'Financieel zijn we de beste in Op 4 oktober vond een reünie plaats van Ajax-spelers uit de periode 1967-1974, bijeengezocht door de Ouwe Jongens Krentenbroodcommissie (OJKB) met v.l.n.r. Alex Waterman, Joop Leeuwendaal, Martin Matteman, Erik van Aken en Rob van Trappen. De hele avond kreeg uiteraard een nostalgisch gehalte. Rondetafelgesprek met Ronald Sarfaty, Arthur Smolders en Guus Tenniglo Het is 's ochtends 7 augustus, even voor half elf en twee dagen na het echec tegen Rapid Wien in de voorronde van de UEFA Champions League. Aan de bar van de kantine op de Toekomst zijn de deelnemers aan het Rondetafelgesprek, Ronald Sarfaty, Arthur Smolders en Guus Tenniglo, volop in discussie over de teleurstellende wedstrijd. De afgelopen vier jaar begon dit Rondetafelgesprek na het behalen van een landstitel met de vraag hoe werd terugkeken op het afgelopen seizoen. Dat is nu even anders zonder een behaalde prijs, maar toch. Hoe kijken jullie terug op het afgelopen seizoen? Guus: 'Desastreus qua resultaat en kwalitatief niet om aan te zien. Het gemopper kwam je ook overal tegen. We kunnen trots zijn op Frank de Boer met zijn vier kampioenschappen, maar dit seizoen is echt niet voor herhaling vatbaar.' Arthur: 'Terwijl het de bedoeling was aantrekkelijk voetbal te spelen. Die ambitie werd ook uitgesproken. Het is er helaas niet van gekomen.' Ronald: 'Dat beeld van het afgelopen seizoen was al langer zo. We werden kampioen omdat we de meeste punten behaalden. En als PSV geen Wijnaldum en Depay zou hebben, waren we het afgelopen sei zoen gewoon weer kampioen geworden.' Geen ideale uitgangspositie voor een ontspannen jaarlijks gesprek met drie leden over het afgelopen seizoen. Nu overheerst teleurstel ling en frustratie. Nog voor we aan tafel gaan staan de heren op scherp. Maar goed dat in de bestuurskamer, waar het gesprek zal plaatsvinden, een flinke pot koffie klaar staat, met daarbij een aantal gevulde koeken van het huis. Naam: Guus Tenniglo Leeftijd: 79 jaar Beroep: gepensioneerd expediteur Bij Ajax: donateur sinds 1958 Lid vanaf: 2001 Naam: Ronald Sarfaty Leeftijd: 59 jaar Beroep: textielagent Bij Ajax: taggen foto's t.b.v. Ajax-erfgoed Lid vanaf: 2010 Naam: Arthur Smolders Leeftijd: 65 jaar Beroep: gepensioneerd CEO creditcardbedrijf ICS Bij Ajax: 1968-1977 In dienst op de administratie 1977-1993 donateur Lid vanaf: 1993 Arthur: 'Ajax is een virus dat nooit overgaat. Dat is maar goed ook, want ik kan niet zonder.' Een seizoen met geen enkele prijs. Waarom lukte het dit jaar niet? Ronald: 'Omdat we gewoon het Ajax-spelletje niet speelden. Dat was wel te zien tijdens de ABN AMRO Future Cup door de BI en in de UEFA Youth League door de AI. Dus er klopt iets niet. Waarom kan het eerste elftal niet zo spelen? Waar is dat spranke lende gebleven? De spelers worden teveel in een keurslijf geperst. Het is te voorspel baar geworden.' Guus: 'Waarom werd die 2-0 voorsprong in Wenen niet gekoesterd? Lekker achter over hangen en met een countertje er nog eentje inprikken, dan hadden we de volgende ronde gehaald. Die realiteitszin had de hele technische staf kennelijk niet.' Ronald: 'Kijk naar Van Gaal bij de WK in Brazilië. Michels ook in '74. Die hadden dat wel. Dat is de kracht van de trainer. Maar er is nog een ander gemis: mentaliteit. Vroeger had je een paar 'viezerikken' in je elftal. Neeskens, Wouters, Davids, even een duwtje of aan het oortje trekken, die hebben we niet meer. Dat breekt ons op.' Arthur: 'Het is allemaal jeugdig en onervaren.Veel jongens zijn voor het eerst bij het grote werk. Het zijn allemaal talenten, daar geniet ik van, maar het is internationaal niet goed genoeg. Je zou wat ervaring erbij moeten halen. We zijn wat te voorzichtig geweest met aankopen. Als je over het geld beschikt en je hebt ook serieuze internationale ambities, dan moet je van tijd tot tijd ook investeren in ervaren en gelouterde spelers.' Ronald: 'Maar bij aankopen van buitenaf hebben we ook leergeld betaald. Spelers die bij hun oude club de pannen van het dak speelden, bakten er bij ons niets van.' 28

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2015 | | pagina 28