Ons doel is dat jongens hun school Omdat jeugdspelers bij Ajax onder de leerplicht vallen moet er een diploma gehaald worden. Dat lukt prima. Studeren en topsport kunnen goed samen gaan, zonder dat het een ten koste gaat van het ander. Coördinator Ger Boer probeert, samen met trainers en docenten, daarin een goede balans te vinden. Als rector van de Berlage Scho lengemeenschap raakte Dick Kar- remans (68) zo'n 34 jaar geleden betrokken bij de opzet van Ajax' studiebegeleiding. Inmiddels is hij al zo'n acht jaar met pensioen, maar zet hij zich op dit gebied nog steeds vrijwillig in voor Ajax. Tien jaar geleden volgde hij Ikey Waas op als voorzitter van de studie- en begeleidingscommissie. In een open gesprek vertelt hij onder andere over het eerste begin, de huidige functie van de commissie en het belangrijkste aandachts punt van het afgelopen jaar. Wanneeris de commissie precies opgericht? 'Poeh, dat is heel lang geleden, ik dacht ergens eind jaren '70, op verzoek van toenmalig vice-voor- zitter Dick Boering. Die zocht naar opvang voor jeugdspelers die het bij Ajax niet maakten, maar al wel een paar jaar in de opleiding zaten. Jongens die hun school op de tweede plaats gezet hadden en weer de maatschappij in moesten. Tja, dan heb je toch een diploma nodig. Dat was zeker in die tijd een probleem. In eerste instantie was dat de insteek.' Wie waren daarbij betrokken? 'Ikey Waas, hét Ajax-icoon op dit gebied, heeft destijds de eerste commissie opgezet. Zelf ben ik er ook vanaf het begin bij geweest, net als commissielid Jaap Tielen- burg. In het begin stelde het wei nig voor hoor - wij wisten ook van niets en deden alles zelf. Er was nog geen sprake van studie begeleiding zoals Ajax die nu kent. Als die jongens een pro bleem met een bepaald vak had den dan namen ze een boekje mee en gingen we even in de persruimte van De Meer zitten. Na een tijdje gingen we docenten in dienst nemen. Ikey Waas werkte op de Open School Bijl mer en haalde daarvandaan men sen naar Ajax. Zo kwam er lang zaamaan steeds meer structuur in. Op een gegeven moment kregen de jongens ook eten. Dat kwam van de slager aan de overkant van de Middenweg. Die bracht dat in een grote wastobbe en dat werd dan naar boven de kantine in gehesen. Dat ver spreidden we dan over wat bord jes om de ergste honger te stil len. Als je dat vergelijkt met de uitermate professionele studiebe geleiding die we nu hebben, dan is dat een lachertje natuurlijk.' Kun je kort beschrijven hoe het er tegenwoordig uitziet? 'Zeven jeugdelftallen krijgen vier keer in de week anderhalf uur studiebegeleiding. In een eigen lokaal, met een docent en een Illustratie van Lawrence Gerner uit het boekje 'Ajax begeleidt', een verslag over vijfjaar spelers begeleiding uit 1983 eigen mentor erbij. Die mentor regelt alle contacten met school, de ouders en de trainer. Zeker de laatste jaren is het contact tus sen mentor en trainer intensiever geworden. Vooral het afgelopen jaar zie je dat de trainer van het elftal in ieder geval dagelijks bij de studiesessie van zijn elftal aanwezig is. Soms zelfs meerdere keren, afhankelijk van welke trainer dat is.' Wat vind jij de voornaamste veran dering sinds de opzet? 'Als ik het vergelijk met twintig jaar geleden dan denk ik dat onze invloed, dus zeg maar de invloed van het maatschappelijke gedeelte, fors is toegenomen. Ons doel is dat jongens hun school afmaken. Dat idee is in de loop der jaren meer en meer geaccep teerd en dat is het nu volledig. Als een jongetje bijvoorbeeld vroeger van school niet mee mocht naar een toernooi, dan was de trainer naar die jongen gegaan en had gezegd: niks mee te maken, jij gaat gewoon mee. Met alle gevolgen van dien. Dat zal nu niet meer gebeuren.' 'Daarnaast denk ik de introductie van de functie Coördinator Studie en Maatschappelijke Begeleiding, zo'n tien jaar geleden. Dat is degene die de hele organisatie regelt, van A tot Z. In eerste instantie deed Ikey Waas dat, maar al snel werd Jur Ronner - een echte professional - daarvoor aangetrokken. Die heeft dat gedaan tot zo'n drie jaar geleden en zit nu ook in de commissie. Ger Boer is toen gehaald als zijn opvolger (zie ook Clubnieuws 6, 2013 - red.). Dat is ook een dui- dd/r .ij ri i rii/ t i AJA'A 20

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2014 | | pagina 20