'Vanuit ons mandaat handelen we w a.f.caiax CLUBNIEUWS Tijdens de algemene ledenvergadering van 19 maart gaf Ronald Pieloor een presentatie over de stand van zaken betreffende het Ajax Erfgoed.Veel materiaal was al gedigitaliseerd, voornamelijk fotomateriaal waarvan er nog vele duizenden tot een miljoen nog lagen te wachten om voor eeuwig bewaard te blijven. Op 12 december 2014 werd Ronald Pieloor (55) tijdens de algemene ledenvergadering voor een periode van drie jaar herko zen tot lid van de bestuursraad, nadat hij al eerder op 20 maart 2012 tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering benoemd was. In die functie is hij dus inmiddels alweer drieënhalf jaar actief in de vereniging; een mooie periode om terug te blik ken op zijn ervaringen tot nog toe en het afgelopen seizoen in het bijzonder. Wat verwachtte je in het begin van jouw rol als lid van de bestuursraad 'Het eerste wat ik me afVroeg als bestuurder was: wat ga ik nou eigenlijk doen? Zeker als je in maart binnenkomt, dan loopt het seizoen al een beetje ip zijn eind. In feite s er dan nog maar veinig tijd om iets :e doen. Dat was ïven zoeken, want ik wilde niet alleen maar in pak handjes lopen schudden. Ik wilde iets aanpak ken, een project waar ik me met ziel en zaligheid in kon storten.' 3 december 1916: Cover proefnummer eerste Ajax Wat zijn uiteindelijk jouw voor naamste individuele verantwoorde lijkheden geworden? 'Ik houd me voornamelijk bezig met Erfgoed. Daar lag het terrein braak en ik dacht: 'weet je wat, ik ga dat oppakken'. Gezien de enthousiaste reacties van de omgeving, collega-bestuurders maar ook mensen die al met Erf goed bezig waren, was dat inder daad het gat in de markt waar de ruimte lag. Daarnaast heb ik veel gedaan met de ledenadministra tie. Dat loopt eigenlijk nog steeds. Ik roep eigenlijk altijd: geef alles wat niet met voetbal te maken heeft maar aan mij. Als ik mezelf vergelijk met Tonny Bruins Slot of Dick Schoenaker, dan houd ik echt mijn mond als het over voetbal gaat. Dus ik vind dat ik daar mijn beperkingen ook moet kennen. Maar alles wat niet met voetbal te maken heeft, daar sta ik mijn mannetje. Daar heb ik wel kijk op en verstand van.' Wat zijn de belangrijkste ontwikke lingen binnen het Erfgoed? 'We hebben vier takken opgezet. De eerste is digitaal erfgoed: dat is alles wat met film- en fotobeel den te maken heeft, maar ook het digitaliseren van bijvoorbeeld alle Clubnieuwsbladen sinds 1916. Onderdeel hiervan is het taggen van alle archieffoto's en dat loopt als een speer. De tweede tak is het fysieke erfgoed, dus alles wat je kunt beetpakken; de bekers, de vanen, de shirtjes, etc. Dat loopt ook. De hele administratie is op orde dus we weten nu wat we hebben. Mis schien nog belangrijker, we weten nu ook wat we niet hebben en waar we naar moeten zoeken om de collectie uit te breiden. De derde tak is het zogeheten imma teriële erfgoed. Dat zijn zaken die je niet vast kunt pakken, maar die wel heel belangrijk zijn voor het behoud van de Ajax-cultuur, zoals de band met de oud-spelers bij voorbeeld. Wat zich daarnaast ontwikkelt binnen het immateri ële erfgoed is oral history.' Wat houdt dat in? 'Wij willen leden van Ajax gaan interviewen om hun verhalen, die nu nog alleen in hun eigen hoofd zitten, ook op beeld en geluid te krijgen. Zo gaan die verhalen niet verloren. We zijn daarbij niet op zoek naar waarheidsvinding, want iedereen heeft z'n eigen werke lijkheid. Het gaat erom hoe zij Ajax beleefd hebben en terugkij ken op hun rol in de Ajax-geschie- denis. Binnenkort gaan we daar bij wijze van pilot een aantal mensen voor interviewen. Uiteindelijk zie ik het zo voor me dat we aan de hand van die verhalen een door snede van de vereniging op band vastgelegd hebben. Dus niet alleen de verhalen van oud-spelers of oud-trainers, de mensen die iedereen kent. Het kunnen ook leden zijn die ooit een gastgezin vormden, of een scout. De meer anonieme mensen die eigenlijk de ruggengraat van de vereniging vormen.' En wat is dan de vierde tak? 'De exploitatiekant, want uitein delijk wil je er iets mee gaan doen. Dan kom je al snel bij een museum uit. Daar houdt Jan Bus- kermolen zich wat meer mee bezig. Uiteindelijk zijn we natuur- 20 Interview Ronald Pieloor Lid bestuursraad

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2015 | | pagina 20