Jeugdvoetbal De Talentenfabriek staat. De Al (o/l9) speelde voor een volgepakte de Toekomst op 25 februari in de UEFA Youth League in de achtste finale tegen AS Roma. De penalty's na het gelijke spel vielen uit ten gunste van de Italianen. Jammer maar helaas. In elk geval hadden de ruim 3000 bezoekers genoten van een heerlijke wedstrijd. vaardigheid en handelingssnelheid. De KNVB neemt dit con cept nu over en hervormt het jeugdvoetbal van de betaald voetbal organisaties. Wij gaan er voor dat de clubs in het ama teurvoetbal ook 'om' gaan. Mentoren Wanneer straks, als gevolg van de Twin Games, technisch en motorisch vaardige spelers bij Ajax binnenkomen, worden zij individueel opgeleid. Belangrijkste verandering is dat trainers, naast verantwoordelijkheid over een team, primair verantwoor delijkheid gaan dragen over de individuele ontwikkeling van een individu. Trainers worden mentoren en krijgen 10-12 spelers van verschillende leeftijd binnen een bouw onder zich. Ook hierin zit dus een flinke verbetering. Daarbij kunnen mentoren ook een beroep doen op individuele trainers, om nog gerichter aan specifieke onderdelen te kunnen werken. Omdat niet alle spelers van een mentor in hetzelfde team voetballen, zullen trainers periodiek een ander team (binnen een bouw) op zaterdag coachen. Zo volgen zij hun eigen spelers, maar zien ook andere spelers binnen de boven, midden- of onderbouw. Een groot voordeel hiervan is dat meer ogen meer zien. Er zal meer discussie over spelersontwikkeling ontstaan, Een terugblik op seizoen 2014-2015 leert ons dat de jeugdopleiding volop in beweging is. We kijken terug op een aantal onderwerpen, dat de revue heeft gepas' seerd. We doen dat aan de hand van de weg die een speler bewandelt tot hij in de Amsterdam ArenA Onze spelers zetten hun eerste stappen op het voetbalveld bij een amateurclub. Ajax is ook verantwoordelijk voor de kwaliteit van het jeugdvoetbal. Immers, daalt de kwaliteit daar, dan heeft dat op lange termijn verstrekkende gevolgen voor Ajax. Minder talenten op de amateurvelden betekent minder talenten in de ArenA. We zien een daling van het aantal vrijwilligers in amateurclubs, steeds kleinere bud getten en last but not least steeds minder straatvoetbal en beweging bij de Playstation-generatie. Ondertussen stelt het topvoetbal steeds hogere eisen. Twin Games Ajax speelt daar op verschillende manieren op in. Zo heeft Ajax het initiatief genomen om de ruimtes waarin de jongste jeugd speelt drastisch te veranderen. Sinds ruim een jaar spreekt voetballend Nederland over de Twin Games. Het idee en ook de naam komen van Ajax. Wij hebben kritisch gekeken naar de kaders waarbinnen we de jongste jeugd lieten voetballen. En dat was schrikken.Vooral de ruim tes waren veel te groot. Onze El bijvoorbeeld (10-jarigen), speelde ll-tegen-ll op een volledig veld. Deze afmetingen passen niet bij deze leeftijden. Kinderen legden te grote afstanden af en hadden veel te weinig balcontacten. Niet de technisch vaardige, maar juist de fysieke sterke spelers waren in het voordeel. Onze oplossing hebben we de Twin Games gedoopt. In deze wedstrijdvorm worden teams in tweeën gesplitst en verspreid over twee naast elkaar gelegen veldjes. Er kan onbeperkt worden door- gewisseld en aan het eind worden uitslagen bij elkaar opgeteld. De ruimtes zijn veel kleiner: 6-tegen-6 op twee veldjes van 42 x 30 meter (F-jes en le jaars E) en 8-tegen-8 op (ca.) twee halve velden (2e jaars E). Het resultaat: meer balcontacten, meer goals en acties en maxi male speeltijd. Kinderen worden meer uitgedaagd in de technische 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2015 | | pagina 22