In maart trad een aantal ex-jeugdspelers toe tot de Ajax Academy Club. In de Amsterdam Zaal reikte Wim Jonk aan de nieuwkomers Stan Bijl, Hidde Prijs, Peter Leeuwenburgh, Bas Kuijpers, Emran Barakzai en Justin Valk de certificaten uit en wenste hen allen al het goede in hun verdere voetbalcarrière. actie kan worden genomen. Het is allemaal veel beter geworden.' Herman: 'Voor mijn gevoel is er veel meer rust in de tent. Die ver schillende kampen, als je dat zo mag noemen, zijn er volgens mij niet meer, althans niet zichtbaar. De algemene ledenvergaderingen ver lopen goed, met een prima agenda, een uitstekende voorzitter, en interessante presentaties, onder meer door het Technisch Hart. De bijeenkomsten mogen alleen wel wat beter bezocht worden. Met 100 van de 700 leden, en meestal dezelfden, zou dat wel meer mogen zijn. Maar, het gaat dus goed. Net als met Dennis Blokker en zijn brigade betreffende de catering, kwalitatief hoogstaand op het gebied van service, uitstraling, professionaliteit en het tonen van plezier. Dat mag ook wel eens gezegd worden.' Marjon: 'Dat ben ik helemaal met je eens. Alleen, als je het over de vereniging hebt valt dat er eigenlijk een beetje buiten. Feitelijk draait het daar hoofdzakelijk om geld verdienen. We zien hier vreemden clinics geven onder de naam Ajax, terwijl het niet direct met de club te maken heeft. Jan: 'Ja, maar de schoorsteen moet wel blijven roken. De kantine is commercieel. Daar ontkom je niet aan.' Marjon: Ja, maar indirect hebben wij daar wel mee te maken. Nu zijn er sluitingstijden. Er worden daarentegen voor de zaterdagafdeling ook activiteiten georganiseerd zoals een wijnproeverij.' Herman: 'Wij zijn vrijwilligers in een professionele organisatie. Dat moet je niet vergeten. Wij zijn geen JOS/Watergraafsmeer, wij zijn Ajax.' En het verenigingsleven? Marjon: 'Als ik op zaterdag en donderdagavond hier ben, dan voel ik echt de vereniging. Toch anders dan in de ArenA. Daar voel ik mijzelf te gast, hier ben ik thuis, door de vele activiteiten door het jaar heen. Wel mis ik nog veel leden in het weekend om naar wedstrijden te komen kijken.' Is de Amsterdam Zaal niet leuk? Alle drie in koor: 'ja, ja, zeker wel, maar het is toch anders.' Jan: 'Je moet er ook zelf iets van zien te maken.' We hebben het nog niet gehad over de Ajax Vrouwen. Zijn jullie blij dat daar twee jaar geleden mee is gestart? Jan: 'Ik vond het verrassend dat Ajax ermee begon. Daarvoor werd er nooit over gesproken. Nee, ik heb er absoluut geen moeite mee. Ik vind het zelfs een prima ontwikkeling.' Herman: 'Aanvankelijk vond ik het helemaal niet passen in de Ajax- cultuur. Maar nu ben ik wel onder de indruk, ook over het niveau van sommige speelsters. En ze hebben de beker gewonnen. Maar als ik moet kiezen tussen een wedstrijd van de B2 en de Ajax Vrouwen ga ik toch eerder naar de B2 kijken.' Marjon: 'Ik zit er natuurlijk dichtbij als wedstrijdsecretaris en ik regel de ontvangst op wedstrijddagen. Bovendien ben ik in het nieuwe sei zoen ook de teammanager, min of meer als opvolger van Henk Heyt. Die moest ermee stoppen vanwege zijn werkzaamheden. Ik heb ook een baan, maar niet op vrijdag wanneer de vrouwen hun wedstrijden spelen. Bovendien paste ik kennelijk in het profiel en ik heb er tijd voor.' Hoe kijken jullie naar de ontwikkelingen bij de Ajax Vrouwen in de afge lopen twee jaar? Marjon: 'Dat is heel goed gegaan. Het was even wennen, kijken, pas sen en meten. Marleen en Ed hebben toen in het eerste jaar binnen een maand een elftal bij elkaar gezocht, en in het tweede jaar is de beker gewonnen. Dus zijn we tevreden en binnen Ajax wordt er steeds positiever naar gekeken.' Wat ook in het afgelopen seizoen gaandeweg naar voren kwam waren nieuwe ontwikkelingen bij de jeugdtrainers, die terechtkwamen in een soort roulatiesysteem waarbij elke zes weken een jeugdelftal een andere trainer krijgt toegewezen. Wat vinden jullie daarvan? Jan: 'Als trainer lijkt het mij beter een vast elftal te hebben. Maar de visie van Ajax is, met dit roulatiesysteem van om de zes weken een andere trainer bij het elftal, de jeugd verder te laten ontwikkelen. Prima idee. De een heeft nu eenmaal meer oog voor details dan de ander. Herman: 'Ik heb daar aanvankelijk ook wel moeite mee gehad. Om in zo'n systeem te slagen heb je een andere mindset nodig. Ajax is een opleidingsinstituut. Je zou dan ook opleidingstrainer moeten wil len zijn en niet meer een trainer van een elftal dat per se kampioen wil worden. Bij de jeugdtrainers zal er dus een cultuuromslag moeten plaatsvinden. De tijd zal leren of het allemaal goed uitpakt.' Maar is van die 'andere' trainingsmethodes die veel meer gericht zijn op individuele ontwikkeling al wat merkbaar bij Jong Ajax? Herman: 'Ik stond ook sceptisch tegenover het idee: wat moet een polsstokhoogspringer nu bij de jeugdopleiding. Maar nu zie je hoe de spelers individueel training krijgen van atletiektrainers, waardoor bij voorbeeld de sprongkracht en loopsnelheid worden verbeterd, dat is geweldig. Ik volg dat nu bij Jong Ajax. Dat denk je: ja, de tijd van Dick de Groot is echt voorbij. Maar toen werden we ook kampioen.' Als jullie het voor het zeggen zouden hebben, wat zou je dan als eerste gaan doen? Jan: 'Dan zou ik de hele Zaterdag overplaatsen naar veld 10, daar een kantine en tribune laten bouwen zodat we gewoon onze gang kunnen gaan.' Herman: 'Dan zou ik zoeken naar een mix van kwalitatieve jeugd en nieuwe topspelers. Vaak zit ik te denken aan de supporters die op de 2e ring zitten met hun rug tegen de muur en naar beneden kijken naar aankopen die ons sterker maken. Het publiek heeft recht op een stuk entertainment. Dat hebben we de afgelopen jaren wel gemist.' Marjon: 'Ik zou een jeugdopleiding voor meisjes beginnen. Ed en Marleen willen dat ook wel, alleen is er nog geen ruimte en budget voor.' Tijn Middendorp 30

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2014 | | pagina 30