VOORWOORD Op 5 augustus speelde Jong Ajax in de ArenA voor 7000 toeschouwers de eerste wedstrijd in de Jupiler League, een moment in de Ajax-historie om bij stil te staan. De mannen van de trainers Alfons Groenendijk en John Bosman wonnen met 2-0 waarmee de trainer en begeleiding zeer tevreden konden zijn. Op het verenigingsjaar 2013-2014 kunnen wij naar mijn mening met tevredenheid terug kijken. Een verandering, vergeleken met voorgaande jaren, lag vooral aan het feit dat na de completeringen van de Raad van Commissarissen (RVC) en Directie begin 2013, de focus vooral op vooruitgang, verbinden en nieuw beleid kon worden gelegd, waardoor er steeds minder achterom naar het verleden werd gekeken. Het weer verbinden van mensen en zorgen dat Ajax weer een club van iedereen wordt, was voor de bestuursraad een van de doelstel lingen. Als prachtig voorbeeld hiervan is inhoud gegeven aan het nieuwe ledenbeleid en kon er een inhaalslag gemaakt worden op basis van voorgaande jaren, waardoor we in september 31 nieuwe leden konden begroeten ter kennismaking. Ook in het komende verenigingsjaar zal hier vol inhoud aan worden gegeven, en zal een aantal personeelsleden van het Ajax-bedrijf toetreden als buiten gewoon lid. Aan het verbinden werd ook inhoud gegeven door de ietwat gewijzigde opzet van de huldiging van de jubilarissen. Dit viel niet toevallig samen met een recordaantal van 28 personen, die wij op zaterdag 5 oktober mochten ontvangen. De directe reden voor dit grote aantal leden die hun 'Bordje' kregen lag in het feit dat onder impuls van het toenmalige bestuur in 1993 Lucky Ajax werd opgericht als club van oud-spelers. Hierdoor werden spelers na hun actieve carrière weer lid van Ajax. Nu, 20 jaar later, is er een grote groep oud-spelers 25 jaar lid waardoor deze groep jubilarissen ongekend groot was. Het werd een prachtige viering en ik kan u verklappen dat ook in het komende verenigingsjaar dit opnieuw het geval zal zijn. Na de start in 2013 is er hard gewerkt aan de diverse erfgoed projecten, met als meest belangrijke speerpunten de Amsterdam ArenA een hoger Ajax-gehalte te geven, het vernieuwen van de ledenadministratie, de start van een nieuw museumproject en het digitaliseren van onze 114-jarige historie in een elektronisch archief. Het digitaliseren is een omvangrijk meerjarenplan om te voor komen dat ons historisch materiaal verloren zal gaan. Het is hart verwarmend om te zien hoe er inmiddels naast de professionele krachten ook een organisatie met een groot aantal vrijwilligers is opgebouwd om dit proces te begeleiden. Deze vrijwilligers spelen een belangrijke rol om de gedigitaliseerde foto's uit de diverse tijdperiodes van de juiste onderschriften te voorzien. Zij zijn een levend bewijs dat dit soort projecten, in de geest van Ajax, door een combinatie van professionals en vrijwilligers succesvol zijn. Dit seizoen kwam Ajax enige keren negatief in het nieuws vanwege verschillende sup portersincidenten die gepaard gingen met onacceptabel gedrag. Bezinning en verande ring waren noodzakelijk omdat het ernstige imago schade voor Ajax opleverde. Met alle steun van de bestuursraad is deAjax- directie druk bezig om die verandering inhoud te geven. Ik hoop dan ook van harte dat de noodzakelijke veranderingen in het komende seizoen echt zullen plaatsvinden. Sportief gezien verliep seizoen 2013-2014 ook succesvol. Het behaalde 4e kampioenschap op rij van ons eerste elftal onder aanvoering van Frank de Boer zorgde voor een bijzondere prestatie en gedenkwaardig voetbaljaar. Binnen de jeugdopleiding zijn de inhoudelijke ontwikkelingen actueel die in juni tijdens de algemene ledenvergadering (ALV) nog eens duidelijk werden toegelicht. Het ziet er naar uit dat diverse initiatieven zoals spelvormen en veld afmetingen, ook door de KNVB zullen worden ondersteund. Het seizoen 2013-2014 was op het sportieve vlak ook gedenk waardig door de deelname, voor de eerste keer, van Jong Ajax aan de Jupiler League, waarbij een door Ajax lang gekoesterde wens in vervulling ging. Ruim 30 jaar geleden ging bij Ajax het zaterdagvoet bal van start, met de bedoeling via promoties een extra route naar het betaalde voetbal te openen, op weg naar een 2e licentie. Ook om hiermee een nieuw platform in het opleidingsproces voor onze jeugdvoetballers te realiseren. De Ajax Vrouwen beleefden hun tweede competitiejaar, waarin de Nederlandse beker werd veroverd. Bovendien promoveerde ons vlaggenschip van het seniorenvoetbal, de Zaterdag 1, door het win nen van de nacompetitie, naar de Topklasse van het amateurvoetbal. Dit betekent dat Ajax als enige club in Nederland in het seizoen 2014-2015, naast onze jeugdelftallen, met vier seniorenelftallen in de hoogste klasse van de diverse competities speelt. Hiermee vervult onze club een unieke positie, ook als voorbeeld, in het Nederlandse voetbal. Dat maakt Ajax zo bijzonder! Hennie Henrichs, voorzitter

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2014 | | pagina 5