor jongens die een extra prikkel nodig hebben.' 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2016 | | pagina 22