23 Grote belangstelling was er op de Toekomst tijdens het paasweekeinde bij het toernooi om de ABN AMRO Future Cup. In de finale moest Ajax, na een 0-0 eindstand en penalties, voor de derde keer binnen zes jaar buigen voor Anderlecht. Speler van het Toernooi werd Ajacied Matthijs de Ligt. Zaal- en straatvoetbal De filosofie dat opleiden draait om individuele ontwikkeling wordt dus verder doorgevoerd en gekoppeld aan de Skills- box, die helpt ontwikkeling meetbaar te maken en discussie te stroomlijnen, uiteraard wel op een zodanige manier dat het individu uiteindelijk in teamverband kan excelleren. De jongste spelertjes zullen niet alleen op het kunstgras voetballen. Een andere belangrijke ontwikkeling is die van het voetballen op verschillende ondergronden. Zo traint de onderbouw inmiddels eenmaal per week op straat (de parkeerplaats bij Borchland) en eenmaal per week in de zaal. Over zaalvoetbal is lange tijd vooral negatief gesproken. Ten onrechte, wat ons betreft. Wij zien zaalvoetbal als een middel om een betere veldvoetballer te worden. Het is leuk en spectaculair en talenten leren om te gaan met onvoorspelbaarheid en wisselende omstandigheden. Ze moeten creatieve oplossingen bedenken in moei lijke situaties. Niet voor niets geven topspelers als Messi, Ronaldo, Iniesta en Neymar aan veel baat te hebben gehad bij de talloze uren die zij doorbrachten in de zaal. Onze pupillen nemen inmiddels deel aan zaaltoernooien en een zaalcompetitie op woensdagmiddag. En iedere maandag traint de onderbouw bij Borchland: op het parkeer terrein ofwel binnen in de Amstelhal en op de soccersquash banen. Onze spelertjes genieten en worden steeds vaardiger. Wij zijn dan ook overtuigd dat Ajax hier uiteindelijk de vruchten van zal plukken. waardoor de kwaliteit van de begeleiding omhoog gaat. Hierdoor zal verder de weerstand voor jongere spelers toenemen. Oudere spelers zullen hun verantwoordelijkheid moeten pakken om hun jongere clubgenoten te helpen. Een seizoen later zullen in een nieuwe bouw diezelfde oudste spelers immers de jongste zijn. Dit principe is niet nieuw, maar is van oudsher herkenbaar binnen het straatvoetbal, waarmee generaties topspelers groot zijn geworden. Videobeelden Naast de trainingen op het veld, in de zaal en de wedstrijden wordt ook steeds meer gebruik gemaakt van videobeelden bij de coaching van spelers. Beelden liegen niet. Bij kinderen en pubers zijn lange gesprekken niet altijd de beste manier om dingen over te brengen. Voetballers, zo blijkt, zijn visueel ingesteld. Inmiddels hebben coördinatoren, mentoren, performance coaches en scouts toegang tot de online videobibliotheek. Steeds vaker worden videocompilaties gemaakt van individuele spelers,

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2015 | | pagina 23